ՄԱԶԾ-ԳԷՀ CBIT ծրագրի շրջանակում քննարկվել են ջերմոցային գազերի գույքագրման միջազգային փորձը և ՀՀ հաշվետվողականության բարելավման հնարավոր ուղիները
21 հունիսի 2023
«Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» (CBIT) ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրի շրջանակում, ՀՀ ջերմոցային գազերի ազգային կադաստրի կազմման կարողությունների զարգացմանն աջակցելու նպատակով, հունիսի 19-23-ը կազմակերպվել է միջազգային խորհրդատու, ՌԴ Ա․ Յու․ Իզրայելի անվան Գլոբալ կլիմայի և էկոլոգիայի ինստիտուտի աշխատակից Վլադիմիր Կորոտկովի աշխատանքային այցը Հայաստան:
Այցի շրջանակում հունիսի 21-ին Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում տեղի ունեցան կլոր-սեղան քննարկումներ՝ միջազգային խորհրդատուի կողմից ջերմոցային գազերի գույքագրման կադաստրի ռուսաստանյան փորձի և «Հողօգտագործում, հողօգտագործման փոփոխություն և անտառտնտեսություն ոլորտում» Հայաստանի Հանրապետության հաշվետվողականության բարելավման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ։ Քննարկումներին մասնակցեցին Շրջակա միջավայրի, «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, Վիճակագրության կոմիտեի և ՄԱԶԾ ներկայացուցիչներ:
Աշխատանքային այցի ընթացքում կազմակերպվել են նաև միջազգային խորհրդատուի մասնակցությամբ երկկողմանի աշխատանքային հանդիպումներ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Անտառների և կենսաբազմազանության մոնիթորինգի ծառայության և Շրջակա միջավայրի Անտառային քաղաքականության վարչության աշխատակիցների հետ:

International benchmark for GHG inventory and possible steps to improve RA reporting on GHG emissions discussed in the frame of UNDF-GEF CBIT project
21 June 2023
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
A working visit of an international consultant from the Institute of Global Climate and Ecology named after Academician Yu. A. Israel (IGKE) was organized on June 19-23, 2023 in the frame of UNDP-GEF “Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement” (CBIT) Project. The working visit was aimed at supporting the national capacity building for the development of the national GHG inventory of Armenia.
As part of the visit, on June 21, round table discussions took place at the “Hydrometeorology and Monitoring Center” SNCO of the Ministry of Environment, where experience of the greenhouse gas inventory in RF and possible ways to improve the accountability of the Republic of Armenia in the field of "Land use, land use change and forestry” were presented by the expert and discussed with the representatives of the Ministry of Environment, "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO, Statistics Committee and UNDP.
During the working visit, bilateral working meetings with the participation of the international consultant were also organized with the employees of the Forestry and Biodiversity Monitoring Service of the "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO and the Forestry Policy Department of the Ministry of Environment.