«Քաղաքային կանաչ լուսավորություն» ՄԱԶԾ-ԳԷՖ ծրագիրը ՀՀ բնապահպանության նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ հոկտեմբերի 23-27-ը կազմակերպում է «Երևանի կանաչ լուսավորության շաբաթ» խորագրով արշավ, որի նպատակն է բարձրացնել հանրության իրազեկությունն էներգախնայող և բնությանը քիչ վնաս հասցնող լուսավորության լուծումների վերաբերյալ: Արշավը համահունչ է ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման 7-րդ (Մատչելի և մաքուր էներգիա) և 13-րդ (Գործողություն՝ ի նպաստ կլիմայի) նպատակներին: Շաբաթվա ընթացքում քաղաքացիները հնարավորություն կունենան մասնակցելու էներգախնայող LED տեխնոլոգիային առնչվող մի շարք կրթական և զվարճալի միջոցառումների:
դիտել հոլովակը                                                          ներբեռնել գրքույկը
Ի՞նչ է LED լուսավորությունը
Լուսադիոդային (LED – Light Emitting Diode) լուսավորությունը Հայաստանում տեխնոլոգիական զարգացման հրաշալի օրինակ է: Ճանապարհների ու փողոցների LED լուսավորության շնորհիվ գիշերային երթևեկությունն ավելի անվտանգ է, իսկ
երեկոյան զբոսանքը՝ ավելի հաճելի: LED-ն օգտագործում է 8 անգամ ավելի քիչ էներգիա, 8 անգամ նվազեցնում է ջերմոցային գազերի արտանետումներն ու դարձնում շրջակա միջավայրը բարենպաստ ու հաճելի: Այսօր Գլոբալ էկոլոգիական ֆոնդի (GEF) ֆինանսավորման, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (UNDP) և ՀՀ բնապահպանության նախարարության համագործակցության շնորհիվ մենք այդ առավելությունները գնահատելու հնարավորություն ունենք:
Երևանի բնակիչներն ու հյուրերն արդեն իսկ վայելում են օդանավակայան տանող ճանապարհի, ինչպես նաև Մաշտոցի և Արշակունյաց պողոտաների, Ծիծեռակաբերդի և Աթենքի փողոցների լուսադիոդային լուսավորությունը: 2015 թ. մարտից շուրջ 1300 LED լուսատուների շնորհիվ քաղաքի այդ հատվածները բոլորվին նոր լույսի ներքո են ներկայանում: Երևանի կենդանաբանական այգին ևս շողում է 160 նոր LED լամպերի լույսով: Միայն այս 5 կետերում իրականացված փոփոխությունը տարեկան ավելի քան 500 տոննայով կրճատում է ջերմոցային գազերի արտանետումը, ինչի շնորհիվ LED-ի կիրառությունը ոչ միայն գեղեցիկ է, այլև հրաշալի շրջակա միջավայրի պահպանության համար:
Բնապահպանությունը միակ առավելությունը չէ. էներգախնայող գերարդյունավետ LED տեխնոլոգիան նաև մեծապես կրճատում է Երևանի քաղաքապետարանի էլեկտրաէներգիայի ծախսը` տարեկան ընդամենը հինգ փողոցից ապահովելով 115,000 դոլարի խնայողություն:
Ինչպես կարող է LED լուսավորությունը փոխել ՔՈ աշխարհը
Լուսադիոդային լուսավորությունը մեծ դերակատարություն ունի հանրային տարածքներում: Սակայն այդ առավելությունները. դու կարող ես գնահատել նաև եթե  նույն տեխնոլոգիան կիրառես նաև տանը: Պարզապես փոխարինի՛ր քո տան սովորական շիկացման լամպերը LED տարբերակով: Թեպետ դրանք ավելի թանկ արժեն, սակայն առավելությունները շատ գրավիչ են. LED լամպերը մինչև 50 անգամ ավելի երկար են գործածվում, ծախսում են 8 անգամ ավելի քիչ էներգիա և շատ ավելի ոճային տեսք ունեն: Այսպիսով՝ դու կարող ես վայելել քո տան վերափոխումը, խնայել գումար և բարի գտնվել շրջակա միջավայրի նկատմամբ՝ գալիք երկար տարիների ընթացքում ամեն անգամ միացնելով լույսը:
Ինչպես մասնակցել «Երևանի կանաչ լուսավորության շաբաթ» արշավին
Լուսադիոդային էներգախնայող լուսավորության առավելությունները ներկայացնելու  նպատակով հոկտեմբերի 23-27–ը կկայանա «Երևանի կանաչ լուսավորության շաբաթ» խորագրով ուրախ միջոցառումների ծրագիրը:
Միացիր լամպերի փոխանակմանը և շահիր նվերներ
«Երևանի անաչ լուսավորության շաբաթվա» ընթացքում Երևանի տարածքում կգտնես հատուկ տաղավարներ, որտեղ կարող ես փոխանակել քո տան ավանդական շիկացման լամպը LED լամպով: Անվճար LED լամպից բացի՝ դու կարող ես նաև շահել փոքրիկ անակնկալ-նվեր՝ վարդ, գինի, սուրճ, շոկոլադ, թանգարանի տոմսեր: Այսպիսով՝  կարող ես սիրելիիդ հաճելի անակնկալ մատուցել կամ այն ինքդ վայելել:
Տաղավարները աշխատելու են երկուշաբթիից ուրբաթ 12:00–20:00 հետևյալ հասցներում (քարտեզը տես ստորև)
Հոկտեմբերի 23, 24, 25
Հյուսիսային պողոտա, շատրվանների հարևանությամբ
«Երիտասարդական» մետրո կայարանի հարևանությամբ
Հոկտեմբերի 26, 27
Գարեգին Նժդեհի հրապարակ, «Ամերիաբանկի» հարևանությամբ
Նոր Նորքի 2–րդ զանգված, շուկայի հարևանությամբ
Բացահայտիր ավելին՝ Պեչա-Կուչա երեկոյի ընթացքում
Միացիր և բացահայտիր, թե ինչ ունեն պատմելու մեր առաջատար մասնագետները քաղաքի կանաչ զարգացման և բարենպաստ շրջակա միջավայրի մասին:  Հանդիպում ենք Պեչա-Կուչայի (PechaKucha) ձևաչափով։ Եթե անգամ մինչ օրս չես լսել Պեչա-Կուչայի մասին, համոզված ենք, որ կհավանես այն:
Ձևավորվելով Ճապոնիայում՝ այն բառացիորեն նշանակում է ճեպազրույց։ Սա պրեզենտացիայի ձևաչափ է՝ բաղկացած 20 պատկերներից, որոնցից յուրաքանչյուրը մեկնաբանվում է 20 վայրկյանում: Այն արագընթաց է ու զվարճալի, օգնում է խուսափել «թեժ բախումներից», քանի որ բանախոսներից յուրաքանչյուրն իր մտքերն արտահայտելու համար 7 րոպեից էլ քիչ ժամանակ ունի:
Համեցե´ք Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության հայաստանյան գրասենյակ (Երևան, Մելիք-Ադամյան փող., 2/2 շենք) ուրբաթ օրը՝ հոկտեմբերի 27-ին, ժամը 19:00-ին: Մուտքը ազատ է։
սեղմեք պատկերներին՝ կարդալու համար
Ապրիլ 2023 Արևելյան գործընկերության երկրների կլիմայական ինտեգրման փորձն ու մարտահրավերները քննարկվեցին ԵՄ-ն կլիմայի համար ծրագրի տարածաշրջանային աշխատաժողովում Կարդալ ավելին
Ապրիլ 2023 ՄԱԶԾ-ԳԷՀ CBIT ծրագրի շրջանակում ներկայացվել և քննարկվել է կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության և մեղմման քաղաքականությունների և միջոցառումների ՉՀՀ համակարգը Կարդալ ավելին
Ապրիլ 2023 ՄԱԶԾ-ԳԷՀ CBIT ծրագրի շրջանակում կայացավ «Հայաստանում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկում և գնահատում» դասընթացը Կարդալ ավելին
Ապրիլ 2023 Պլանավորումից մինչև իրականացում. հարմարվողականության քաղաքականությունները քննարկվեցին տարածաշրջանային աշխատաժողովում Կարդալ ավելին
Մարտ 2023 Քննարկվել են բազմաբնակարան շենքերի էներգաարդյունավետության բարձրացման միջոցառումները ու դրանց կայունության ապահովման լուծումները Կարդալ ավելին

The UNDP-GEF "Green Urban Lighting" project, in partnership with the RA Ministry of Nature Protection and Yerevan Municipality, organises a Yerevan Green Lighting Week on 23-27 October aimed at raising public awareness about energy-efficient and environmentally-friendly lighting solutions. The campaign is in line with the UN Sustainable Development Goals #7 (Affordable and Clean Energy) and #13 (Climate Action). Throughout the week, all citizens will have the opportunity to engage in a number of educational and fun activities related to energy-efficient LED technology.
watch the video                                                         download the brochure
What Is LED Lighting?
LED – Light Emitting Diode – lighting is an exciting development in technology that’s arrived in Armenia! LED road and street lighting makes driving at night safer and being out after dark more enjoyable. LED uses eight times less energy than traditional light sources, contributing directly to reductions in greenhouse gas emissions, and making our environment more pleasant for everybody. Now, supported by major funding from the Global Environmental Facility (GEF), the United Nations Development Programme (UNDP) and the RA Ministry of Nature Protection, we’re able to experience the benefits of a project that delivers directly against the United Nations Sustainable Development Goals #7 (Affordable and Clean Energy) and #13 (Climate Action).
Yerevan residents and visitors are already enjoying the new LED lighting at the following locations: the airport road, Mashtots and Arshakunyats Avenues, and Tsitsernakaberd and Athens  Streets. Since March 2015, around 1300 LED light fixtures have been putting this part of the city in a whole new light. In addition, the Yerevan Zoo is basking in the light from 160 new LEDs. With 500 tons of reductions in greenhouse gas emissions annually, from these five new installations alone, the move to LED doesn’t just look good. It’s great for the environment too.
And the benefits don’t stop with environmental protection. The super-efficient LED technology brings significant savings to the Yerevan Municipality energy budget. Specifically, the 5 streets already refurbished with LED lights are bringing an impressive spending reduction of $115,000 every year. Money saved can be applied to new street improvements, without the need for ongoing external investment. So big savings, great value for money, and real sustainability are all being delivered by LEDs.
How Can LED Lighting Change YOUR World?
LED lights are making a big difference already in some of our most important public spaces. But this is only the beginning of the benefits. LED bulbs are not restricted to street lamps. You can access the same technology in your home. Simply swap the traditional incandescent bulbs with new LED versions.
Yes, they do cost more. But the benefits are very, very attractive. LED bulbs last much longer, up to 50X longer, use 8X less electricity and look more welcoming and stylish. (For example, they are dimmable, allowing you to instantly change the mood in every room, and use less energy, through your lighting.) So you can now enjoy a home makeover, save money and be kind to the environment – every time you switch on the lights, and for years to come!
How Can Green Lighting Week Involve YOU?
To celebrate the great potential of LED lighting AND get everyone involved, Yerevan Green Lighting Week is a fun programme of events in Yerevan. There are surprises, adventures and rewards to be enjoyed by everyone. So keep your eyes open – day and night – and discover what excitements will be revealed when you change to LED.
Share the Light. Share the Love.
Throughout Green Lighting Week look out for special locations in Yerevan, where you can change your traditional light bulbs for LEDs. All you have to do is bring along an ordinary incandescent bulb, in any condition. In exchange, you’ll get a new LED bulb to use at home. As well as the free LED bulb, you can also win a voucher for a little surprise gift: a rose, wine, coffee, chocolate or museum tickets! So you could treat a loved one to a nice surprise. Or you may even decide to indulge yourself!
Boothes will be working from Monday to Friday from 12 pm to 8 pm at the following addresses (please see the map below)
October 23, 24, 25
►  Nothern Avenue, near the fountains
►  near "Yeritasardakan" metro station
October 26, 27
►  Garegin Nzhdeh Square, near "Ameriabank"
►  micro-district 2 of Nork Nork, near the Market
Putting Green Lighting Under The Spotlight
Come and discover what some of our brightest thinkers have to say about developing a green city, running smart technologies and creating a great environment for everybody. The format is a PechaKucha Night. If you’ve not heard of PechaKucha yet you’ll love it. Beginning in Tokyo, PechaKucha literally means, “chit-chat” in Japanese. Each presentation involves a speaker showing 20 images, each for 20 seconds. It’s fast-paced and fun: each speaker has less than 7 minutes to make their point!