ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում ներկայացվել և քննարկվել են կլիմայի փոփոխության ազդեցության սոցիալ-տնտեսական գնահատման մոտեցումներն ու մեթոդները
23 մայիսի 2022
Մայիսի 20-22-ին «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում կայացավ «Կլիմայի փոփոխության ազդեցության սոցիալ-տնտեսական գնահատման մոտեցումները» խորագրով սեմինարը: Միջոցառումը նախատեսված էր թիրախային ոլորտների նախարարությունների, ինչպես նաև գիտական հաստատությունների ներկայացուցիչների համար և միտված էր ներկայացնել ու շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկել կլիմայական ռիսկերի և հարմարվողական­ության նախագծերի տնտեսական և ֆինանսական գնահատման մոտեցումներն ու մեթոդները։
Եռօրյա սեմինարի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ստացան ծանոթանալ Հայաստանում կլիմայի փոփոխության միտումներին, կանխատեսումներին, առկա և հնարավոր կլիմայական և կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված ռիսկերին ու խոցելիություններին, հարմարվողականության ազգային ծրագրի հիմնական դրույթներին և իրականացումն ապահովող միջոցառումներին, գնահատման կիրառվող մեթոդներին, Ֆիզիկական կլիմայական ռիսկի գնահատման,   արդյունքների վերլուծության և կլիմայական տեղեկատվությունը հաշվի առնող պետական ներդրումների պլանավորման մեթոդներին և մոտեցումներին, կլիմա-տնտեսություն մոդելներին, ինչպես նաև գործնական առաջադրանքների ու քննարկումների միջոցով կարողացան ծանոթանալ նաև ստացված գիտելիքների կիրառական հնարավորություններին:
Սեմինարին մասնակցեց Շրջակա միջավայրի, Էկոնոմիկայի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Արտակարգ իրավիճակների, Ֆինանսների, Առողջապահության նախարարությունների, Հայաստանում Ամերիկյան Համալսարանի, Երևանի պետական համալսարանի, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, ՀՀ ԱԻ նախարարության ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՄԱԶԾ 39 ներկայացուցիչ:

On May 20-22, "Approaches to Socio-Economic assessment of Climate Change Impacts” seminar took place in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project . The event was aimed at representatives of ministries of the key sectors, as well as scientific institutions with the objective to present and discuss approaches and methods of economic and financial evaluation of the climate risks and adaptation projects.
During the 3-day workshop, participants had the opportunity to get acquainted with climate change trends and forecasts in Armenia; existing and possible climate and climate related risks and vulnerabilities; key provisions of the National Adaptation Program and selected adaptation measures; current methods used for assessment; methods and approaches to assessing physical climate risks, analyzing outcomes and planning state investment campaigns that take into account existing and forecasted climate data; and climate-economy models. Over practical works and interactive discussions participants got acquainted with the ways of applying the newly acquired knowledge in their day to day professional life and activities.
39 representatives of the Ministries of Environment; Economy; Territorial Administration and Infrastructure; Emergency Situations; Finance; and Health; American University in Armenia; Yerevan State University; RA Academy of Public Administration; Armenian State University of Economics; Crises Management State Academy of the RA Ministry of Emergency Situations; State Agrarian University of Armenia and UNDP attended the seminar and received certificates.