Օգոստոսի 28-30 Ժնևում կայացավ ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողովի` Կլիմայի փոփոխության վիճակագրության հիմնախնդիրների փորձագիտական համաժողովը: Փորձագիտական  այս համաժողովները կազմակերպվում են 2014 թվականից ի վեր՝ կապ ապահովելով կլիմայական տեղեկատվության տրամադրողների և օգտագործողների միջև և ծառայելով որպես յուրօրինակ հարթակ համագործակցության, գաղափարների և փորձի փոխանակման, հայեցակարգերի, մեթոդաբանությունների  քննարկման և գործնական ուղեցույցների մշակման համար:
Այս տարի միջոցառման մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում էր ազգային վիճակագրական գերատեսչությունների դերը քաղաքականություն մշակողներին կլիմայական տվյալների տրամադրման,  հանրությանը կլիմայի փոփոխության զարգացումների իրազեկման, կլիմայի փոփոխության հետ կապված վիճակագրության և ցուցանիշների տարածման,  հաղորդակցման ռազմավարությունների բարելավման, կառավարության շահառուներին Փարիզյան համաձայնագրով նախատեսված ջերմոցային գազերի գույքագրման, մեղմման և հարմարվողականության գործողությունների մասով հաշվետվողականության պահանջների իրականացմանն ուղղված աջակցության և այլ գործընթացներում:
Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի ներկայացուցիչներ՝ ՀՀ վիճակագրության պետական խորհրդի անդամ Նելլի Բաղդասարյանը, Բնապահպանության վիճակագրության բաժնի ավագ մասնագետ Նաիրա Մանդալյանը  և ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի գենդերային և սոցիալական խոցելիության հարցերով փորձագետ Աստղիկ Միրզախանյանը, ովքեր ներկայացրեցին Հայաստանում կլիմայի փոփոխությանն առնչվող վիճակագրության առկայության և հավաստիության վերաբերյալ խնդիրները, ինչպես նաև արդար անցում ապահովելու համար պահանջվող գենդերային և սոցիալական խոցելիության ցուցանիշները: Նելլի Բաղդասարյանը և Աստղիկ Միրզախանյանը ելույթներից բացի համաժողովի մասնակիցների քննարկմանը ներկայացրել էին նաև թեմատիկ հոդվածներ:
Նելլի Բաղդասարյանը՝ ՀՀ վիճակագրական կոմիտե, հոդված և շնորհանդես
Աստղիկ Միրզախանյան, Դիանա Հարությունյան՝ ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագիր, հոդված և շնորհանդես
Համաժողովի օրակարգը, խոսնակների վերաբերյալ տեղեկատվությունը, ինչպես նաև բոլոր մնացած ներկայացված նյութերը հասանելի են այստեղ:
Սեպտեմբեր 2023 Երևանի քաղաքապետարանում համայնքային էներգետիկ կառավարման բաժին է ստեղծվել՝ ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի հետ համագործակցության շրջանակում Կարդալ ավելին
Սեպտեմբեր 2023 Քննարկվել է կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված «Շինարարական կլիմայաբանություն» վերանայված շինարարական նորմերի նախագիծը Կարդալ ավելին
Սեպտեմբեր 2023 Կայացավ ՄԱԿ-ի ԵՏՀ-ի Կլիմայի փոփոխության վիճակագրության հիմնախնդիրների տարեկան փորձագիտական համաժողովը Կարդալ ավելին
Օգոստոս 2023 ՄԱԶԾ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Կլիմայական խոստում» ծրագրի շրջանակներում Երևանը կունենա Կայուն էներգիայի և կլիմայական գործողությունների ծրագիրը (ԿԷԿԳԾ) Կարդալ ավելին
Հուլիս 2023 Ընդունվել է գյուղատնտեսության ոլորտի ռազմավարության իրականացման 2023-2026թթ միջոցառումների ծրագիրը Կարդալ ավելին
Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում (30)
Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում (83)
ԵՄ-ն կլիմայի համար (49)
Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը (13)
Համայնքի կայունության ամրապնդում էներգաարդյունավետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով (1)
Կլիմայական խոստում - խոստումից ազդեցություն (1)
Շինարարական գլոբալ արդյունաբերության մատակարարման շղթայի եվ դրա արտադրանքի էներգաարդյունավետության բարելավում հանուն բարձր արդյունավետությամբ շենքերի կառուցման (1)

This year’s UNECE Expert Forum for Producers and Users of Climate Change-Related Statistics took place from August 28-30. The events have been organized annually, since 2014. Expert Forums provide a link between producers and users of climate information and serve as a platform for collaboration, sharing ideas and experience, discussing concepts, methodologies and identifying areas for the development of practical guidance.
This year the Forum focused on discussing the roles of national statistical offices in informing the public on the developments in the context of climate change, provision of data to policymakers, improving dissemination and communication strategy for climate change-related statistics and indicators, supporting governmental stakeholders in fulfilling reporting requirements under Paris Agreement both for mitigation and adaptation actions, etc.
Representatives of the Statistical Committee of the Republic of Armenia - Nelli Baghdasaryan, a member of the State Council of Statistics of the Republic of Armenia, and Naira Mandalyan, a senior specialist at the Department of Environmental Statistics - as well as UNDP Climate Change Programme Expert on Gender and Social Vulnerability Issues Astghik Mirzakhanyan participated in the event presenting main issues of availability and reliability of climate change related statistics in Armenia, as well as required gender and social vulnerability data to support a just transition in the country. In addition to delivering presentations, Nelli Baghdasaryan and Astghik Mirzakhanyan also submitted thematic articles for the discussion by the forum participants.
Nelli Baghdasaryan,  Statistical Committee of the Republic of Armenia: article and presentation
Astghik Mirzakhanyan, Diana Harutyunyan UNDP Climate Change Programme: article and presentation
Forum agenda,  as well as all the remaining papers and presentations are available here.
September 2023 Community Energy Management Department Established in Yerevan Municipality as Part of Cooperation with UNDP-GCF Project Read more
September 2023 Climate change caused "Construction Climatology" norms revisions were discussed Read more
September 2023 UNECE 2023 Expert Forum for Producers and Users of Climate Change-Related Statistics took place from August 28-30 Read more
August 2023 Yerevan will have its Sustainable Energy and Climate Action Plan (SECAP), under UNDP funded “Climate Promise” project Read more
July 2023 RA Government adopted 2023-2026 Action Plan for the Implementation of the Agricultural Sector Strategy Read more
De-risking and Scaling-up Investment in Energy Efficient Building Retrofits (30)
Armenia's National Adaptation Plan (83)
EU4Climate (49)
Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement (13)
Strengthened Community Resilience through Energy Efficiency and Low Emission Development (1)
Climate Promise - From Pledge to Impact (1)
Improving the Energy of the Global Building Supply Chain Industry and its Products to Deliver High Performance Buildings (1)