ՄԱԶԾ-ԳԷՀ CBIT ծրագրի շրջանակում քննարկվել են Հայաստանում գոմաղբի և հողերի կառավարման գործելակերպերից ջերմոցային գազերի արտանետումների գնահատման խնդիրներն ու լուծումները
27 մարտի 2023
Մարտի 27-ին «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցում» ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրի շրջանակում կայացած աշխատաժողովի ընթացքում շահառուներին ներկայացվել են Հայաստանում  գոմաղբի և հողերի կառավարման գործելակերպերի վերաբերյալ հարցման արդյունքները: Հարցումն իրականացրել էր ծրագրի շրջանակում մրցույթով ընտրված «Սիվիտտա ԷյԷմ» կազմակերպությունը:
Հարցման հիմնական նպատակն էր հավաքագրել ազգային մակարդակով Հայաստանում գոմաղբի կառավարման կիրառվող ընթացակարգերի վերաբերյալ արդի տեղեկատվություն և երկրին բնորոշ արտանետումների գործոնների բացահայտման համար գործունեության վերաբերյալ մանրամասն տվյալներ, հստակեցնել առկա բացերն ու խնդիրները և ոլորտի փորձագետների հետ քննարկման արդյունքում առաջարկել միջոցառումներ գոմաղբի կառավարման և ազոտային պարարտանյութերի օգտագործման գործելակերպերից ջերմոցային գազերի արտանետումների առաջնային տվյալների բարելավման համար:
Աշխատաժողովի մասնակիցներին ողջունելիս ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանն ընդգծել է գոմաղբի կառավարման և ազոտային պարարտանյութերի օգտագործման կայուն գործելակերպերի ներդրման կարևորությունը ջերմոցային գազերի արտանետումների ճշգրիտ գնահատման, ոլորտում կլիմայի փոփոխության մեղմման համապատասխան ծրագրերի ներգրավման, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցության գնահատման և դրա նվազեցման կիրառելի լուծումների ինտեգրման համար:
Միջոցառմանը մասնակցեց Շրջակա միջավայրի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների և Էկոնոմիկայի նախարարությունների, «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, Վիճակագրության կոմիտեի, Հայաստանի ագրարային համալսարանի, «Ագրոբիզնեսի և գյուղի զարգացման կենտրոնի» (CARD), Ավստրիական զարգացման գործակալության, Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերության, «Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության» հիմնադրամի, «Շեն» ՀԿ-ի, «Վեսթմինսթրյան հիմնադրամ հանուն ժողովրդավարության» ՀԿ-ի, «Խազեր» էկոլոգիական և մշակութային  ՀԿ-ի, «Քաղաքապետերի դաշնագիր՝ Արևելք» ծրագրի, ՄԱԶԾ, «Սիվիտտա ԷյԷմ» կազմակերպության 33 ներկայացուցիչ և ոլորտային փորձագետ:

Problems and solutions for assessing greenhouse gas emissions from manure and land management practices in Armenia discussed in the frame of UNDP-GEF CBIT project
27 March 2023
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Results of the farm survey for the assessment of greenhouse gas (GHG) emissions from manure and land management practices in Armenia were presented and discussed with stakeholders during a workshop held on March 27, in the frame of “Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement” (CBIT) UNDP-GEF Project.
The survey was implemented by “Civitta AM” organization selected through a tender process. The main objective was to collect up-to-date information on manure management procedures implemented in Armenia on a national level, gather detailed activity data to identify emissions factors specific to the country, clarify existing gaps and issues, and to propose measures aimed at improving primary data on GHG emissions from manure management and nitrogen fertilizer use practices based on discussion with industry experts.
In her welcoming speech UNDP Climate Change Programme Coordinator Diana Harutyunyan emphasized the importance of implementing sustainable practices of manure management and nitrogen fertilizer use for accurate assessment of GHG emissions, involvement of appropriate climate change mitigation programs in the sector, as well as the assessment of negative impact on the environment and the integration of applicable solutions to reduce it.
33 representatives of Ministries of Environment; Economy; and Territorial Administration and Infrastructure; Hydrometeorology and Monitoring Center SNCO; Armenian National Agrarian University; CARD NGO; ADA; GIZ; Renewable Resources and Energy Efficiency Fund; Shen NGO; Khazer NGO; Covenant of mayors East project: Civitta AM and UNDP attended the event.