Ապրիլի 12-ին Արտաշատում տեղի ունեցավ Արարատյան ջրավազանային կառավարման պլանի վերանայման աշխատանքների հանրային քննարկումը: Աշխատանքներն իրականացվել էին «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի ներքո՝ Հայաստանի Հանրապետության Հարավային և Արարատյան ջրավազանների համար Ջրավազանային կառավարման պլանների վերանայման խորհրդատվական ծառայությունների շրջանակում` «Գեոինֆո» ՍՊԸ-ի կողմից:
Աշխատաժողովի նպատակն էր Արարտյան ջրավազանային կառավարման տարածքի շահագրգիռ կողմերին ներկայացնել ջրավազանային կառավարման պլանի վերանայված և ավելացված բաժինները, ինչպես նաև կազմակերպել կատարված աշխատանքների արդյունքների և առկա խնդիրների հանրային քննարկում:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Արարատյան ջրավազանային կառավարման տարածքային բաժնի պետ Խաչիկ Հարությունյանը և ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի Կլիմայի, շրջակա միջավայրի, կայունության թիմի ղեկավար Հովհաննես Ղազարյանը:
«Արարատյան ջրավազանային կառավարման պլանի վերանայման անհրաժեշտությունն առաջացել է 2016-2021 թթ.-ի համար մշակված պլանի ժամանակահատվածի ավարտի հետ կապված: Շրջակա միջավայրի նախարարության նախաձեռնությամբ, ՄԱԶԾ ֆինանսավորմամբ մշակվել է 2022-2027թթ.-ի համար նոր Արարատյան ջրավազանային կառավարման պլան: Աշխատանքների ընթացքում վերանայվել են հիմնականում օգտագործելի ջրային ռեսուրսի ծավալները, ազգային և ստրատեգիական նշանակություն ունեցող ջրի ծավալները, ինչպես նաև թարմացվել են ջրառաջարկի և ջրապահանջարկի կանխատեսվող տվյալները», - նշեց Խաչիկ Հարությունյանը:
Հովհաննես Ղազարյանն իր ելույթում ընդգծեց հատկապես կլիմայի փոփոխության համատեքստում ջրային ռեսուրսների հասանելիության ապահովմանն ուղղված հավելյալ միջոցառումների և գործողությունների կարևորությունը:
«Հայտնի է, որ ջրավազանային կառավարման պլանների մշակումը ՀՀ ջրային օրենսգրքի պարտադիր պահանջ է, որի նպատակն է բարելավել ջրային ռեսուրսների կառավարման և ջրօգտագործման արդյունավետությունը` հաշվի առնելով նաև կլիմայի փոփոխության ակնկալվող ազդեցությունը: Որպես արդյունավետ պլանավորման գործիք՝ ջրավազանային կառավարման պլանները սահմանում են բնապահպանական նպատակներ, ինչպես նաև դրանց հասնելուն ուղղված գործողությունների առաջնահերթություններ։ Սա անհրաժեշտ է ջրային ռեսուրսների արդյունավետ և կայուն ջրօգտագործման, ինչպես նաև ջրօգտագործողների հավասարակշռման համար՝ այդ թվում  գյուղատնտեսություն, ձկնաբուծություն, արդյունաբերություն, էներգետիկայի և այլն»,- հավելեց Հովհաննես Ղազարյանը:
Արարատյան ջրավազանային կառավարման պլանի վերանայված և ավելացված գլուխների ու բաժինների տվյալները և տեղեկատվությունը կաջակցեն ջրային ռեսուրսների կառավարման համար պատասխանատու մարմիններին, վարչական մարմիններին և հանրությանը՝ ջրային ռեսուրսների ոլորտում որոշումների կայացման և դրանց ռացիոնալ և արդյունավետ օգտագործման հարցում:
Աշխատաժողովին ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց ոլորտի 40 շահառու, այդ թվում` Շրջակա միջավայրի նախարարության, Արարատի մարզպետարանի, «Հիդրոօդերեևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, «Խոսրովի անտառ պետական արգելոց» ՊՈԱԿ-ի, և ՄԱԶԾ ներկայացուցիչներ:
Ավելի վաղ՝ մարտի 10-ին «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի ներքո, արդեն կայացել է Հարավային ջրավազանային կառավարման պլանի վերանայման աշխատանքների հանրային քննարկում, որի ընթացքում Հարավային ջրավազանային կառավարման տարածքի շահագրգիռ կողմերին ներկայացվել են ջրավազանային կառավարման պլանի վերանայված և ավելացված բաժինները և կատարված աշխատանքների արդյունքները:

On April 12, a public hearing on the revision of the Ararat Basin Management Plan was held in Artashat. The works were carried out by Geoinfo LLC in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan Project (NAP) within Consulting Services for the Revision of Basin Management Plans for the Southern and Ararat Basins of the Republic of Armenia.
The workshop aimed at introducing the revised and added sections of the Ararat basin management plan to the stakeholders of the Ararat Basin management area, as well as to discussing the results of the works done and the existing problems.
Head of the Ararat Basin Management Regional Department of the RA Ministry of Environment Khachik Harutyunyan and UNDP in Armenia  Climate, Environment, Resilience team leader Hovhannes Ghazaryan delivered opening remarks.
“The need to revise the Ararat Basin Management Plan arose due to the expiration of the previous plan developed for the period 2016-2021. At the initiative of the Ministry of Environment, a new Ararat Basin Management Plan for the period of 2022-2027 has been developed with UNDP funding. As a result amounts of usable water resources and water resources of national-strategic importance have been revised, while forecasts of water supply and demand were updated, "said Khachik Harutyunyan.
In his speech, Hovhannes Ghazaryan stressed the importance of additional measures and actions aimed at ensuring availability of water resources, especially in the context of climate change.
“The development of basin management plans is a mandatory requirement of the RA Water Code, which aims to improve the efficiency of water resources management and water use, accounting as well for the expected impacts of climate change. As an effective planning tool, basin management plans set environmental goals as well as prioritize actions to achieve them. This is necessary for the efficient, sustainable use of water resources, as well as for balancing of water users, including agriculture, fish farming, industry, energy, etc.," concluded Hovhannes Ghazaryan.
The data included in the revised and added chapters and sections of the Ararat Basin Management Plan will assist entities responsible for water resources management, administrative bodies and the public in general in making decisions in the field of water resources contributing to their rational and efficient use.
Over 40 stakeholders attended the event and participated online, including representatives of the Ministry of Environment, Ararat Regional Administration, “Hydrometeorological Monitoring Center” SNCO, “Khosrov Forest State Reserve” SNCO, and UNDP.
Earlier, on March 10, in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project, a public hearing on the revised South Basin Management Plan took place, during which the stakeholders of the South Basin Management Area were presented with the revised and added sections of the Southern Basin Management Plan and the results of conducted works.