Քննարկվել են Հայաստանում կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման հնարավորություններն ու խրախուսման մեխանիզմները
Օգոստոսի 30-ին կայացավ Հայաստանում կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման խրախուսման մեխանիզմների կիրառման ներուժի գնահատման արդյունքների քննարկմանը նվիրված աշխատաժողովը: Գնահատումն իրականացվել է «Ինվայըրմենթ Գրուփ» ՍՊԸ-ի կողմից՝ «Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանություն» (EU4Sevan) ՄԱԶԾ և «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրերի համատեղ աջակցությամբ՝ համաձայն ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության խնդրանքի, որը միտված է ապահովելու ջրային օրենսգրքի կիրարկումը։
Հայաստանում կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման անհրաժեշտությունն ամրագրված է ջրային օրենսգրքով: Արդյունաբերության, կենցաղային և օգտագործման այլ տեսակների կողմից ջրի աղտոտվածության աճով, ջրի օգտագործման պահանջարկի ավելացմամբ, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության հետևանքով ջրային ռեսուրսների առկա և կանխատեսվող նվազմամբ պայմանավորված՝ երկրորդային ջրօգտագործումը դառնում է անհրաժեշտ և արդիական, հատկապես՝ Արարատյան դաշտում ոռոգման կարիքները բավարարելու և Սևանա լճի ու տնտեսության տարբեր ճյուղերի վրա ճնշումը նվազեցնելու նպատակով։
Հայաստանում կլիմայի ապագա կանխատեսումները ցույց են տալիս ջերմաստիճանի շարունակական բարձրացում և տեղումների նվազում հանրապետության գրեթե ամբողջ տարածքում: Ջրային ռեսուրսների կայուն կառավարումը և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության միջոցառումների, այդ թվում՝ ջրի երկրորդային օգտագործման լուծումների կիրառումն անհրաժեշտ նախապայման են ջրային ռեսուրսների սակավության մարտահրավերը հաղթահարելու համար:
Իրականացված ուսումնասիրությունը ներկայացնում է ոլորտում առկա բացերը և բնապահպանական կամ ջրառի վճարների և տնտեսական մեխանիզմների բարե­լավման, ինչպես նաև կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման ֆինանսական խթան­ներ սահմանելու հնարավոր բարեփոխումների տարբերակները: Ուսում­նասիրությունը ներառում է նաև Հայաստանում և միջազգային մակարդակում վերջին զարգացումները՝ շեշտադրելով գործող քաղաքականությունների բացերը, իրավական և ինստիտու­ցիոնալ թերությունները, տնտեսական խոչընդոտները և Հայաստանում ջրի կրկնակի (երկրորդային) օգտագործման գործընթացի կազմակերպման հարցում առկա դժվարություններն ու ռիսկերը:
Իր խոսքում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանն ընդգծեց երկրորդային ջրօգտագործման կարևորությունը՝ հատկապես հաշվի առնելով վերջերս փոփոխված և հաստատված ՀՀ ջրային օրենսգիրքը, որտեղ ամրագրված է կրկնակի ջրօգտագործումը։ Նա շեշտեց, որ թարմացված օրենսգիրքը Հայաստանը պետք է բերի նոր որակի ջրօգտագործման հարթակ, քանի որ երկրորդային ջրօգտագործումը կարևոր է ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ տնտեսական և բնապահպանական տեսանկյուններից։
EU4Sevan ՄԱԶԾ ծրագրի համակարգող Աստղիկ Դանիելյանը ողջունեց հանդիպման մասնակիցներին և շեշտեց ուսումնասիրության կարևորությունը ՀՀ ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման համար, ինչն իր ազդեցությունը կունենա նաև Սևանա լճի հիմնախնդիրների հաղթահարման տեսանկյունից։ Նա նշեց նաև, որ նշված ուսումնասիրությունը տրամաբանորեն լրացնում է «Հարմար­վողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում ավելի վաղ մշակված ջրային ոլորտի հարմարվողականության պլանն ու դրանում սահմանված առաջնահերթ միջոցառումների ցանկը: Տիկին Դանիելյանը հավելեց, որ «Ինվայըրմենթ Գրուփ» ՍՊԸ-ն գնահատման ընթացքում սերտորեն համագործակցել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համապա­տասխան ստորաբաժանումների և այլ շահագրգիռ կողմերի հետ՝ ապահովելու համար փաստաթղթի համապատասխանությունը վեր հանված կարիքներին։
Աշխատաժողովն ավարտվեց այն փոխըմբռնմամբ, որ մշակվել է շատ կիրառելի նյութ, որը հիմք կհանդիսանա ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համար՝ Հայաս­տանում կրկնակի (երկրորդային) ջրօգտագործման խթանման ուղղությամբ համա­պատասխան քաղաքականության և օրենսդրական կարգավորումների մշակման ուղղությամբ։
Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ ՄԱԶԾ կողմից իրականացվող «Հարմար­վողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում միջնաժամկետ և երկա­րաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման  առաջխաղացման համար» ծրա­գիրը համակարգվում է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից:
«Սևանա լճի շրջակա միջավայրի պահպանություն» (EU4Sevan) ծրագիրը համատեղ ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապե­տության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (ԳԴՀ ՏՀԶՆ) կողմից։ Այն ԳԴՀ ՏՀԶՆ-ի կողմից ֆինանսավորվող «ECOServe» ծրագրի մաս է կազմում։ Ծրագիրն իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ)-ի և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) կողմից:

On August 30, a workshop took place on the results of the assessment of the potential for application of incentive mechanisms for double (secondary) water use in Armenia. The assessment was carried out by Environmental Group LLC, within the framework of the “Environmental Protection of Lake Sevan” (EU4Sevan) EU and "National Adaptation Plan to advance medium and long-term adaptation planning in Armenia" (NAP) GCF-UNDP projects, in accordance with the request of the RA Ministry of Environment aimed at the implementation of the RA Water Code.
The importance in implementing of double (secondary) water use in Armenia is enshrined in the Water Code. Because of an increase of water contamination by industry, domestic and other types of use as well as increased demand of water and, at the same time, projected decrease in water resources due to climate change – secondary water use becomes necessary and crucial, especially for Ararat Valley, to meet the irrigation needs and to decrease pressure on Lake Sevan and on different sectors of economy.
Climate forecasts for Armenia predict a continuous increase in temperature and decrease in precipitation in almost the entire territory of the country. Sustainable management of water resources and the implementation of climate change adaptation measures, including solutions for secondary water use, are necessary prerequisites to overcome the challenges of water scarcity.
This report provides the identification of the gaps and possible reform options for improving environmental or water abstraction fees and economic mechanisms to establish financial incentives for double (secondary) water use. Besides the above-mentioned, this study comprises recent developments in the country and at international level, with a focus on identified policy, legal and institutional deficiencies, economic barriers, and risks related to facilitation for double (secondary) water use in Armenia.
In her speech, Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan highlighted the importance of secondary water use especially given the recent amendment of the RA Water code which stipulates double use of water. She stressed that the amended Code has to help bring Armenia to a new quality water use platform, as secondary water use is very important from the financial, economic, and environmental perspectives.
EU4Sevan UNDP project coordinator Astghik Danielyan welcomed the participants of the workshop and highlighted the importance of the study from the perspective of efficient management of RA water resources which will have its effect from the perspective of the Lake Sevan problems conquering. She also noted that the implemented study complements the Water sector Adaptation Plan and priority measured developed earlier in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan Project. Ms Danielyan concluded that Environmental Group LLC had been working closely with the respective subordinate bodies of the Ministry of Environment and other stakeholders during the assessment process, to ensure that the final product meets the raised needs.
The workshop was concluded with the mutual understanding that the final product is an applicable document which will serve as basis for the RA Ministry of Environment for developing respective policy and legislative regulations toward fostering double (secondary) water use in Armenia.
The "National Adaptation Plan to advance medium and long-term adaptation planning in Armenia" project implemented by the UNDP with financing from the Green Climate Fund is coordinated by the RA Ministry of Environment.
The Project “Environmental Protection of Lake Sevan” (EU4Sevan) is co-funded by the European Union (EU) and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ). It is part of the BMZ-funded programme “Management of natural resources and safeguarding of ecosystem services for sustainable rural development in the South Caucasus (ECOserve)․” The project is implemented by GIZ and the United Nations Development Programme (UNDP).