ՄԱԶԾ-ԳԷՀ CBIT ծրագրի շրջանակում ներկայացվել և քննարկվել է կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության և մեղմման քաղաքականությունների և միջոցառումների ՉՀՀ համակարգը
22 ապրիլի 2023
Ապրիլի 21-ին «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցում» (CBIT) ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրի շրջանակում կայացավ կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության և մեղմման քաղաքականությունների և միջոցառումների չափումների, հաշվետվայնության և հավաստագրման (ՉՀՀ) համակարգի վավերացման աշխատաժողովը:
Աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին և շահառուների հետ քննարկվեցին մեղմման քաղաքականության և միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվության շարունակական հավաքագրման մեթոդաբանությունը, իրավական/կարգավորիչ առաջարկությունները և առաջարկվող ինստիտուցիոնալ շրջանակը, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության մշտադիտարկման և գնահատման  շրջանակն ու դրա գործառնականացումը, ներառյալ՝ գյուղատնտեսության և ջրային ռեսուրսների ոլորտների համար առաջարկվող հարմարվողականության ցուցիչները: Աշխատանքներն իրականացվել էին CBIT ծրագրի կապալառուներ «Գաուսս» միջազգային կազմակերպության և «Սիվիտտա ԷյԷմ» ընկերության կողմից:
Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը և Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկին:
«Այսօր ավելի ու ավելի ենք զգում կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության գործողությունների իրականացման կարևորությունը: Ընդ որում, եթե ինչ-որ ժամանակ առաջ մենք կարող էինք դրանցից որևէ մեկը առավել կարևորել, ապա այսօր արդեն բարդ է գտնել այն եզրերը, որոնք թույլ են տալիս որևէ մի ուղղությունն առավել առաջնային համարել: Պատահական չէ, որ որպես թիրախային ընտրվել են ջրային ռեսուրսները և նաև դրանց հետ կապված առաջարկվող ցուցիչները, որովհետև մենք այսօր կանգնած ենք ջրային հաշվեկռի՝ պահանջարկի և առաջարկի կարևորագույն խնդրի լուծման առջև, քանի որ իրականացնել ջրային ռեսուրսների կառավարում առանց բազային ցուցանիշների հնարավոր և նպատակային չէ», -նշեց Գայանե Գաբրիելյանը՝ հավելելով, որ ընթացքում է Կլիմայի փոփոխության միջգերատեսչական համակարգման խորհուրդի երրորդ նիստի օրակարգի պատրաստման գործընթացը, որի վերջնականացման համար ակնկալում է ներկա գերատեսչությունների մասնակցությունն ու առաջարկները:
Մեղմման քաղաքականության և միջոցառումների, մասնավորապես՝ ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման վերաբերյալ տվյալների հավաքագրումը կարևոր է Փարիզի համաձայնագրով Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարման համար, մինչդեռ հարմարվողականության քաղաքականության և միջոցառումների արդյունավետության մշտադիտարկումն ու արդյունավետ գնահատումը կարևոր է կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների նկատմամբ երկրի դիմադրողականության բաձրացման  և մի շարք կայուն զարգացման նպատականերին հասնելու առումով:
«Հայաստանը, որպես Փարիզի համաձայնագիրը ստորագրած երկիր, պարտավորություն է ստանձնել պարբերաբար տեղեկատվություն տրամադրել Ազգային մակարդակով սահմանաված գործողություններում սահմանված ջերմոցային գազերի արտանետումների նվազեցման թիրախային նպատակի իրականացման ուղղությամբ առաջընթացի վերաբերյալ: Բացի այդ Հայաստանը պարտավորվել է հաշվետովություն ներկայացնել հարմարվողականության գործողությունների, ինչպես նաև կլիմայի ֆինանսավորման ուղղությամբ երկրի կողմից ստացվող աջակցության մասով: Սակայն, իհարկե, ինչպես նշեց նախարարի տեղակալ տիկին Գաբրիելյանը , կառավարել հնարավոր է միայն այն, ինչ կարող ենք չափել և գնահատել: Այս առումով շատ կարևոր է համախմբել, մշակել, վերլուծել և պահպանել հարմարվողականության և մեղմման քաղաքականությունների ու միջոցառումների վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվությունը, բոլոր մակարդակներում արդյունավետ պլանավորման, քաղաքականության մշակման և որոշումների կայացման գործընթացների ապահովման համար»,- իր ելույթում նշեց Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկին:
Միջոցառմանը ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց Շրջակա միջավայրի, Էկոնոմիկայի,  Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Արտակարգ իրավիճակների, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Առողջապահության և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների, Կադաստրի կոմիտեի, Վիճակագրության կոմիտեի, ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանջնաժողովի, գիտական հաստատությունների,  «Գաուսս» միջազգային խորհրդատ­վական ընկերությունների, «Սիվիտտա ԷյԷմ» ընկերության և ՄԱԶԾ ավելի քան 65 ներկայացուցիչ:

Measurement, reporting and verification system of climate change mitigation and adaptation policies and measures presented and discussed in the frame of UNDP-GEF CBIT project
22 April 2023
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
“Measurement, reporting and verification system of climate change mitigation and adaptation policies and measures” validation workshop took place on April 21. The event was organized in the frame of UNDP-GEF CBIT project.
The workshop aimed at presenting and discussing with stakeholders the methodology and institutional framework and recommendations for legal/regulatory arrangements for continuous collection of information on mitigation policies and measures among stakeholders as well as the climate change adaptation monitoring and evaluation framework and its operationalization, including proposed adaptation indicators for water and agriculture sectors. The works were carried out by CBIT project contractors Gauss international consulting company, Civitta AM.
Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan and UNDP Deputy Resident Representative in Armenia Konstantin Sokulskiy delivered opening remarks during the event.
“Today, we are increasingly aware of the importance of implementing climate change mitigation and adaptation actions. Moreover, if before we could give more importance to any of these, today it is hard to validate prioritizing one over the other. It is not surprising that water resources and also the proposed indicators related to them were selected as key targets, as today we are facing a vital  problem of balancing our water supply and demand. It is neither possible nor purposeful to implement water resources management without having basic indicators”, noted Gayane Gabrielyan, adding that the process of preparing the agenda for the third session of the Climate Change Inter-Agency Coordination Council is underway, and participation as well as suggestions of present representatives of governmental entities are expected to finalize it.
The reporting on greenhouse has emissions reduction is important to fullfill Armenia's international commitments under Paris Agreement, however assessing the efficiency of adaptation policies and measures is important for building climate resilience of Armenia and ensuring achievement of a number of Sustainable Development Goals.
“Armenia as a signatory of Paris Agreement has commitments to regularly provide information on progress made in implementing and achieving its mitigation target for greenhouse gas emissions reduction under Nationally Determined Contributions. Besides Armenia committed to report on the adaptation policies and actions, as well as support received as components of Measurement, Reporting, and Verification system. And of course as Deputy Minister Gabrielyan already said you can only manage what you can measure and in this respect it is very important to consolidate aggregate, process, store and analyse respective relevant information to inform respective policy and decision making at all levels”, in his opening remarks mentioned UNDP Deputy Resident Representative in Armenia Konstantin Sokulskiy.
Over 65 representatives of Ministries of Environment; Economy; Territorial Administration and Infrastructure; Emergency; Health; Labor and Social Affairs; Health; Statistical Committee; Cadastre Committee; Public Services regulatory Commission;  scientific institutions; Gauss international consulting company; Civitta AM and UNDP attended the event and participated online.