Հոկտեմբերի 31-ին, ՄԱԶԾ «Կլիմայական խոստում Հայաստան. խոստումից ազդեցություն» ծրագրի շրջանակում կայացավ «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի Հանրապետության 3-րդ Ազգային մակարդակով սահմանված հանձնառությունների (ԱՍՀ 3․0) գենդերազգայուն և սոցիալապես ներառական չափանիշների քննարկում» աշխատաժողովը։
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Ձորաղբյուրի Կանաչ ուսուցման կենտրոնում՝ համախմբելով գյուղատնտեսության ոլորտի փորձագետներին և դերակատարներին։ Աշխատաժողովի նպատակն էր ներկայացնել ծրագրի շրջանակում իրականացված «Բարելավելով ԱՍՀ 3․0 գենդերազգայուն և սոցիալապես ներառական չափանիշները» ուսումնասիրության արդյունքները և քննարկել դրանք գյուղատնտեսության ոլորտի շահառուների հետ։ Քննարկումների ընթացքում մասնակիցներն ընդգծեցին, որ Հայաստանի ԱՍՀ 3.0-ը պետք է լինի ոչ միայն հավակնոտ իր կլիմայական նպատակների հարցում, այլև արդարացի՝ խթանելով կանանց, երիտասարդների, տեղական համայնքների և սոցիալապես խոցելի խմբերի իմաստալից մասնակցությունը կլիմայական որոշումների կայացման և իրականացման գործում:
Միջոցառման մասնակիցները հնարավորություն ստացան նաև ծանոթանալ Կանաչ ուսուցման կենտրոնում գործածվող կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության միջոցառումներին և կայուն գյուղատնտեսության գործելակերպերին, դրանց կիրառման առավելություններին ու առանձնահատկություններին։
Առաջիկայում նախատեսվում է նմանատիպ քննարկումներ կազմակերպել նաև էներգետիկայի և զբոսաշրջության ոլորտների շահառուների համար՝ բարձրաձայնված ոլորտային կարիքների և դիտարկումների հիման վրա այդ ոլորտների համար առաջարկվող չափանիշները ևս վերանայելու և ճշգրտելու համար։
«Բարելավելով ԱՍՀ 3․0 գենդերազգայուն և սոցիալապես ներառական չափանիշները» ուսումնասիրությունը ՄԱԶԾ ծրագրի պատվիրակմամբ իրականացնում է «Կանայք կլիմայում և էներգետիկայում» ՀԿ-ն։

Gender-Responsive and Socially Inclusive Criteria of Armenia’s NDC 3.0 Discussed with Agriculture Sector Stakeholders
04 November 2025
On October 31, 2025, UNDP "Climate Promise Armenia: From Pledge to Impact" program hosted “Gender-Sensitive and Socially Inclusive Criteria for the 3rd Nationally Determined Contributions (LSG 3.0) of the Republic of Armenia under the Paris Agreement” workshop.
The event, held at the Green Learning Center in Dzoraghbyur, brought together experts and stakeholders from the agricultural sector to present and discuss the findings of the “Improving Gender-Sensitive and Socially Inclusive Criteria for NDC 3.0” study, conducted under UNDP project.
The workshop aimed to share key findings, engage participants in discussion, and gather sector-specific feedback to refine and validate the proposed criteria. Participants emphasized that Armenia’s NDC 3.0 should not only be ambitious in its climate goals but also equitable, promoting the meaningful participation of women, youth, local communities, and socially vulnerable groups in climate decision-making and implementation.
As part of the event, participants also toured the Green Learning Center, exploring applied climate change adaptation measures and sustainable agricultural practices.
This was the first of three workshops planned under the initiative. The upcoming events will focus on the energy and tourism sectors, engaging respective stakeholders to review, discuss, and further calibrate the proposed criteria based on sectoral needs and feedback.
“Improving Gender-Sensitive and Socially Inclusive criteria for NDC 3.0” study is conducted by “Women in Climate and Energy” NGO contracted in the frame of the project.