2019-ի սեպտեմպերի 26-ին, Արմենիա Մարիոթ Երևան հյուրանոցում տեղի ունեցավ ՄԱԶԾ-ԿԿՀ-ի և ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համատեղ կազմակերպած աշխատաժողովը: Հանդիպման նպատակն էր ներկայացնել Հարմարվողականության ազգային ծրագրի (ՀԱԾ) մշակման հիմնական մոտեցումներն ու լավագույն միջազգային փորձը, ինչպես նաև քննարկել Հայաստանում ՀԱԾ-ի մշակման գործընթացը: Աշխատաժողովն ուղղված է աջակցել հարմարվողականության ազգային ծրագրի մշակման գործընթացն առաջնորդող ՀՀ շրջակա միջավայրի ներկայացուցիչներին և փորձագետներին ծրագրի լավագույն կառուցվածքի, շրջանակի, իրավական կարգավիճակի սահմանման հարցում՝ նպաստելով Հայաստանի ստանձնած կայուն զարգացման նպատակների ժամանակին իրագործմանը:
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի առաջին տեղակալ Իրինա Ղափլանյանը և ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը ելույթ ունեցան բացման խոսքով, իսկ Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության հարցերով միջազգային խորհրդատու Իֆրատ Յովելը ներկայացրեց ՄԱԿ ԿՓՇԿ-ի/Փարիզի համաձայնագրի՝ ՀԱԾ մշակման պահանջները, ուղեցույցները, կառուցվածքի, շրջանակների և իրավական կարգավիճակի տարբերակներ: Հադիպման վերջում տեղի ունեցավ մասնակիցների առաջարկների փոխանակում և քննարկում:
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար» Ծրագրի նպատակն է, Շրջակա միջավայրի նախարարության հետ համատեղ, ինչպես նաև այլ ազգային ու տեղական գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ, մշակել ազգային հարմարվողականության ծրագիր՝ նպաստելով կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ինտեգրմանն ազգային, ոլորտային և տեղական կառավարման պլանավորման նաև բյուջետավորման գործընթացներում: Բացի այդ, Ծրագիրը կոչված է օժանդակել կլիմայի փոփոխություններով պայմանավորված կայուն աճի կարևորագույն մարտահրավերներին դիմակայելու համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցների հավաքագրման գործընթացում:
«Կլիմայի կանաչ հիմնադրամը» Հայաստանին տրամադրվել է 2.7 մլն դոլար չորս տարի տևողությամբ «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար» Ծրագրի իրականացման համար, որը լիովին համահունչ է Փարիզի համաձայնագրի ներքո երկրի նախատեսված հարմարվողականության առաջնահերթություններին։ Նախատեսվում է, որ ազգային հարմարվողականության պլանավորման գործընթացի զարգացմանը զուգընթաց, Հայաստանում հիմքեր կձևավորվեն ինստիտուցիոնալ մակարդակում կայուն հարմարվողականության գործընթացքների ձևավորման համար, որոնք կնպաստեն համակարգային և իտերատիվ կերպով խնդրիների դիտարկմանն առաջնային խոցելի ոլորտներում, մասնավորապես` ջրային ռեսուրսների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, առողջապահության, զբոսաշրջության և մարդկային բնակավայրերի ոլորտներում:

On September 26, 2019, UNDP-GCF project, together with the Ministry of Environment, held a workshop in Yerevan Marriott hotel to present main guidelines and best practices of National Adaptation Plan development as well as to discuss Armenia’s National Adaptation Plan preparation process. The workshop aimed at supporting representatives and experts of the Ministry of Environment, leading the National Adaptation Plan preparation process, in defining the most suitable structure, framework and legal status of National Adaptation Plan documents to ensure all the sustainable development objectives of the country are met in due time.
Irina Ghaplanyan, First Deputy Minister of Environment and Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Program Coordinator opened the workshop. Ephrat Yovel, International Consultant on Climate Change Adaptation delivered a presentation on requirements of UNFCCC/Paris Agreement on National Adaptation Plan, its development guidelines, structure options, framework and legal status. A Q&A and a brainstorm session concluded the meeting.
"National Adaptation Plan to Advance Medium and Long-Term Adaptation Planning in Armenia” Project, in partnership with the Ministry of Environment, and in close coordination with other national and local partners, aims to develop a National Adaptation Plan to address integration of climate change adaptation into national, sectorial and local government planning and budgeting, as well as support in leveraging funds to meet critical challenges for climate resilient growth.
The Green Climate Fund provided Armenia with 2.7 million USD for the implementation of the four-year “National adaptation plan to advance medium and long-term adaptation planning in Armenia” project that is fully aligned with the country’s adaptation priorities under the Paris Agreement. It is envisaged that with the development of a national adaptation planning process, Armenia will lay the groundwork for institutionalized sustainable adaptation processes, systemically and iteratively addressing issues in prioritized sectors: water resources, agriculture, energy, health, tourism and human settlements.