ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականցվող «Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ կրթական և իրազեկվածության բարձրացման Կլիմայական արկղիկ» եռամյա տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում 2020թ. օգոստոս և սեպտեմբեր ամիսներին տեղի ունեցան հանրակրթական դպրոցների և քոլեջների ուսուցիչների համար կազմակերպված վերապատրաստման հերթական 2 դասընթացներ: Դասընթացները կազմակերպվել էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ և «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի աջակցությամբ: ՀԱԾ ծրագրի աջակցությամբ ստեղծվել և տպագրվել է նաև «Կլիմայական արկղիկ» ուսումնա-խաղային ձեռնարկի մաս կազմող, դպրոցականների համար նախատեսված կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության պաստառը:
Դասընթացների նպատակն էր քննարկումների և պրակտիկ խմբային աշխատանքների միջոցով մասնակիցներին ներկայացնել «Կլիմայական արկղիկ» ուսումնա-խաղային ձեռնարկը, որպես նորարական գործիք դպրոցում կիրառելու համար, տրամադրել գործիքի կիրառման մեթոդիկան, ծանոթացնել կլիմայի փոփոխությանն առնչվող թեմաները տարբեր առարկաների դասաժամերին ներդաշնակ ինտեգրելու և լրացնելու հնարավորություններին, ինչպես նաև կիսվել փորձով: Վերապատրաստումն իրականացվեց առցանց` ZOOM հարթակում: Միջոցառմանը մասնակցեց ավելի քան 100 ուսուցիչ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը և Սոչիի Էկո-կենսաբանական կենտրոնի տնօրեն Ելենա Մալցը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող «Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ կրթական և իրազեկվածության բարձրացման՝ Կլիմայական արկղիկ» ծրագիրը հանդիսանում է տարածաշրջանային ծրագրի մաս և իրականացվում է Հայաստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Մոլդովայում, Տաջիկստանում, Թուրքմենստանում, Ուզբեկստանում և Բելառուսում: Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության և ՄԱԶԾ «Զարգացման տրաստային հիմնադրամի» և համաֆինանսավորվում ՄԱԶԾ տեղական գրասենյակների կողմից։ Ծրագրի նպատակն է կրթել և իրազեկել երիտասարդներին կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների մասին «Կլիմայական արկղիկ» նորարարական և ինտերակտիվ ուսումնական գործիքի միջոցով։
«Կլիմայական արկղիկ»-ը ուսումնական նյութերի հավաքածու է, որը նվիրված է կլիմայի փոփոխություն թեմային: Այն հասցեագրված է 2-ից 12-րդ դասարանների աշակերտներին և բնագիտական առարկաներ դասավանդող ուսուցիչներին: «Կլիմայական արկղիկի» նպատակն է աշակերտներին տրամադրել գիտելիք շրջակա միջաբայրի և դրա վրա մարդու գործունեության ազդեցության մասին, ձևավորել բնապահպանական մշակույթ, դաստիարակել բնության նկատմամբ խնայողական վերաբերմունք և բնական պաշարների պատասխանատու սպառման վարքագիծ, ինչպես նաև աջակցել ուսուցիչներին պատրաստելու և իրականացնելու դասեր, որոնք անմիջականորեն, կամ անուղղակի կերպով կապված են կլիմայի փոփոխության հետ:

Over 100 teachers received training with the support of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan Project
15 September 2020
Within the framework of “Climate Box: Climate Change Education and Awareness Project”, a three-year regional initiative implemented locally by UNDP in Armenia, two more training sessions were organized for teachers of secondary schools and colleges in August-September of 2020. The trainings were organized in close cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, with the support of the UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) Project. Design and printing of climate change adaptation poster included in the Climate Box toolkit was as well assisted by NAP project.
The trainings were aimed at introducing the “Climate Box” educational manual, as an innovative interactive learning toolkit to be used in schools, provide the methodology of using the toolkit, present different options and opportunities for integrating climate change related issues in curricula of different subjects taught at school, as well as facilitate experience sharing. Training sessions were conducted online through ZOOM platform. Over 100 teachers participated in the events.
The RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, UNDP Climate Change Program Coordinator Diana Harutyunyan and Director of the Sochi Eco-Biological Center Elena Malts delivered opening remarks.
“Climate Box: Climate Change Education and Awareness Project” implemented by UNDP in Armenia in close cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia is part of a regional program implemented in Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan and Belarus. The project is funded by Russia-UNDP Trust Fund for Development and co-funded by local UNDP country offices. The project aims at educating and raising the awareness on the climate change among the youth through “Climate Box” interactive learning toolkit.
"Climate Box" is a collection of educational materials related to the subject of climate change, targeting pupils of 2nd to 12th grades as well as teachers of natural science classes. The purpose of the “Climate Box” is to provide pupils with knowledge about the environment,  impacts of human activity, to develop an environmental culture, to promote nature protection and responsible use of natural resource, and to assist teachers in planning and implementing lessons directly or indirectly related to climate change.