Զբոսաշրջության ոլորտի շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկվել են ԱՍՀ 3.0-ի գենդերազգայուն և սոցիալական ներառականության չափանիշները
24 նոյեմբերի 2025
2025թ-ի նոյեմբերի 21-ին կայացավ ՀՀ 3-րդ Ազգային մակարդակով սահմանված հանձնառությունների  (ԱՍՀ 3․0) գենդերազգայուն և սոցիալապես ներառական չափանիշների վերաբերյալ եզրափակիչ քննարկումը։ ՄԱԶԾ «Կլիմայական խոստում Հայաստան. խոստումից ազդեցություն» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված միջոցառումը այս անգամ համախմբել էր զբոսաշրջության ոլորտի շահառուներին:
Զբոսաշրջությունը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի տնտեսության, մշակութային պահպանման և համայնքային զարգացման գործում: Ոլորտը հատկապես աչքի է ընկնում  նաև կանանց և երիտասարդների բարձր ներգրավվածությամբ։ Այնուամենայնիվ, կլիմայի փոփոխության նկատմամբ էապես խոցելիությամբ պայմանավորված՝ ոլորտում առկա են մի շարք մարտահրավերներ։  Ներառական քաղաքականության տեսանկյունից ճիշտ լուծում չստանալու դեպքում՝ այս մարտահրավերները կարող են անհամաչափելիորեն խորացնել ոլորտում առկա խնդիրներն ու  անհավասարությունները` մասնավորապես կանանց, երիտասարդների, սոցիալապես խոցելի խմբերի համար:
Աշխատաժողովի նպատակն էր ներկայացնել ՄԱԶԾ ծրագրի շրջանակում իրականացված «Բարելավելով ԱՍՀ 3․0 գենդերազգայուն և սոցիալապես ներառական չափանիշները» ուսումնասիրության արդյունքները և դրա հիման վրա առաջարկվող ոլորտային և միջոլորտային թիրախները: Վերջիններիս ինտեգրման արդյունքում ձեռնարկվող կլիմայական գործողությունները ոչ միայն կնվազեցնեն արտանետումները և կզարգացնեն հարմարվողական կարողությունները, այլև կնպաստեն կարողությունների զարգացման, ֆինանսավորման, զբաղվածության և որոշումների կայացման գործընթացներում ներգրավվածության հնարավորությունների ավելի արդյունավետ և արդար բաշխմանը։
Զբոսաշրջության ոլորտի համար առաջարկվող թիրախներից էին, մասնավորապես, կանաչ զբոսաշրջության ոլորտում ներառական աշխատատեղերի ավելացումը և ոլորտի զարգացման պլանավորման գործընթացներում ներառական սկզբունքների ներդրումը։
Նման ոլորտային քննարկումներ արդեն կազմակերպվել են էներգետիկայի և գյուղատնտեսության ոլորտների ներկայացուցիչների համար՝ թույլ տալով առաջարկվող չափանիշների վերաբերյալ կարծիքներ և դիտարկումներ հավաքագրել պետական հաստատությունների,  հասարակական կազմակերպությունների, փորձագիտական համայնքի, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից և ոլորտային դերակատարներից։
12 նոյեմբերի 2025 Էներգետիկայի ոլորտի շահառուների հետ քննարկվել են ԱՍՀ 3․0-ի գենդերազգայուն և սոցիալական ներառականության թիրախները
ՄԱԶԾ «Կլիմայական խոստում Հայաստան. խոստումից ազդեցություն» ծրագրի շրջանակում
04 նոյեմբերի 2025 Գյուղատնտեսության ոլորտի շահառուների հետ քննարկվել են ԱՍՀ 3.0-ի գենդերազգայուն և սոցիալապես ներառական չափանիշները

Gender-Responsive and Socially Inclusive Criteria under Armenia’s NDC 3.0 Discussed with Tourism Stakeholders
24 November 2025
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
The final discussion on the gender-responsive and socially inclusive criteria of Armenia’s 3rd Nationally Determined Contribution (NDC 3.0) organized under UNDP “Climate Promise Armenia: From Pledge to Impact” project was held on November 11, 2025, bringing together stakeholders from the tourism sector.
Tourism plays a significant role in Armenia’s economy, cultural heritage preservation, and community development, and is one of the sectors with notable participation of women and youth. However, due to its high exposure to climate risks, tourism faces increasing challenges that may deepen existing inequalities if climate solutions are not planned and implemented through an inclusive lens.
The purpose of the workshop was to present and discuss the findings of the study Improving Gender-Sensitive and Socially Inclusive Criteria for NDC 3.0, conducted within the framework of the UNDP project, as well as the proposed sector-specific and cross-sectoral targets developed on its basis. Integration of these targets in climate policies will not only contribute to emission reduction and increased adaptive capacity, but will also support a fairer distribution of opportunities related to capacity development, financing, employment, and participation in decision-making.
Among the proposed directions for the tourism sector were actions aimed at expanding access to green tourism employment and integrating inclusion-focused principles into sector planning and development processes.
Similar consultation meetings have already been held with stakeholders from the energy and agriculture sectors, enabling the collection of feedback across government institutions, civil society, academic and expert communities, international organizations, and private-sector.