Ապրիլի 20-ին ՄԱԶԾ և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Շիրակի մարզ կատարած այցի ընթացքում մարզի տարածքային կառավարման, կրթական հաստատությունների և հասարականան կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկվեցին կլիմայի փոփոխության ազգային քաղաքականությունն ու ծրագրերը, նաև կլիմայի փոփոխության խոցելիությանն ու հարմարվողականությանն առնչվող հարցերը և իրազեկության բարձրացման հնարավորությունները:
Գյումրիում տեղի ունեցած աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին «ՄԱԿ ԿՓՇԿ ներքո Հայաստանի չորրորդ ազգային հաղորդագրության և երկամյա առաջընթացի երկրորդ զեկույցի պատրաստում» ՄԱԶԾ-ԳԷՖ ծրագրի աջակցությամբ պատրաստված Կլիմայի փոփոխության մասին 4-րդ ազգային հաղորդագրության արդյունքներն ու «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում իրականացվող մարզային հարմարվողականության պլանավորման գործընթացի մանրամասները:
Միջոցառման ընթացքում բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Ռազմավարական քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Արթուր Ղավալյանը, Շիրակի մարզպետի խորհրդական Լևոն Անանյանը և ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի ղեկավար Դիանա Հարությունյանը:
ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող Դիանա Հարությունյանն իր ելույթում խոսեց կլիմայի փոփոխության ուղղությամբ ՀՀ միջազգային պարտավորությունների մասին՝ ներկայացնելով ՄԱԿ ԿՓՇԿ ներքո Հայաստանի 4-րդ ազգային հաղորդագրության բովանդակությունն ու կատարված աշխատանքը և կարևորելով մարզի ցածր ածխածնային զարգացման հեռանկարները։
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Ռազմավարական քաղաքականության վարչության պետի տեղակալ Արթուր Ղավալյանը ներկաների հետ կիսվեց բնապահպանական ծրագրերի իրականացման և ֆինանսավորման օրենսդրական կարգավորումների, ընկերությունների կողմից վճարվող բնապահպանական հարկի նպատակայնության և վերջինիս նպատակաուղղումն ի նպաստ համայնքներում շրջակա միջավայրի պահպանության միջոցառումների ընթացակարգի մասին։
Աշխատաժողովի ընթացքում փորձագետների կողմից ներկայացվեցին կլիմայի փոփոխության համատեքստում Հայաստանում, և մասնավորապես Շիրակի մարզում դիտարկված և կանխատեսվող միտումները, բնական ռեսուրսների, ենթակառուցվածքների, տնտեսության տարբեր ճյուղերի, ինչպես նաև մարդու առողջության խոցելիության գնահատման արդյունքները, մարզային զարգացման պլաններում կլիմայի փոփոխության ներառման կարևորությունը, առկա խնդիրներն ու ընձեռած հնարավորությունները: Բացի այդ, ներկայացվեց ընտրված մասնագիտական ընկերության կողմից Շիրակի մարզային հարմարվողականության պլանի մշակման գործընթացում ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի կողմից նախատեսված աջակցության շրջանակը: Հատուկ շեշտադրվեց մարզային գործընկերների հետ համագործակցության կարևորությունը, ինչպես նաև ներկայացվեցին և քննարկվեցին աշխատանքային գործընթացի մանրամասները:
Այցի ընթացքում, կլիմայի փոփոխության հարցերի իրազեկման բարձրացման նպատակով Շիրակի մարզի 30 դպրոցի ուսուցիչներին ներկայացվեց նաև ՄԱԶԾ «Կլիմայի փոփոխության կրթության և իրազեկման՝ Կլիմայական արկղիկ» ծրագրի շրջանակներում պատրաստված նորարարական, ինտերակտիվ ուսումնական գործիքակազմը` «Կլիմայական արկղիկ» ուսումնախաղային ձեռնարկը։ Ծրագիրն իրականացվել է 2017-2021 թթ.՝ Ռուսաստան-ՄԱԶԾ խնամառու հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ և ՄԱԶԾ համաֆինանսավորմամբ: «Կլիմայական արկղիկ»-ի նկատմամբ ուսուցիչների մեծ հետաքրքրվածությունն ու ոգևորությունն առիթ դարձավ դասաժամերին և արտադասարամական աշխատանքներում կլիմայի փոփոխության և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանն առնչվող հարցերի շուրջ դպրոցականների գիտելիքների և հետաքրքրության բարձրացման հնարավորությունների քննարկմանը:

Climate change national policy and programs, vulnerabilities, and adaptation related issues as well as awareness raising opportunities were discussed with Shirak Regional Administration, education institutions and civil society representatives on April 20, during a regional visit of UNDP climate change program and Ministry of Environment.
At a workshop held in Gyumri results of The Fourth National Communication of Armenia prepared with the support of UNDP-GEF “Development of Armenia’s Fourth National Communication to the UNFCCC and Second Biennial Update Report” project and details of regional adaptation planning process, initiated under UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan Project (NAP), were introduced.
Opening speeches were delivered by the Deputy Head of RA Ministry of Environment Strategic Policy Department Arthur Ghavalyan, Advisor to Shirak Regional Administration Head Levon Ananyan and UNDP Climate Change Programme Coordinator Diana Harutyunyan.
UNDP Climate Change Programme Coordinator, Diana Harutyunyan spoke about Armenia’s international commitments against climate change, presenting the summary and the work done under “Fourth National Communication and Second Biennial Update Report” project, highlighting the prospects of low-carbon development in the region.
Arthur Ghavalyan, Deputy Head of the Strategic Policy Department of the Ministry of Environment, informed the participants on the legislative regulations for implementation and financing of environmental programs, the purpose of environmental tax paid by companies and the process of its investment towards the environmental protection measures implemented in communities.
Current and forecasted climate change trends, assessment of vulnerability of natural resources, infrastructure, various sectors of the economy and human health vulnerability in the context of climate change, across the country and particularly in Shirak province, were presented by experts to the participants of the workshop. The planned support to development of the adaptation plan of Shirak by a selected specialized company under UNDP-GCF NAP project was presented. The importance of cooperation with regional partners was emphasized and details of planned works were introduced and discussed.
During the regional visit, to facilitate awareness raising of climate change related issues, “Climate Box” interactive learning tool kit, developed in the frame of  “Climate Box: Climate Change Education and Awareness Project” regional project was presented to teachers from 30 schools of Shirak region. Opportunities for raising awareness and interest in climate change and climate change adaptation related issues among schoolchildren were also discussed.
Over 25 representatives from RA Ministry of Environment, UNDP, Shirak Regional Administration and other regional state organizations, NGOs, as well as 30 teachers participated in the events held within the regional trip.