Մայիսի 31-ից հուլիսի 12-ը ժամանակահատվածում «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների համար կազմակերպվել և անցկացվել են «Աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգեր (ԱՏՀ). հիմնարար սկզբունքները» և «ԱՏՀ կիրառությունները հիդրոլոգիական և կլիմայի փոփոխության հետազոտություններում» դասընթացները:
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հիդրոլոգիայի, օդերևութաբանության, կլիմայի, անտառների մոնիթորինգի ծառայությունների 13 աշխատակից մասնակցել է համապատասանաբար 40 և 30-ժամյա վերապատրաստումներին և ստացել հավաստագրեր:
Դասընթացների ավարտին ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լևոն Ազիզյանը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի գործընկերներին շարունակական համագործակցության համար՝ նշելով, որ մասնակիցները մեծապես գնահատում են դասընթացների ընթացքում ձեռք բերած գիտելիքները, որոնք կօգնեն նրանց առօրյա աշխատանքն ավելի արդյունավետ դարձնել:
Հիշեցնենք, որ 2020-2021թթ.-ին «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների համար կազկակերպվել են «ԱԹՍ-երի գործածությունը շրջակա միջավայրի մոնիթորինգում» և «Ջրային ռեսուրսների խոցելիության և էվապոտրանսպիրացիայի գնահատում ու կանխատեսում՝ հիմնված արբանյակային հեռազննման տվյալների վրա» վերապատրաստումները:

Training sessions on “Geographic information systems (GIS). Basic principles” and “Application of GIS in Hydrological and Climate Change related research” aimed at specialists օf “Hydrometeorology and Monitoring Center” (HMC) were held in the period of May 31 - July 12, in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project.
12 employees of Hydrology, Meteorology, Climate, Forest Monitoring services of “Hydrometeorology and Monitoring Center” participated in 40- and 30-hour trainings respectively and received certificates.
At the end of the training sessions, Levon Azizyan, Acting Director of the HMC, thanked representatives of UNDP-GCF NAP project for the continued cooperation, noting that participants greatly appreciate the knowledge gained during the training, as it will help make their daily work more effective.
To note that previously in 2020 and 2021 “UAV uses in environmental monitoring” and "Assessment and forecast of water resources vulnerability and evapotranspiration based on satellite remote sensing data" training sessions were organized for the staff of HMC in the frame of UNDP-GCF NAP project.