«Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցում» ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրի շրջանակում քննարկվել են մեղմման քաղաքականությունների և գործողությունների ՉՀՀ համակարգի հնարավոր կարգավորումները
04 հոկտեմբերի 2022
Սեպտեմբերի 30-ին «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցում» ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրի շրջանակում կայացավ «Մեղմման քաղաքականությունների և գործողությունների չափման, հաշվետվողականության և հավաստագրման (ՉՀՀ) համակարգի կարգավորումներ» խորագրով աշխատաժողովը:
Աշխատաժողովը նախատեսված էր «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի և Փարիզյան համաձայնագրի պահանջների ու դրույթների կատարման միջգերատեսչական համակարգման խորհրդի և աշխատանքային խմբերի անդամների, պետական շահագրգիռ կողմերի և փորձագիտական համայնքի համար: Այն նպատակ ուներ ներկայացնել և շահառուների հետ քննարկել մեղմման քաղաքականությունների և գործողությունների ՉՀՀ համակարգը, դրա իրականացման միջազգային լավագույն փորձը, Հայաստանում առկա բացերը, մարտահրավերներն ու հնարավոր լուծումները:
Աշխատաժողովի մասնակիցներին ողջունելիս ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը նշեց, որ որպես ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիան և Փարիզի համաձայնագիրը ստորագրած երկիր՝ Հայաստանը պարտավոր է իրականացնել Թափանցիկության ընդլայնված շրջանակի դրույթները, ինչի համար անհրաժեշտ է տվյալների շարունակական հավաքագրում, մոնիթորինգ, ստուգում և հաշվետվողականություն: Նա ընդգծեց նաև ներկա մասնագետների ակտիվ մասնակցության կարևորությունը Հայաստանում ՉՀՀ արդյունավետ և համապարփակ համակարգի և համապատասխան գործընթացների նախագծման հարցում:
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն ունեցան նաև ծանոթանալ ծրագրի կողմից ներգրավված «Գաուս» միջազգային կազմակերպության կողմից մշակված մեղմման ՉՀՀ-ի տվյալների նկատմամբ պահանջներին և տեղեկատվության հավաքագրման մեթոդաբանությանը և խմբային աշխատանքների շուրջ անդրադառնալ ու քննարկել տվյալների հավաքագրման գործընթացում ներգրավված կառույցների ցանկը, դրանց պատասխանատվությունների շրջանակը, հավաքագրված մեղմման քաղաքականու­թյունների ու գործողությունների ցանկը և կարգավորման մոտեցումները:
Միջոցառմանը ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեցին Շրջակա միջավայրի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Էկոնոմիկայի նախարարությունների, «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, «Բնապահպանական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ՊՀ-ի, Երևանի քաղաքապետարանի, Վիճակագրական կոմիտեի, Քաղաքաշինության կոմիտեի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, միջազգային կազմակերպությունների և ՄԱԶԾ ավելի քան 45 ներկայացուցիչ:

Arrangements for MRV System for Mitigation Policies and Actions in Armenia discussed in the frame of UNDP-GEF CBIT project
04 October 2022
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
On September 30 “Arrangements for Measurement, Reporting and Verification (MRV) System for Mitigation Policies and Actions in Armenia” workshop took place in the frame of “Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement” UNDP-GEF (CBIT) project.
The workshop targeted representatives of the “Inter-Agency Coordinating Council on the implementation of requirements and provisions of the United Nations Framework Convention on Climate Change and the Paris Agreement”, its working groups, government stakeholders and the expert community. The event aimed at presenting and discussing with stakeholders the development of a MRV system for mitigation policies and actions, best international practices for its implementation, as well as gaps and challenges identified in Armenia and relevant proposals.
In her opening remarks, UNDP Climate Change Programme Coordinator Diana Harutyunyan noted that as a signatory to the UN Framework Convention on Climate Change and the Paris Agreement, Armenia is obliged to implement the stipulations of the Enhanced Transparency Framework, which requires continuous data collection, monitoring, verification and accountability. She also emphasized the importance of the active participation of the present specialists in the design of an effective and comprehensive MRV system in Armenia and relevant processes.
Participants of the workshop also had the opportunity to get acquainted with the methodology for data requirements and collection for the mitigation MRV developed by Gauss International Consulting, contracted in the frame of CBIT project, as well as to discuss the list of stakeholders to be involved in the data collection process, the scope of their responsibilities, collected mitigation policies and actions lists and regulation approaches.
Over 45 representatives from the Ministries of Environment, Territorial Administration and Infrastructure, Economy, "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO, "Environmental Project Implementation Unit" SA, Yerevan Municipality, Statistical Committee, Urban Development Committee, Public Services Regulatory Commission, UNDP and international organizations attended the workshop and participated online.