Ապրիլի 26-ին ԵՄ-ն կլիմայի համար ծրագրի շրջանակներում Բրյուսելում (Բելգիա) կայացավ Արևելյան գործընկերության երկրների կլիմայական քաղաքականությունների ինտեգրմանը նվիրված աշխատաժողով՝ գյուղատնտեսության և էներգետիկայի ոլորտային առաջարկություններով:
Ավելի քան 40 մասնակիցներ՝ ներկայացուցիչներ ԱլԳ երկրների կառավարություններից, Եվրոպական հանձնաժողովից, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրից, հասարակական կազմակերպություններից, մասնագետներ նախարարություններից, ոլորտի փորձագետներ համախմբվել էին ընդլայնելու պատկերացումները ԵՄ-ում և ԱլԳ երկրներում կլիմայական գործողությունների ինտեգրման մասին և փոխանակել  մտքեր քաղաքականությունների պլանավորման և իրագործման ընթացքում քաղած դասերի ու հանդիպած մարտահրավերների վերաբերյալ:
Ողջույնի խոսքում, պրն. Էրվան Մարտինը Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինությունից (DG NEAR) խրախուսեց ԱլԳ երկրների գործողությունները էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, առողջապահության, տրանսպորտի ոլորտներում, թափոնների կառավարման, գենդերային ռազմավարություններում, քանի որ ինտեգրումը առանձին գործողություն չէ և պետք է արտացոլվի քաղաքականությունների պլանավորման մեջ:
«ԵՄ-ն կշարունակի սատարել ԱլԳ երկրներին՝ արագացնելով նրանց տնտեսությունների ապաածխացնացման գործընթացները, իսկ «ԵՄ-ն կլիմայի համար»-ի ծրագրի կլիմայական ինտեգրման բաղադրիչը կաջակցի Փարիզյան համաձայնագրի իրականացման համար հստակ ոլորտային ուղեցույցների մշակմանը», - նշեց պարոն Մարտինը:
Անդրադառնալով «ԵՄ-ն կլիմայի համար»-ի ծրագրի շրջանակներում ԱլԳ երկրների  կողմից միջնաժամկետ և երկարաժամկետ քաղաքականությունների  մշակման ուղղությամբ հիմնական ձեռքբերումներին՝ Բրյուսելում ՄԱԶԾ ներկայացուցչության գրասենյակի փոխտնօրեն պրն. Ջորջ վեն Մանֆորտը նշեց.
«Աշխատաժողովի նպատակները, մեր դիտարկմամբ, կարևոր քայլ են կլիմայական քաղաքականությունների մշակումից անցում կատարելու դրանց իրականացմանը։ Հուսով եմ, որ այս միջոցառումը թույլ կտա ամրապնդել ԵՄ-ի և ԱլԳ երկրների միջև գործընկերությունը և ընդլայնել գիտելիքն ու փորձը կլիմայական ինտեգրման ոլորտում»:
Հայաստանում ՄԱԶԾ գրասենյակի Մշտական ներկայացուցիչ տիկին Նաթիա Նացվլիշվիլին, կիսվելով Հայաստանում կլիմայի փոփոխության իրավիճակի տեղեկություններով, ընդգծեց ՄԱԶԾ-ի և ԵՄ-ի միջև համագործակցության կարևորությունը «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում կլիմայական քաղաքականությունների մշակման և իրականացման առումով՝ հաշվի առնելով, որ կլիմայի օրակարգը առաջնահերթություն է ՀՀ կառավարության համար և կլիմայի փոփոխության արագ աճող ազդեցությունները հրատապ միջոցառումների կարիք ունեն:
Շրջակա միջավայրի նախարարության Մթնոլորտային քաղաքականության վարչության գլխավոր մասնագետ տկն. Լարա Սարգսյանը ներկայացրեց այն ծրագրերն ու ռազմավարությունները, որոնցով Հայաստանն առաջնորդվում է կլիմայական նկատառումները ոլորտային քաղաքականությունների մեջ ներառելու համար: Ներկայացնելով կլիմայի քաղաքականության շրջանակը՝ նա տեղեկություններ տրամադրեց գյուղատնտեսության, ՀՕՀՕՓԱՏ  և տրանսպորտի ոլորտներում կլիմայի ինտեգրման ոլորտային ուսումնասիրությունների մասին, ինչպես նաև զեկուցեց «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի ներքո մշակման ենթակա փաստաթղթերի մասին, որոնք հետագայում կօժանդակեն կլիմայական ինտեգրման գործընթացին:
Ուսումնասիրությունների ներկայացմանը նվիրված հատվածում Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Էներգետիկայի վարչության պետ Տիգրան Մելքոնյանը ներկայացրեց «Հայաստանի ուսումնասիրությունը՝ 2022-2030 թթ. էներգախնայողության և վերականգնվող էներգիայի ծրագիրը»՝ շեշտադրելով էներգետիկայի ոլորտում կլիմայի ինտեգրման տեսլականը, ծրագրի նպատակները, թիրախները և դրա իրականացմանն ուղղված միջոցառումները, ցածր ածխածնային զարգացման հեռանկարները՝ վերականգնվող ռեսուրսների օգտագործումը խթանելու միջոցով, ինչպես նաև՝ ՀԸԳՀ-ի շրջանակներում ՀՀ էներգետիկ ոլորտի կանոնակարգերը եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանեցնելու գործընթացը:
Ներկայացված հիմնական զեկույցները վերաբերում էին ԵՄ մակարդակում կլիմայի ինտեգրման մոտեցումներին, ներառյալ բյուջետավորմանը և ֆինանսական գործիքներին, կանաչ վերափոխման ֆինանսավորման համար ԵՄ տաքսոնոմիայի կանոնակարգերին: Բացի այդ, խոսվեց էներգետիկայի և գյուղատնտեսության ոլորտներում կլիմայական ինտեգրման ԵՄ հաջողված փորձի, Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում Էներգետիկ և կլիմայական կառավարման համակարգի ներդրման և Ազգային էներգետիկ և կլիմայական համապարփակ պլանների (NECP) նախապատրաստման գործընթացի կարգավիճակի ու քաղած դասերի վերաբերյալ:
Հաջորդեց ինտերակտիվ մասը, որի ժամանակ մասնակիցները խմբերով մտքեր փոխանակեցին տեղական մակարդակում կլիմայական ինտեգրման գործընթացներում և գյուղատնտեսության և էներգետիկայի ոլորտներում միջոլորտային համագործակցության շուրջ իրենց պատկերացումների, փորձի և հիմնական մարտահրավերների մասին:
Սեպտեմբեր 2023 Երևանի քաղաքապետարանում համայնքային էներգետիկ կառավարման բաժին է ստեղծվել՝ ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի հետ համագործակցության շրջանակում Կարդալ ավելին
Սեպտեմբեր 2023 Քննարկվել է կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված «Շինարարական կլիմայաբանություն» վերանայված շինարարական նորմերի նախագիծը Կարդալ ավելին
Սեպտեմբեր 2023 Կայացավ ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ի Կլիմայի փոփոխության վիճակագրության հիմնախնդիրների տարեկան փորձագիտական համաժողովը Կարդալ ավելին
Օգոստոս 2023 ՄԱԶԾ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Կլիմայական խոստում» ծրագրի շրջանակներում Երևանը կունենա Կայուն էներգիայի և կլիմայական գործողությունների ծրագիրը (ԿԷԿԳԾ) Կարդալ ավելին
Հուլիս 2023 Ընդունվել է գյուղատնտեսության ոլորտի ռազմավարության իրականացման 2023-2026թթ միջոցառումների ծրագիրը Կարդալ ավելին
Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում (30)
Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում (83)
ԵՄ-ն կլիմայի համար (49)
Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը (13)
Համայնքի կայունության ամրապնդում էներգաարդյունավետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով (1)
Կլիմայական խոստում - խոստումից ազդեցություն (1)
Շինարարական գլոբալ արդյունաբերության մատակարարման շղթայի եվ դրա արտադրանքի էներգաարդյունավետության բարելավում հանուն բարձր արդյունավետությամբ շենքերի կառուցման (1)

On April 26, a regional workshop on climate mainstreaming activities in the EaP countries, with provision of recommendations for energy and agriculture sectors, was held in Brussels, Belgium, within “EU4Climate” project.
More than 40 participants - representatives from the governments of EaP partner countries, European Commission and UNDP, CSOs, specialists from the ministries, experts in the field came together to learn insights on mainstreaming climate actions in the EU and the EaP countries and exchange lessons learned and challenges encountered during policy planning and implementation.
In his welcoming remarks, Mr. Erwann Martin from the Directorate-General for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations (DG NEAR) encouraged the activities of EaP countries in mainstreaming climate into sectoral policies of energy, agriculture, health, gender, transport and waste, as mainstreaming is not a single action and needs to be enshrined in policy planning.
“The EU will continue its support to EaP countries by accelerating the decarbonization of their economies and the climate mainstreaming component of the EU4Climate project promotes the establishment of concrete sectoral guidelines for the implementation of Paris Agreement,” mentioned Mr. Martin.
Referring to the key achievements of EaP countries in developing their medium- and long-term policies under EU4Climate project, Mr. Georges van Montfort, the Deputy Director of UNDP's Representation Office in Brussels, mentioned, “We see the objectives of this workshop as an important step for transition from establishing climate policies to their actual implementation. I hope this event will serve an opportunity to strengthen partnership between the EU and EaP countries and promote knowledge and experiences in climate integration.”
Sharing country specific insights on climate change situation in Armenia, Ms. Natia Natsvlishvili, the Resident Representative of UNDP in Armenia, emphasized the importance of cooperation between UNDP and the EU within EU4Climate project towards climate policy development and implementation, as Armenia’s climate agenda is highly prioritized by the Government and the rapidly growing impacts of climate change need urgent measures to be addressed.
As part of Armenia’s state of play in introducing climate policies into sectoral policies, Ms. Lara Sargsyan, the Chief Specialist of Atmospheric Policy Department, Ministry of Environment, presented the programmes and strategies Armenia is leading to include climate considerations in sector-specific policies. Presenting the climate policy framework, she informed on the sectoral studies of climate mainstreaming in agriculture, LULUCF and transport, as well as briefed on the products expected to be finalized under EU4Climate that will further support climate mainstreaming.
In the session dedicated to presentation of case studies, Mr. Tigran Melkonyan, Head of the Energy Department, Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, presented the Case Study of Armenia – Program on Energy Saving and Renewable Energy for 2022-2030​, focusing on the vision of climate mainstreaming in the energy sector, the aims, targets set by the Program and the measures for its implementation, the perspectives of low carbon development through advancing the usage of renewable resources, as well as harmonization of the RA energy sector regulations with the European standards under CEPA:
Among the key presentations delivered were the approaches of climate mainstreaming at EU level, including budgeting and financial instruments, EU taxonomy regulations in financing green transition. Also, the good practices of climate mainstreaming of the EU in the sectors of energy and agriculture, the status and lessons learned during the process of introducing Energy and Climate Governance and preparing National Integrated Energy and Climate Plans (NECPs) in the Eastern Partnership region were presented.
The interactive session followed in groups to share insights, practices and main challenges occurring in climate mainstreaming processes and cross-sectoral cooperation in agriculture and energy sectors at local levels.
April 2023 Climate Mainstreaming Experiences and Challenges in EaP region discussed within the EU4Climate regional workshop Read more
April 2023 Measurement, reporting and verification system of climate change mitigation and adaptation policies and measures presented and discussed in the frame of UNDP-GEF CBIT project Read more
April 2023 Training workshop on adaptation monitoring and evaluation for Armenia held in the frame of UNDP-GEF CBIT project Read more
April 2023 From Planning to Implementation: Adaptation Policies Discussed Within a Regional Workshop Read more
March 2023 Measures to increase the energy efficiency of apartment buildings and solutions to ensure their sustainability discussed in the frame of UNDP-GCF project Read more