Դպրոցականների համար նախատեսված կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության թեմաներով հերթական մրցույթը ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում
01 նոյեմբերի 2022
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում մեկնարկել է «Դիմակայենք կլիմայի փոփոխությանը» խորագրով դպրոցականների համար նախատեսված հերթական մրցույթը:
Մրցույթի  նպատակն է բարձրացնել սովորողների իրազեկվածությունը կլիմայի փոփոխության հարմարվողա­կանության վերաբերյալ՝ խրախուսելով նրանց մասնակցությունը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում:
Մրցույթին կարող են մասնակցել դպրոցներ կամ այլ կրթական կազմակերպություններ (ակումբներ, խմբակներ, ՀԿ-ներ, մասնագիտացված ուսումնական հաստատություններ և այլն)։
Մրցույթին ներկայացված աշխատանքները կարող են ներառել, սակայն, չեն սահմանափակվում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանը վերաբերող հետևյալ թեմաներով․
• Վտանգավոր եղանակային երևութներին և աղետներին դիմակայում և արձագանքում, համայնքների դիմակայունության բարձրացում,
• Ջրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործում,
• Մարդու առողջության հետ կապված խնդիրների կանխարգելում,
• Գյուղատնտեսության խոցելիության նվազեցում,
• Անտառների պահպանում, հրդեհների կանխարգելում,
• Էկոտուրիզմի զարգացում
• Բնահեն լուծումների կիրառում
• Կենսաբազմազանության պահպանում։
Մրցույթն անցկացվելու է երեք փուլով.
• 1-ին փուլ. «Դիմակայենք կլիմայի փոփոխությանը» խորագրի ներքո մինչև նոյեմբերի 24-ը իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումների իրականացում, հաշվետվության ներկայացում, և էլեկտրոնային հայտի լրացում ։
• 2-րդ փուլ. Իրականացված աշխատանքի առցանց ներկայացում ՝ նոյեմբերի 26-ին, ժամը 14:00-19:00 Zoom հարթակի միջոցով։ Այս փուլ անցնելու մասին տեղեկատվությունը և համապատասխան հղումը մասնակիցները կստանան էլ․փոստի միջոցով։
• 3-րդ փուլ. Եզրափակիչ փուլը տեղի կունենա Երևան քաղաքում դեկտեմբերի 8-ին։
Նոյեմբերի 2-ին, 14:00 ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի փորձագետների հետ կանցկացվի աշխատանքների նախապատրաստման և ձևակերպման վերաբերյալ առցանց խորհրդատվական հանդիպում/քննարկում, որը բաց է բոլոր հետաքրքրվածների համար: Հանդիպմանը կարելի միանալ https://undp.zoom.us/j/84798176734?pwd=TEp1UlhZT2pkTURJaFVsWDNCTmc5QT09 հղումով:

Another climate change adaptation contest aimed at schoolchildren announced in the frame of UNDP-GCF NAP project
01 November 2022
Another “Adapt to climate change” contest aimed at schoolchildren was launched in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project.
The contest aims to raise awareness among young people about climate change adaptation, promoting their engagement in climate action.It is open for schools and other educational organizations such as clubs, NGOs, specialized educational institutions, etc.
Contest submissions must relate to climate change adaptation issues, including but not limited to.
• hazardous weather events and disaster response and community resilience building;
• efficient use of water resources;
• prevention of human health problems;
• reduction of vulnerabilities in agriculture sector;
• forest preservation, fire prevention;
• ecotourism development;
• use of nature-based solutions
• biodiversity conservation
The contest will be held in stages:
• First stage: Implementation of “Adapt to climate change” awareness raising campaigns, submission of summary reports and submitting the electronic application for participation until November 24, 2022.
• Second stage: Presenting the concluded activates during the online pitching event, to be held on November 26 from 14:00-19:00 via Zoom platform. Participants selected for this stage will be notified via email, containing the link of the event.
• Third stage: The Finale of the contest will take place on December 8 in Yerevan.
On November 2, 14:00, UNDP-GCF NAP project experts will hold a consultative meeting explaining details of entry requirements, preparation and relevance, which will be open for all interested to participate. The meeting will be conducted online at https://undp.zoom.us/j/84798176734?pwd=TEp1UlhZT2pkTURJaFVsWDNCTmc5QT09