Շիրակի մարզի Թորոսգյուղ գյուղում կառուցված պասիվ արևային ջերմատան բացումը տեղի ունեցավ 2017թ. մարտի 6-ին: Ջերմատունը կառուցվել է «Կլիմայական ռիսկերի մեղմում. պասիվ արևային ջերմատուն» ՄԱԶԾ Ծրագրի շրջանակներում՝ Ռումինիայի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ:
Ջերմատան բացման արարողությանը մասնակցում էին ներկայացուցիչներ ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակից, ՀՀ-ում Ռումինիայի դեսպանատնից, «Բիոջեռուցման լուծումների հետազոտողներ» ՀԿ-ից, ինչպես նաև Սարապատ համայնքից: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ «Թորոս» սպառողական կոոպերատիվի նախագահ Միշա Հակոբյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց դոնորներին Ծրագրի իրականացման համար: Նա նաև կարևորեց Ծրագիրը որպես կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության միջոցառում: Բացման խոսքով հանդես եկան նաև ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Մարիյասինը և ՀՀ-ում Ռումինիայի դեսպանատան առաջին քարտուղար Սեզար Բիվոլարուն:
Պասիվ արևային ջերմատունը կապահովի եկամտի այլընտրանքային աղբյուր կլիմայի փոփոխության տեսանկյունից խոցելի ֆերմերների համար: Կլիմայական ռիսկերը Շիրակի մարզի սոցիալական և տնտեսական խնդիրների հետ մեկտեղ կարող է ունենալ ծայրահեղ բացասական ազդեցություն գյուղական բնակչության վրա, որը հիմնականում հիմնվում է գյուղատնտեսական արտադրանքի վրա: Այսպիսով, պասիվ արևային ջերմատան տեխնոլոգիան ընտրվել է, որպեսզի ցուցադրվի ֆերմերների եկամտի ներուժի զանազանումը և ապահովի այլընտրանքային եկամտի հնարավորություն: Ի հավելումն, այս տեխնոլոգիան ունի ինքնատիպ դիզայն, որն ապահովում է ջերմային մեկուսացման և արևի կողմից էներգիայի կուտակման բարձր մակարդակ՝ այսպիսով շուրջ տարի երաշխավորելով գյուղատնտեսական արտադրանք առանց հավելյալ ջեռուցման ծախսերի:
Բացման միջոցառումը լուսաբանվել է նաև Հ1 հեռուստաալիքի Օրակարգ հաղորդման շրջանակներում: Միջոցառման մասին տեղեկատվություն հասանելի է նաև հետյալ հղումներով՝

The official opening ceremony of passive solar greenhouse constructed in Torosgyugh village (Sarapat community) of Shirak region took place on March 6, 2017. The passive solar greenhouse was constructed in the framework of the “Climate Risk Mitigation: Passive Solar Greenhouse” UNDP Project, with the financial assistance of the Romanian Government.
The representatives of UNDP Armenia, the Embassy of Romania, Bio Heating Solutions NGO, as well as Sarapat community participated in the event. In his welcoming speech president of "Toros" Consumer Cooperative, Misha Hakobyan, expressed his gratefulness to the donors for the project and highlighted the importance of implementing climate change adaptation and income generation projects in rural communities. Opening remarks were delivered by Dmitry Mariyasin, UNDP Deputy Resident Representative and Cezar Bivolaru, First Secretary, Embassy of Romania in Armenia.
The passive greenhouse will provide an alternative source of income to vulnerable farmers from climate change perspective. The climate risks, in combination with existing social and economic issues of Shirak marz, can have extremely negative impact on rural population that mainly relies on agricultural outputs. Thus passive solar greenhouse technology has been selected in order to demonstrate the potential for diversifying the income of farmers and providing the alternative income opportunity. In addition, this technology has unique design, which ensures high level of thermal insulation and accumulation of energy provided by the sun, thus enabling year-round agricultural production without additional heating costs.
The event was covered by H1 TV channel within the frames of the "Orakarg" TV broadcast. Here are some other links telling about the event: