Հունիսի 29-ին տեղի ունեցավ «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի նախաձեռնությամբ ստեղծված սելավների ռիսկի կառավարման խնդիրներին նվիրված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի հերթական հանդիպումը: Միջգերատեսչական աշխատանքային խումբը կազմավորվել էր 2020թ.-ին ՀԱԾ ծրագրի նախաձեռնությամբ:
Սելավները Հայաստանում դասվում են առավել աղետալի երևույթների դասին և մեծ վնաս են հասցնում բնակչությանը, բնակավայրերին, կառուցվածքներին, հաղորդակցման ուղիներին և գյուղատնտեսությանը։ մեծ նյութական վնաս հասցնելուց բացի սելավները կարող են ուղեկցվել նաև մարդկային զոհերով: Ըստ կառավարության հրապարակված տվյալների՝ Հայաստանի ընդհանուր տարածքի մոտ 30 գտնվում է սելավների ռիսկի ներքո: Բնակչությանը և սոցիալ-տնտեսական ենթակառուցվածքներին սելավների պատճառած նյութական վնասները կազմում են տարեկան շուրջ 2,0-2,2 մլրդ դրամ:
Հանդիպման նպատակն էր Արտակարգ իրավիճակների, Շրջակա միջավայրի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, էկոնոմիայի, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների, Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօթերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Ջրային կոմիտեի, Վիճակագրական կոմիտեի և ՄԱԶԾ փոխձագետների մասնակցությամբ քննարկել երկրում սելավների ռիսկի նվազեցմանը, պատրաստվածության ապահովմանը, պատշաճ արձագանքմանն ու հետևանքների արդյունավետ վերացմանն ուղղված անհրաժեշտ միջոցառումների առաջարկությունների փաթեթի վերաբերյալ ստացված դիտողություններն ու առաջարկները:
Սելավների տարեգրությունն ու տնտեսությանը պատճառած վնասները հաշվի առնելով՝ դրանց ռիսկերի նվազեցումն ու արձագանքման ընթացակարգերի հստակեցումն առաջնային հիմնախնդիրների շարքում են՝ հատկապես կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված հիդրոօդերևույթաբանական վտանգավոր երևույթների ինտենսիվության և հաճախականության աճի պայմաններում:
Աշխատաժողովին ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց Արտակարգ իրավիճակների, Շրջակա միջավայրի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների, Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօթերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Ջրային կոմիտեի, Վիճակագրական կոմիտեի և ՄԱԶԾ 20 ներկայացուցիչ:

A regular meeting of the interagency working group on mudflow risk management was held on June 29. The working group was formed on the initiative of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project in 2020.
In Armenia mudflows are classified among the most disastrous phenomena and cause great damage to the population, settlements, structures, communications and agriculture. According to the data published by the government, about 30 of Armenia's territory is under the risk of mudflows. Material damages caused by mudflows to the population and socio-economic infrastructures amount to about 2.0-2.2 billion AMD annually.
The meeting aimed at discussing with representatives of Ministries of Emergency Situations, Environment (MOE), Territorial Administration and Infrastructures (MTAI), Economy, Labor and Social Affairs, “Hydrometeorology and Monitoring Center” SNCO of MOE, Water Committee of MTAI, the Statistical Committee and UNDP experts the comments and suggestions received on the proposal package of measures necessary to reduce mudflow risks, ensure preparedness, proper and timely response as well as efficient elimination of consequences.
Taking into account the periodicity of mudflows and damages caused to the economy, mudflow risk reduction and clarification of response procedures are key priorities especially in view of increasing intensity and frequency of hydro-meteorological hazards resulted by the climate change.
20 representatives of Ministries of Emergency Situations, Environment (MOE), Territorial Administration and Infrastructures (MTAI), Economy, Labor and Social Affairs, “Hydrometeorology and Monitoring Center” SNCO of MOE, Water Committee of MTAI, the Statistical Committee and UNDP. attended online and participated in the meeting.