Կողմերի 27-րդ համաժողովին ընդառաջ Հայաստանում անցկացվեց կլիմայական ֆորում
ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ԿՓՇԿ) Կողմերի 27-րդ համաժողովից առաջ Երևանում տեղի ունեցավ «COP-27-ին ընդառաջ զարգացման կլիմայական գործընկերների ֆորումը»` կազմակերպված ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) համագործակցությամբ, կլիմայական քաղաքականության շրջանակում որոշում կայացնողների, ներառյալ՝ կառավարության ներկայացուցիչների համապատասխան ազգային շահագրգիռ կողմերի, միջազգային գործընկերների, դոնոր կազմակերպությունների և ԱՍԳ Գործընկերության աջակցման գրասենյակի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Ֆորումին ներկա էին և ելույթներով հանդես եկան շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ տիկին Գայանե Գաբրիելյանը, ով նաև հանդիսանում է ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿ ազգային համակարգողը և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ տիկին Նաթիա Նացվլիշվիլին, տեսաուղերձով հանդես եկավ Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների (ԱՍԳ) Գործընկերության աջակցման գրասենյակի երկրի ներգրավման տնօրեն տիկին Մարիանա Պանունսիո-Ֆելդմանը:
Ֆորումը մեկնարկեց ՀՀ նախագահ պարոն Վահագն Խաչատուրյանի ողջույնի ուղերձով, որը ներկաներին փոխանցեց նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի և արարողակարգի վարչություն պետ պարոն Տիգրան Սամվելյանը, նշելով, որ երկրի տնտեսական և սոցիալապես պատասխանատու պետական քաղաքականության և կայուն զարգացման ապահովման համար էական է կանաչ և կլիմայապես դիմակայուն տնտեսական համակարգի ձևավորումը: Հայաստանը կարևորում է Փարիզյան համաձայնագրի ներքո իր ստանձնած պարտավորությունների պատշաճ իրականացումը, որը հիմնված է կանաչ տնտեսության տեսլականի վրա և համատեղելի է երկրի սոցիալական և անվտանգության նպատակների հետ:
2021 թվականի ապրիլի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հաստատել է «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի Հանրապետության 2021-2030 թվականների ԱՍԳ՝ սահմանելով ամբողջ տնտեսության մասշտաբով կլիմայի փոփոխության մեղմման նոր թիրախ՝ 2030 թվականին նվազեցնել ջերմոցային գազի արտանետումները 40-ով 1990 թվականի մակարդակի համեմատ։ Հայաստանի ցածր արտանետումների զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունը կառավարությունում խորհրդակցությունների փուլում է, որի նպատակն է մինչև 2050 թվականը հասնել կլիմայական չեզոքության, որը պայմանավորված է միջազգային ֆինանսական, տեխնոլոգիական և կարողությունների զարգացմանն ուղղված համապատասխան աջակցությամբ:
«Շրջակա միջավայրի նախարարությունն ու ՄԱԶԾ-ն կազմակերպել են այս Կլիմայական ֆորումը՝ մասնակիցներին ներկայացնելու ազգային կլիմայական օրակարգը, տրամադրելու թարմացումներ առնչվող ընթացիկ գործընթացների և աջակցության շրջանակների վերաբերյալ, ինչպես նաև` քննարկելու առաջիկա «COP-27»-ին մասնակցության Կառավարության ակնկալիքները», բացման ելույթում նշեց տիկին Նաթիա Նացվլիշվիլին:
Փոխանախարար Գաբրիելյանը նշեց, որ կլիմայական օրակարգում երկրի հարմարվողականության գործողությունների հետ կապված սահմանվել են առաջնահերթության ոլորտներ և, ելնելով կլիմայի փոփոխության նկատմամբ տարբեր ոլորտների խոցելիության աստիճանից, առանձնացվել են առավել խոցելի ոլորտները` բնական էկոհամակարգեր, գյուղատնտեսություն, առողջապահություն, ջրային ռեսուրսների կառավարում, էներգետիկա, համայնքային ենթակառուցվածքներ և զբոսաշրջություն: Ֆորումի ընթացքում ներկայացվեցին ոլորտային թարմացումներ, ծրագրեր, մարտահրավերներ:
Մասնավորապես, ներկայացվեցին Հայաստանի հանձնառությունները՝ նպաստելու գլոբալ տաքացումը զսպելու ուղղությամբ միջազգային ջանքերին՝ միաժամանակ բարձրացնելով երկրի կլիմայական դիմադրողականությունը և ԱՍԳ Գործընկերության ծրագիրը, որը հանդիսանում է ազգային կլիմայական գործողությունների համակարգման գործիք, դրա թարմացված տարբերակը և հաջորդ քայլերը: ԱՍԳ Գործընկերությանը Հայաստանը միացել է 2018թ․ օգոստոսին` ամրապնդելու երկրի կարողությունները և ջանքերը կլիմայի ազգային օրակարգի նպատակներին հասնելու համար:
Հայաստանի հետ համագործակցությունը կարևորելով` տիկին Մարիանա Պանունսիո-Ֆելդմանը նշեց, որ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության արդյունավետ համակարգման և զարգացնող գործընկեր ՄԱԶԾ ֆասիլիտացիայի շնորհիվ, հնարավոր է դարձել Կառավարությանը, իրականացնող և զարգացնող գործընկերներին ներկայացնել ԱՍԳ Գործընկերության պլանը: Նաև հավելեց, որ, հաստատելով Հայաստանի հայտը` ընդլայնել կարողությունների զարգացման շրջանակը, ԱՍԳ Գործընկերությունը տրամադրելու է աջակցություն։ ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունը, որպես ԱՍԳ Գործընկերության ինստիտուցիոնալ անդամ, ընտրվել է որպես իրականացնող գործընկեր՝ աջակցելու հայտում առկա գործողությունների իրականացմանը:
Սույն միջոցառումը նաև ուղղված էր ազգային կլիմայական գործողությունների շրջանակներում երկրում շահագրգիռ կողմերի լայն շրջանակի շահերի ներկայացման և ներառման ապահովմանը։ Ֆորումին մասնակցեցին կլիմայական քաղաքականության շրջանակում որոշում կայացնողներ, ներառյալ կառավարության ներկայացուցիչներ, համապատասխան ազգային շահագրգիռ կողմեր, միջազգային գործընկերներ, դոնոր կազմակերպություններ և ԱՍԳ Գործընկերության աջակցման գրասենյակի ներկայացուցիչներ: Միջազգային դոնոր կազմակերպության ներկայացուցիչները նույնպես հանդես եկան ելույթներով` ներկայացնելով իրենց կատարած և ընթացիկ ծրագրերը, ինչպես նաև ապագա պլանները, որոնք նպաստելու են Հայաստանի կլիմայական օրակարգի իրականացմանը:
Ֆորումն աջակցում է ՀՀ կառավարությանը՝ բացահայտելու երկրի արդի կարիքները, առկա ու աջակցության շրջանակները հարմարվողականության և մեղմման առաջնահերթ ոլորտների իրականացման համար, ինչպես նաև նպաստելու Կոնվենցիայի կողմերի 27-րդ համաժողովի շրջանակում ազգային պատվիրակության օրակարգի ձևավորմանը։
Հայաստանի ստանձնած հանձնառության կատարման ճանապարհին կլիմայական ազգային առաջնահերթությունների ու կարիքների շուրջ նման ֆորումները, պարբերական աշխատաժողովները և խորհրդակցությունները Կառավարության, մասնավոր և հանրային հատվածի, դոնորական և աջակցող գործընկերների հետ ապահովում են երկխոսության հարթակ՝ նպաստելով համատեղ գործողությունների և ծրագրերի համակարգված և արդյունավետ իրականացմանը:
Կլիմայական այս ֆորումի անցկացումը պատեհաժամ է, քանի որ այն տեղի է ունենում 2022 թվականի նոյեմբերի 6-18-ը Եգիպտոսի կառավարության կողմից կազմակերպված Կողմերի 27-րդ համաժողովին (COP-27) ընդառաջ, որտեղ տեղի կունենա զարգացած և զարգացող երկրների միջև երկխոսություն ԱՍԳ-ների իրականացման, հարմարվողականության գործողությունների, կլիմայական ֆինանսավորման և թափանցիկության հարցերի շուրջ:

On the Way to COP-27: Climate Forum Held in Armenia
A Climate Forum titled "On the Way to COP27: a coordination meeting of the climate development partners" was held in Yerevan ahead of the 27th Conference of Parties (COP-27) of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC).
The Forum, co-organized by the Ministry of Environment of the Republic of Armenia and the UNDP in Armenia, was attended by Deputy Minister of Environment and the UNFCCC Focal point Ms. Gayane Gabrielyan, Country Engagement Director of the Nationally Determined Contributions (NDC) Partnership Support Unit Ms. Mariana Panuncio-Feldman, , and UNDP in Armenia Resident Representative Ms. Natia Natsvlishvili,
The Forum launched with a welcoming speech by RA President Vahagn Khachaturyan. The speech was delivered by Mr. Tigran Samvelian, Head of the Department of External Relations and Protocol of RA President. Mr. President noted that forming a green and climate-resilient economic system is essential for the country's economic and socially responsible state policy. For Armenia, properly implementing its obligations under the Paris Agreement, which is based on the green economy vision and compatible with the country's social and security objectives, is highly important.
On April 22, 2021, the Government of Armenia approved updated NDCs for a ten-year implementation period (2021-2030), setting a mitigation target of an economy-wide 40 reduction of greenhouse gases below the 1990 emissions level to be achieved in 2030. Armenia's long-term Low Emissions Development Strategy (LEDS) is in the process of consultations within the Government, intending to achieve climate neutrality by 2050 conditioned on sufficient international financial, technological and capacity-building support.
The Ministry of Environment and UNDP have organized this Climate Forum to provide attendees with updates on the national climate agenda, ongoing processes, and support frameworks, as well as discuss the Government's expectations from the upcoming COP-27," said Ms. Natsvlishvili in her welcoming speech.
Deputy Minister Gabrielyan noted that in the climate agenda related to the adaptation actions, priority sectors have been defined based on the degree of vulnerability of those sectors to climate change; the most vulnerable sectors have been identified – natural ecosystems, agriculture, health, water resource management, energy, community infrastructure, and tourism. Updates on the sectors, plans, and challenges were presented during the Forum.
In particular, Armenia's efforts in contributing to global efforts to stop global warming while enhancing the national climate resilience and NDC Partnership Plan, a tool for coordinating national climate action, an updated version of the Plan and next steps were presented. Armenia joined the NDC Partnership in August 2018 to strengthen the country's capacity and efforts to achieve the goals of the national climate agenda.
Emphasizing the importance of cooperation with Armenia, Ms. Panuncio-Feldman noted that only the effective coordination of the Government, particularly the Ministry of Environment, and facilitation of the development partner UNDP, have made it possible to present NDC Partnership today with the Government and implementing and development partners. "Based on the country's request to expand the scope of capacity building, NDC Partnership has already approved funding for Armenia via its Partnership Action Fund, a funding mechanism of last resort to support requests from countries. As an NDC Partnership's Institutional Member,  Food and Agriculture Organization of the United Nations has been selected as an implementing partner to support activities of the request," told Ms. Panuncio-Feldman.
The Forum aimed at ensuring that interests of all groups of stakeholders are represented and incorporated in the national climate action in a gender-responsive manner. Forum participants included climate policymakers, government representatives, national stakeholders, international partners, and donor agencies: members and non-members of the NDC Partnership and the NDC Partnership Support Unit representatives in Armenia.
The Forum supports the Government of Armenia in identifying in-country up-to-date needs and existing and potential donor resources around the prioritized adaptation and mitigation sectors. This important stock-taking exercise will support formulating the agenda of the country's national delegation within the framework of COP-27.
To ensure that Armenia fulfills its commitments under the Paris Agreement, periodic consultations and coordination meetings with key sector authorities, the private and public sectors, donors, and development partners on the national climate actions, priorities, and needs are of utmost importance. This dialogue platform contributes to the coordinated and effective implementation of joint climate-related efforts and programs.
The Climate Forum is timely, held ahead of the 27th Conference of Parties (COP-27) of the United Nations Framework Convention on Climate Change hosted by the Government of Egypt on 6-18 November, 2022. The COP-27 offers a platform for an international dialogue on NDCs, adaptation actions, climate finance, transparency arrangements, etc., emerging across developed and developing countries.