«Կանաչ լուսավորություն» երկլեզու դասագրքի ներկայացում Պոլիտեխնիկում
«Կանաչ լուսավորություն. տեսությունը և սկզբունքները ճարտարապետների և ճարտարագետների համար» երկլեզու դասագրքի ներկայացումը կազմակերպվել է համատեղ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Էներգետիկայի էլեկտրատեխնիկայի ինստիտուտի հետ և կայացել 2019-ի հոկտեմբերի 31-ին:
Գիրքը ներկայացրեցին հեղինակները՝ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ճարտարագիտական հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն և բնագիտության և ճարտարագիտության ֆակուլտետի դասախոս Արտակ Համբարյանը և «Ա. Ալիխանյանի անվան գիտությունների ազգային գիտական լաբորատորիա» հիմնադրամի կոսմիկական ճառագայթների գծով ճարտարագետ Վարդան Ղազարյանը: Միջոցառմանը մասնակցեցին մասնագիտացված կազմակերպությունների և կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:
Երկլեզու դասագիրքը հնարավոր է ընթերցել առցանց՝ այստեղ: Այդ անդրադառնում է նոր էներգաարդյունավետ լուսավորության տեխնոլոգիաներին, ամփոփում լույսի և լուսավորության ֆիզիկական, կենսաբանական և գեղագիտական սկզբունքները, շեշտում կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմմանը նպաստող էներգաարդյունավետության լուծումները:

Presentation to Green Lighting bilingual textbook at Politechnic University
Presentation of "Green Lighting: Theory and Principles for Engineers and Architects" bilingual textbook was organized jointly with the Institute of Energy Electrotechnology of the National Polytechnic University of Armenia and was held on 31 October 2019:
The bilingual textbook was presented by its authors: Artak Hambaryan, Deputy Director of Engineering Research Center and Faculty Member of Science and Engineering College at American University of Armenia, and Vardan Ghazaryan, Leading Engineer at Cosmic Rays Division of the National Science Laboratory Foundation after A.I. Alikhanyan (Yerevan Physics Institute). Representatives of educational institutions and specialized organizations, as well as students attended the event.
The bilingual texbook is available for reading online: here. The publication addresses new energy efficient lighting technologies, summarizes physical, biological and aesthetic principles of light and lighting, emphasizes energy efficient solutions contributing to climate change impact mitigation.