Դեկտեմբերի 22-23-ին կայացավ «Կլիմայի փոփոխության լուսաբանումը զանգվածային լրատվության միջոցներում» դասընթացը՝ նախատեսված հանրային նշանակության տարբեր ոլորտներ լուսաբանող լրագրողների և մեդիաբովանդակություն ստեղծող այլ մասնագետների համար։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում, ADWISE Consulting կազմակերպության կողմից:
Դասընթացի նպատակն էր բարձրացնել մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչների տեղեկացվածությունը կլիմայի փոփոխությանն ու կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանն առնչվող հարցերի, մասնավորապես, Հայաստանում առկա և կանխատեսվող կլիմայական փոփոխությունների, ռիսկերի, ազդեցությունների նաև առկա հարմարվողականության լուծումների մասին՝ խրախուսելով դրանց ակտիվ և հանրամատչելի լուսաբանումը:
«Կլիմայի փոփոխությանը, մասնավորապես, կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանն առնչվող բոլոր հարցերի վերաբերյալ իրազեկության բարձրացումը «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ծրագրի հիմնական և կարևորագույն բաղադրիչներից մեկն է: Շատերը դեռևս լիովին չեն ընկալում կլիմայի փոփոխության գործոնը, չեն ընկալում դրա ազդեցության մասշտաբները և չեն գնահատում ապագա սերունդների վրա այսօր տեղի ունեցող կլիմայական փոփոխությունների ազդեցությունը: Հատկապես Հայաստանի պես կլիմայի փոփոխության նկատմամբ բարձր խոցելիություն ունեցող երկրի համար՝ այս տեղեկատվությունը շատ կենսական նշանակություն ունի: Այս առումով լրատվամիջոցների և մեդիա բովանդակություն ստեղծողների դերը շատ կարևոր է: Բնակչությունը դեռևս հիմնական տեղեկությունը ստանում է ԶԼՄ-ներից, իսկ մասնագիտական վերլուծությունների, փորձագիտական հաշվետվությունների կամ մասնագիտացված կայքերի տեղեկատվությունն այդքան էլ հասանելի չէ մարդկանց: Այս առումով հետևաբար շատ կարևոր է ապահովել մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչների բարձր իրազեկվածությունը կլիմայի փոփոխության հարցերի վերաբերյալ և աջակցել իրենց այդ տեղեկատվությունը մատչելի ու հասանելի ձևով հասարակության տարբեր շերտերին հասցնելու գործընթացում»,- նշեց ՄԱԶԾ «Կլիմա, շրջակա միջավայր, դիմադրողականություն» բաժնի ղեկավար Հովհաննես Ղազարյանը:
Երկօրյա դասընթացի ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվեցին կլիմայի փոփոխությանն առնչվող հարցերը, Հայաստանում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության համատեքստում առկա խնդիրներն ու լուծումները, ինչպես նաև վերջիններիս լուսաբանման ժամանակակից մոտեցումները և օրինակները։ Դասընթացավարներն էին Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարանի Յակոբեան բնապահպանական կենտրոնում շրջանաձև տնտեսության հետազոտող Հարություն Ալպետյանը, կլիմայի փոփոխության, անտառային տնտեսության, կենսաբազմազանության և կայուն զարգացման ոլորտների փորձագետ Վարդան Մելիքյանը, մարքեթինգի և հաղորդակցության ոլորտի փորձագետ, լրագրող և հեղինակ Նունե Մելքումյանը:
«Միջոցառման հարգելի մասնակիցներ, հյուրեր, կազմակերպիչներ, Շրջակա միջավայրի նախարարի և նախարարության անունից, որպես ՄԱԶԾ ՀԱԾ ծրագրի համակարգող, ողջունում ենք այս նախաձեռնությունը և մաղթում բեղմնավոր աշխատանք այս երկու օրերի ընթացքում: Նմանատիպ դասընթացները կարևոր նշանակություն ունեն և բնականաբար նպաստելու են կլիմայի փոփոխության առնչվող հարցերին ավելի մասնագիտական մոտեցում ցուցաբերելու և լուսաբանելու հարցում: 2021 թվականին նախարարությունը ևս ունի շրջակա միջավայրի հետ կապված իրազեկման բավականին հետաքրքիր ծրագրեր, թե՛ հեռուստատեսային թե՛ այլ ֆորմատի. ակնկալում ենք նաև շահագրգիռ կազմակերպությունների, անհատների ակտիվ մասնակցությունն ու աջակցությունն այդ ծրագրերի իրագործմանը», - նշեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի խոսնակ Էդգար Առաքելյանը՝ ընդգծելով կլիմայի փոփոխությանը և կլիմայի փոփոխությանն առնչվող հարցերի վերաբերյալ ոչ միայն քաղաքականություն մշակողների, այլև հասարակության բոլոր ներկայացուցիչների իրազեկվածության ապահովման կարևորությունը:
Դասընթացի շրջանակներում մասնակիցները հնարավորություն կունենան նաև մասնակցելու կլիմայի փոփոխությունը լուսաբանող լավագույն լրագրողական աշխատանքների հատուկ մրցույթին, որի շրջանակներում ընտրված աշխատանքները կարժանանան մրցանակների։ Աշխատանքների ընդունման վերջնաժամկետը 2021-ի մարտի 23-ն է, արդյունքները կհրապարակվեն ապրիլին: Մրցույթի մանրամասներն ու պայմանները հասանելի են http://climateworkshop.press/ կայքում:
«Կլիմայի փոփոխությունը զուտ բնապահպանական խնդիր չէ, դա տնտեսական խնդիր է: Որպես լրագրող երևի նկատել եք ինչ կարևորություն է տրվում այս հարցին աշխարհի ամենազարգացած երկրներում: Այս դասընթացը բավական բովանդակալից է, բացի դրանից այն այս երկու օրվա ընթացքում ձեռք բերած գիտելիքը մրցույթի շրջանակներում կիրառելու և դրանով նաև այն գործնական դաշտ տեղափոխելու հնարավորություն է ընձեռում: Հայաստանը, կլիմայի փոփոխության կոնվենցիայում ունենալով ակտիվ մասնակցություն, բավականին շատ ծրագրեր է իրականցնում ինչպես գյուղական այնպես էլ քաղաքային համայնքներում, մասնավորապես՝ էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ոլորտներում: Վերջին տարիներին շատ ավելի շատ ուշադրության է արժանանում և ֆինանսավորվում է նաև կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությունը: Այս բոլոր ծրագրերի արդյունավետությունը կախված է նաև ձեր՝ լրագրողների քննադատական և մասնագիտական լուսաբանումից և դրա համար շատ կարևոր է այս դասընթացին ձեր մասնակցությունը: Տնտեսական զարգացման համար և Հայաստանի կայուն և գիտահեն զարգացման համար կարևոր են գիտակ լրագրողները, որոնք արժևորում են գիտական տվյալները, գիտնականների, մասնագետների աշխատանքը, որովհետև երբ կարողանում ենք ճիշտ ախտորոշել մեր առջև դրված մարտահրավերներն ու ռիսկերը, մենք կարողանում ենք նաև դիմակայել դրանց», - նշեց ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը:
Միջոցառմանը մասնակցեց Երևանում և մարզերում հանրային նշանակության տարբեր ոլորտներ լուսաբանող և մեդիաբովանդակություն ստեղծող շուրջ 30 մասնագետ:

Exoteric reporting on climate change related issues. Two-day training for media representatives was held within UNDP-GCF NAP project
25 December 2020
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
“Reporting on Climate Change by Mass Media”, a two-day media training aimed at journalists and media content specialists covering environmental, public, economic and other subjects, was held on December 22-23. The event was organized by ADWISE Consulting in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project.
The event aimed at raising awareness among media representatives on climate change and climate change adaptation related issues, particularly current and forecasted climate change risks, impacts, as well as adaptation solutions in Armenia, and encourage active and exoteric reporting of these topics.
“Raising awareness on climate change and particularly climate change adaptation related issues is a major and an important component of the Armenia’s National Adaptation Plan project. Many people still don’t fully understand the factor of climate change, don’t grasp the scale of its impact and don’t assess the impact of climate change happening today on future generations. Especially for a country with a high vulnerability to climate change, like Armenia, this information is very vital. In this regard, the role of media and media content creators is very important. General population mainly receives information from the media, while professional analysis, expert assessments or information from specialized websites are not very accessible to the public. Thus, it is very important to ensure the high awareness of media representatives on climate change issues, to assist them in the process of disseminating that information to different segments of the society in an accessible and exoteric way”, said UNDP “Climate, environment, resilience” Head Hovhannes Ghazaryan.
During the two-day training, participants received information on climate change and climate change adaptation related issues,  problems and solutions existing in Armenia in the context of climate change, and got acquainted with modern approaches, practices, and case studies of reporting on climate change. Harutyun Alpetyan, a circular economics researcher at the Hagopian Environmental Center of the American University of Armenia, Vardan Melikyan, an expert on climate change, forestry, biodiversity and sustainable development, as well as Nune Melkumyan, a marketing and communications expert and journalist facilitated the training.
“Dear participants, guests, organizers, on behalf of the Minister of Environment and the Ministry, as the coordinator of the UNDP National Adaptaiotn Plan project, we welcome this initiative and wish you all fruitful work during these two days. Such courses have an important role as they contribute to the development of a more professional approach towards climate change related issues in general and their coverage in particular. In 2021, the Ministry too has quite interesting programs aimed at raising awareness on environmental issues, both through TV and other platforms; we expect an active participation and support of interested organizations and individuals in the implementation of these programs,” said the Press Secretary of the RA Minister of Environment Edgar Arakelyan, emphasizing the need to ensure awareness on climate change related issues among policy makers, as well as all members of the society.
Participant of the event will as well have a unique opportunity to take part in a contest for the best articles covering climate change related issues. Selected works will be awarded. Deadline for submission is March 23, 2021 results will be publish in April of 2021. Details and rules of participation can be found at http://climateworkshop.press/.
“Climate change is not simply an environmental issue, it is has a great economic impact. Being journalists, you have probably noticed the attention this issue receives in the most developed countries of the world. This training is quite informative, in addition, it provides an opportunity to apply the knowledge you will gain during these two days in the frame of the competition, thus transferring it to the practical field. Armenia, having an active participation in the Climate Change Convention, implements many programs in both rural and urban communities, particularly in the fields of energy saving and renewable energy development. In recent years, more attention and financing is aimed at climate change adaptation. The effectiveness of all these programs also depends on your critical and professional coverage, thus your participation in this training is very important” said UNDP Climate Change Programme Coordinator Diana Harutyunyan.
The event hosted over 30 media representatives covering various public sectors in Yerevan and the provinces.