Աշխատաժողովում քննարկվեցին Երկարաժամկետ ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարության իրականացման տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական ազդեցությունները
12 հուլիսի 2024
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Այսօր ՄԱԶԾ Կլիմայական խոստում ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Երկարաժամկետ ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարություն (ԵԺ-ՑԱԶՌ). իրականացման տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական ազդեցությունները» աշխատաժողովը:
Միջոցառումը համախմբել էր մասնակիցներ պետական գերատեսչություններից, մասնավորապես՝ Շրջակա միջավայրի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Էկոնոմիկայի նախարարություններից, ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեից, հասարակական կազմակերպություններից, ՄԱԶԾ գրասենյակից: Ուսումնասիրությունն իրականացվել է Avenue խորհրդատվական ընկերության կողմից:
Աշխատաժողովի հիմնականն նպատակն էր ներկայացնել ԵԺ-ՑԱԶՌ ներդրման սոցիալ-տնտեսական և բնապահպանական ազդեցությունների գնահատման արդյունքները, այդ թվում՝ ստացված համապատասխան էկոնոմետրիկ մոդելի կառուցման միջոցով։
ՄԱԶԾ Կլիմայական խոստում ծրագրի ղեկավար Արտակ Բաղդասարյանն իր մեկնարկային ելույթում ընդգծեց աշխատանքի կարևորությունը՝ նշելով.
«Քաղաքականությունների մշակումից զատ կարևոր է նաև դրանց էֆֆեկտիվ իրականացումը, և ՄԱԶԾ-ն փորձելու է վերլուծական հենք ապահովել ԵԺ-ՑԱԶՌ իրականացման ընթացքում որոշումների կայացման համար: Ուստի մինչև 2050 թվականը նման հետազոտությունների կարիքը շարունակաբար պահանջված կլինի»:
Սա առաջին արդյունքն է, որով գնահատվել է թե ռազմավարության մեջ ընդգրկված միջոցառումները ինչ ազդեցություններ են ենթադրում սոցիալական, տնտեսական և բնապահպանական տեսանկյունից: Կիրառվել է էկոնոմետրիկ մոդել, որը միանգամյա չէ և հետագայում կծառայի նոր վերլուծությունների համար, միաժամանակ զարգացվելով, փոփոխվելով և  կատարելագործվելով:
Avenue Խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Կարեն Մարտիրոսյանը հակիրճ ներկայացրեց աշխատանքի թեմատիկ բովանդակությունը՝ շնորհակալություն հայտնելով ՄԱԶԾ թիմին արդյունավետ համագործակցության և օգտակար քննարկումների համար:
Վռամ Թևոսյանը (փորձագիտական թիմի ղեկավար) և Ալեքսանդր Գրիգորյանը (փորձագետ) ներկայացրին գնահատման արդյունքները մասնավորապես էներգետիկայի, տրանսպորտի, շենքերի էներգախնայողության և էներգաարդյունավետության,  արդյունաբերական գործընթացների, գյուղատնտեսության, անտառային տնտեսության, թափոնների կառավարման ոլորտների մասով: Ներկայացվեց նաև գնահատման համար օգտագործված էկոնոմետրիկ մոդելը, մասնավորապես՝ դրա կառուցվածքը, ընտրված փոփոխականները, ազդեցության խողովակները, ինչպես նաև՝ հիմնական եզրահանգումները:
Հանդիպման մասնակիցների միջև ծավալվեց ակտիվ քննարկում, կարծիքներ փոխանակվեցին էկոնոմետրիկ գործիքի հետագա կիրառման նպատակով:
ՄԱԶԾ Կլիմայական ծրագրերի պատասխանատու Դիանա հարությունյանը բարձր գնահատեց աշխատանքի արդյունքները և հույս հայտնեց ԵԺ ՑԱԶՌ-ի արդյունավետ իրականացման վերաբերյալ:
«Կլիմայական խոստում Հայաստան. խոստումից ազդեցություն» ծրագիրը նպատակ ունի լրացնելու վերանայված ԱՍԳ-ի թիրախները շոշափելի գործողությունների վերածելու հարցում առկա բացը, որը կհանգեցնի երկարաժամկետ ցածր արտանետումներով և կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմակայուն զարգացման: Այն ամուր հիմք կստեղծի վերանայված 2021-2030թթ. ԱՍԳ-ի ներքո սահմանված նպատակների մշակման և իրականացման համար և օգտակար կլինի հաջորդ ԱՍԳ մշակման համար: Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է աջակցել երկրին իր խոստումը վերածել գործողությունների հանուն կլիմայի փոփոխության նկատմամբ  դիմակայուն և կայուն զարգացման՝ նպաստելով կլիմայի փոփոխության մեղմմանը, ցածր արտանետումներով և կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմակայուն տնտեսության զարգացմանը՝ Փարիզյան համաձայնագրի ներքո:

During the workshop the economic, social and environmental impacts of implementing the Long-Term Low Emission Development Strategy were discussed
12 July 2024
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Today, within the framework of UNDP Climate Promise project, a workshop “The economic, social and environmental impacts of the implementation of Long-term low-emission development strategy (LT-LEDS)" was held.
The event brought together participants from state authorities, in particular, the Ministries of Environment, Territorial Administration and Infrastructure, Economy, RA Statistical Committee, non-governmental organizations and UNDP in Armenia office.
The main objective of the workshop was to present the results of the study of the socio-economic and environmental impacts of the implementation of LT-LEDS, including the results obtained through designing an appropriate econometric model. The study was conducted by Avenue consulting company.
In his opening speech Artak Baghdasaryan, the Head of UNDP Climate Promise project, emphasized the importance of the study, mentioning.
"Besides the development of policies, it is also important to implement them effectively, and UNDP will try to provide an analytical basis for decision-making throughout the implementation of LT-LEDS. Therefore, until 2050, the need for such researches will be in continuous demand."
This is the first developed product to assess the social, economic and environmental impacts of the measures included in LT-LEDS. For the assessment, an econometric model was applied, which is not for one-time usage and will be used for new analyses, meanwhile becoming more enhanced, modified and improved.
Karen Martirosyan, the Director of Avenue Consulting Company, briefly presented the thematic content of the study, extending his thankfulness to UNDP in Armenia team for effective cooperation and useful discussions.
Vram Tevosyan (Head of Expert Team) and Alexander Grigoryan (Expert) presented the assessment results, particularly in the spheres of energy, transport, energy saving and energy efficiency in buildings, industrial processes, agriculture, forestry and waste management. The econometric model used for the assessment was also presented, focusing on its structure, selected variables, impact directions, as well as the main conclusions.
An active discussion was raised by the participants of the event, exchanging views on the further application of the econometric tool.
Diana Harutyunyan, the Head of UNDP Climate Change Programme, highly appreciated the results of the study and expressed hope for the effective implementation of LT-LEDS.
The “Climate Promise Armenia - From Pledge to Impact” project is set to contribute to filling the gap in transforming the updated NDC targets into tangible actions that lead to long term low emission and climate-resilient development. It will create a solid base for the development and implementation of set objectives under updated NDC 2021-2030 and will help to formulate the next enhanced NDC. The overall goal of the Project is to support the country turning its pledge into action toward climate resilient and sustainable development pathways by contributing to climate change mitigation and the development towards a low-emissions and climate-resilient economy in line with Paris Agreement in Armenia.