ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում շարունակվում են կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության թեմաներով վերապատրաստումները լրագրող ուսանողների համար
25 մարտի 2022
Շարունակվում է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում լրագրության ոլորտում ուսանողների, ինչպես նաև ԲՈՒՀ-երի դասախոսների համար նախատեսված դասընթացների շարքը:
«Կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության թեմաների լուսաբանման առանձնահատկությունները» խորագրով հերթական դասընթացը կազմակերպվել էր մարտի 25-ին Հայաստանի Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի լրագրության ֆակուլտետի ուսանողների համար: ԲՈՒՀ-ի դասախոսների համար դասընթաց արդեն կազմակերպվել էր 2021թ. նոյեմբերին:
Դասընթացների նպատակն էր բարձրացնել կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության վերաբերյալ լրագրության ոլորտում ուսանողների և դասախոսների իրազեկության մակարդակը, տրամադրել տարբեր ոլորտների լուսաբանման համատեքստում թեման գտնելու, ուսումնասիրելու և բարձրաձայնելու համար անհրաժեշտ գիտելիք և հմտություններ՝ այդպիսով նպաստելով Հայաստանում կլիմայի փոփոխության և կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականության հարցերի վերաբերյալ հանրային իրազեկման բարձրացմանն ու ակտիվ լուսաբանմանը։
Դասընթացի մասնակիցները ծանոթացան Հայաստանում կլիմայի փոփոխության միտումներին, ազդեցություններին, խոցելի ոլորտներում առկա ռիսկերին, հասանելի հարմարվողականության միջոցառումներին, թեմաները մարդկային պատմությունների միջոցով լուսաբանելու հնարավորություններին և գործելակերպերին: Բացի այդ Բուսաբանական այգու տարածքում կազմակերպված շրջայցի ընթացքում հնարավորություն ստացան ծանոթանալ Հայաստանում առկա էկոհամակարգերին, դրանց բնորոշ բուսականության հիմնական տեսակներին, կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված առկա վտանգներին, հնարավոր հարմարվողականության միջոցառումներին ու էնդեմիկ տեսակների պահպանման գործընթացներին:
Դասընթացին մասնակցեց Հայաստանի Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի լրագրության ֆակուլտետի 8 ուսանող:

The series of training sessions implemented in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project aimed at media students and faculty members of state universities continues
Another “Specificities of reporting on climate change adaptation in Armenia” training session was organized at “EcoEpicenter” of Yerevan Botanical Garden on March 25 engaging students of Armenian State Institute of Physical Culture and Sport Faculty of Journalism. A similar training for the lecturers of the institute was already organized in November 2021.
The training aimed at raising the awareness of media students on climate change and climate change adaptation, providing the necessary knowledge to find, study and report on relevant subjects in different sectors, thus contributing to awareness raising on climate change and climate change adaptation among the society and active reporting on these topics.
Participants of the training got acquainted with the climate change trends, impacts, risks and vulnerabilities, available adaptation measures in Armenia, and practices aimed at raising public awareness on climate change issues. In addition, during the tour of the Botanical Garden, they had the opportunity to get acquainted with the various ecosystems found in Armenia, main types of vegetation typical for them, existing dangers due to climate change, possible adaptation measures and conservation processes of endemic species.
Overall 8 students Armenian State Institute of Physical Culture and Sport Faculty of Journalism participated in the training session