2024թ․ ապրիլի 5-ին փորձի փոխանակման նպատակով Ալավերդու պետական արհեստագործական ուսումնարանում (ԱՊԱՈւ) հյուրընկալվել էին Վանաձորի Ս. Թևոսյանի անվան պոլիտեխնիկական քոլեջի տնօրեն Տաթևիկ Փնջոյանը և քոլեջի դասախոսները։
Երկու ուսումնական հաստատություններում էլ դասավանդում են «Վերականգնվող Էներգիայի էներգետիկ կայանների մոնտաժում, նորոգում և սպասարկում» առարկան։ Վանաձորի քոլեջում առարկան դասավանդում են արդեն 2-րդ տարին, 9-ամյա բազայի հիման վրա։
Ալավերդու պետական արհեստագործական ուսումնարանում, որպես հիմնական առարկա, դասավանդումը կսկվի այս ուսումնական տարվանից։ Սակայն կարճաժամկետ ուսուցման ծրագրով արդեն երկու խումբ վերապատրաստվել է։
Ալավերդու պետական արհեստագործական ուսումնարանում կարճաժամկետ ուսումնական ծրագիրը ներդրվել է ՄԱԶԾ-ի կողմից, Շվեդական միջազգային զարգացման և համագործակցության գործակալության (Sida) ֆինանսավորմամբ։ Էներգաարդյունավետությանը միտված՝ «Համայնքի կայունության ամրապնդում էներգաարդյունավետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով» ծրագրի բաղադրիչներից մեկն էլ կրթականն է, որը ևս հաջողությամբ իրականացվում է։
Կրթական հաստատությունների դասախոսները փոխանակեցին իրենց դասավանդման մեթոդները և փորձը։
Ալավերդու արհեստագործական ուսումնարանի տնօրեն Անի Վարոսյանի խոսքով՝ փոխայցելությունները երկուստեք կարևոր են ու հետաքրքիր։
Հանդիպման ընթացքում ՄԱԶԾ-ՇԶԳ ծրագրի ներկայացուցիչ Արեգա Մարտիրոսյանը ներկայացրեց «Համայնքի կայունության ամրապնդում էներգաարդյունավետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով» ծրագրի հիմնական ուղղությունները և արդյունքները։ «Ծրագիրը այս պահին շատ հաջողություններ ունի: Գրանցած հաջողություններից մեկն էլ Ալավերդու արհեստագործական ուսումնարանի կարճաժամկետ ծրագիրն է, որի արդյունքում վերապատրաստված մասնակիցներից 3-ը դասընթացի ավարտից հետո աշխատանքի են անցել արևային կայանների տեղադրմամբ զբաղվող «ԷկոՎիլ» ընկերությունում», - ասաց Արեգա Մարտիրոսյանը։
Հանդիպմանը մասնակցեց նաև ԷկոՎիլ ընկերության մարզային տնօրեն Հովհաննես Դանիելյանը, ով մասնավոր սեկտորի կողմից կարևորեց կրթական ծրագրերի կարևորությունը, և որակյալ մասնագետների առկա պահանարկըը աշխատաշուկայում։
Ալավերդու պետական արհեստագործական ուսումնարանի ուսումնական ծրագրի մշակման և դասախոսների վերապատրաստման պատասխանատու փորձագետ Խաչիկ Սահակյանը նշեց, որ ոլորտն արագ զարգանում է, մասնագետների պահանջարկի ապահովման համար տեսական դասընթացները շատ կարևոր են։
Հանդիպման ավարտին Խաչիկ Սահակյանը Ալավերդու պետական արհեստագործական ուսումնարանի «Վերականգնվող էներգիայի, էներգետիկ կայանների մոնտաժում, նորոգում, սպասարկում և էներգաարդյունավետություն» վերապատրաստման դասընթացն ավարտած 6 դասախոսներին հանձնեց հավաստագրեր։

Experience exchange meeting on " Installation, repair and maintenance of renewable energy power plants "
05 April 2024
On April 5, 2024, Alaverdi State Vocational College (ASVC) hosted Tatevik Pnjoyan, the Director of Tevosyan Polytechnic College of Vanadzor named after S. Tevosyan, along with college lecturers, to exchange experiences.
Both educational institutions offer instruction in the subject " Installation, repair and maintenance of renewable energy power plants ". In Vanadzor College, this subject is already taught in the 2nd year, based on a 9-year curriculum.
At ASVC, teaching it as the main   subject will commence this academic year. However, two groups have already undergone training within a short-term program.
The short-term training program at Alaverdi State Vocational College was initiated by UNDP, with funding from the Swedish International Development and Cooperation Agency (Sida). One of the components of the “Strengthened Community Resilience through Energy Efficiency and Low Emission Development” project, which focuses on energy efficiency, includes education part that is being successfully implemented.
During the meeting, lecturers from ASVC shared their teaching methods and experiences with their colleagues from Vanadzor.
According to Ani Varosyan, the Director of Alaverdi State Vocational College, mutual visits are important and interesting for both sides.
During the meeting, Arega Martirosyan, the representative of UNDP-Sida project, presented the main directions of the “Strengthened Community Resilience through Energy Efficiency and Low Emission Development” program, along with the work carried out under the project. “Currently, we have achieved numerous successes across various aspects. A notable success of the project is that three students from Alaverdi State Vocational College have effectively passed the  short-term program and secured employment at “EcoVille” company, specializing in solar plant installations,”  said Arega Martirosyan.
EcoVille Regional Director Hovhannes Danielyan also attended the meeting, emphasizing the importance of educational programs on behalf of the private sector and the existing need of qualified professionals in the labor market.
“The field is developing rapidly, hence the demand for specialists is growing, but the market lacks qualified specialists. For that, theoretical courses are very important,” says Khachik Sahakyan, the project expert, who also trained the lecturers of Alaverdi State Vocational College.
At the conclusion of the meeting, Khachik Sahakyan handed certificates to 6 lecturers who successfully completed the training course on "Installation, repair and maintenance of renewable energy power plants and energy efficiancy " at Alaverdi State Vocational College.