ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագրի շրջանակում ներկայացվել են Հայաստանում կլիմայի նկատմամբ գյուղատնտեսության խոցելիության և ռիսկերի գնահատման արդյունքները
10 դեկտեմբերի 2021
Դեկտեմբերի 9-ին կայացած աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվել են «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում իրականացված «Հայաստանում կլիմայի նկատմամբ գյուղատնտեսության խոցելիության և ռիսկերի գնահատում» վերլուծության արդյունքները: Վերլուծությունն իրականացվել է ՔԱՐԴ (Ագրոբիզինեսի և գյուղի զարգացման կենտրոն) հիմնադրամի կողմից:
Ուսումնասիրությունը միտված էր բացահայտել կլիմայի ռիսկերի և վտանգների նկատմամբ գյուղատնտեսության ոլորտների և ենթաոլորտների զգայունությունը և հարմարվողականության հնարավորությունները։ Աշխատաժողովի և քննարկման հիմնական նպատակն էր հիմք նախապատրաստել՝ Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտում կլիմայի փոփոխությունների ազդեցությունների նկատմամբ հարմարվողականության հայեցակարգ և գործողությունների ծրագիր մշակելու համար, որը ՀՀ կառավարության «Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային գործողությունների ծրագիրը և 2021-2025 թվականների միջոցառումների ցանկը հաստատելու մասին» 2021 թ․ մայիսի 13-ի թիվ 749-Լ որոշմամբ նախատեսված է 2022 թվականին:
ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծեց ՀՆԱ-ի զգալի մասնաբաժին ունեցող, ինչպես նաև տարածքային զարգացման, գյուղական համայնքների կենսունակության պահպանման և պարենային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից մեծ նշանակություն ունեցող գյուղատնտեսության ոլորտում կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելիության գնահատման և անհրաժեշտ հարմարվողականության միջոցառումների հստակեցման կարևորությունը:
«Համեմատած տնտեսության այլ ոլորտների հետ՝ գյուղատնտեսությունն առավել խոցելի է կլիմայի փոփոխության երևույթների նկատմամբ, որոնց մենք բոլորս առերեսվում ենք: Համայնքներում իրականացված մեր հարցումներն ու հանդիպումները վկայում են, որ ֆերմերներն իրենք էլ գիտակցում են, ոլորտում իրավիճակի փոփոխությունը և ռիսկերի ավելացումը և հաստատակամ են, որ պետք է փոխել տնտեսվարման գործելակերպը: Այսօր այդ տնտեսվարման ձևն ունի կարևոր փոփոխության կարիք նաև արդյունավետության տեսանկյունից, քանի որ ինչպես ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ, այնպես էլ ներքին շուկայում մրցունակ լինելու, ընտանիքների համար բավարար եկամուտ ապահովելու համար պետք է գործունեությունը լինի տնտեսապես ավելի կայուն, մինչդեռ կլիմայի փոփոխությունը լրացուցիչ խոչընդոտներ է ստեղծում ոլորտում արդյունավետ և եկամտաբեր գործունեության համար: Այլ ոլորտների համեմատ՝ գյուղատնտեսության զարգացման ռազմավարությունն ավելի շատ և ավելի խորությամբ է ներառել կլիմայի փոփոխության վտանգը և կարևորել հարմարվողականության միջոցառումները:  Սակայն, չափազանց կարևոր է, որ մենք կարողանանք նաև հասկանալ ոլորտում առկա մարտահրավերները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ հստակ գործողությունների շրջանակը, դրանց իրականացման գործընթացներն ու ֆինանսավորման աղբյուրները», նշեց տիկին Հարությունյանը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Գյուղատնտեսական ծրագրերի մշակման, ռեսուրսների օգտագործման և կոոպերացիայի զարգացման վարչության պետ Իռա Փանոսյանը նշեց, որ նախարարությունը մեծապես կարևորում է կլիմայի փոփոխության համատեքստում ոլորտում առկա խնդիրների քննարկումներն ու հստակ լուծումների և գործողությունների առաջարկները: Նա ավելացրեց, որ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և ՄԱԶԾ հետ քննարկումների շրջանակում քննարկվում է նաև կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության հայեցակարգի և միջոցառումների համալիր ծրագրի մշակման հարցը:
«Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից արդեն իրականցվում են մի շարք ծրագրեր, որոնք ևս միտված են կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանը և ռիսկերի նվազեցմանը, դրանցից են՝ կարկտապաշտպան համակարգերի ներդրումը, գյուղատնտեսության ապահովագրությունը, ոռոգման առաջադիմական տեխնոլոգիաների, ջերմոցային տնտեսությունների, խելացի անասնաշենքերի օգատգործման խթանումը:  Քննարկվում է նաև 2022թ.-ին գյուղապահովագրության  դաշտում երաշտի ռիսկի ապահովագրության ներդրման հարցը, որը կարծում եմ այս ուղղությամբ ևս շատ կարևոր քայլ է, որը կնպաստի ոլորտի զարգացմանը», հավելեց տիկին Փանոսյանը:
Աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցների ուշադրությանը ներկայացվեցին Հայաստանում կլիմայի նկատմամբ գյուղատնտեսության խոցելիության, ռիսկերի ուսումնասիրության և հարմարվողականության ռազմավարության նախագծման մոտեցումներն ու մեթոդները, հիմնական ոլորտների/ ենթաոլորտների բնութագրերի վրա  հիմնված ուսումնասիրությունների արդյունքները, կլիմայի հետ կապված խնդիրներն ու հարմարվողականության մեթոդները: Ներկայացվեցին ու քննարկվեցին նաև Հարմարվողականության ռազմավարության և գործողությունների պլանի նախագծման գործընթացը, կառուցվածքը, հիմնական խնդիրները և գործողությունների ուղղությունները:
Միջոցառմանը ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց ոլորտի շուրջ 30 շահառու, այդ թվում` Շրջակա միջավայրի և էկոնոմիկայի նախարարությունների, պետական մարմինների, ՄԱԶԾ, ՔԱՐԴ հիմնադրամի, համալսարանների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

During the workshop held on December 9, 2021 the results of the "Climate Risk and Vulnerability Assessment (CRVA) for Armenia’s Agriculture Sector" analysis conducted within the framework of the UNDP-GCF "Armenia’s National Adaptation Plan" (NAP) program were presented. The analysis was carried out by the Center for Agribusiness and Rural Development (CARD).
The study aimed to identify the sensitivity of agricultural sector and sub-sectors to climate risks and threats and possible adaptation opportunities in Armenia. The main purpose of the workshop and discussion was to prepare a basis for developing a strategy and an action plan for climate change adaptation in the agricultural sector of Armenia. Development of the sectoral adaptation plan is envisaged by the RA Government decision of May 13, 2021 No. 749-L on “Climate Change National Adaptation Action Plan and the List of Measures for 2021-2025” and scheduled for the year 2022.
UNDP Climate Change Programme Coordiator Diana Harutyunyan emphasized the importance of climate vulnerability and risk assessment and identification of relevant adaptation measures in agriculture, as a sector with significant contribution to the country’s GDP, as well as a crucial role for the sustainability of rural communities and food security.
“Compared to other economic sectors, agriculture is more vulnerable to the impacts of climate change, which we all are facing nowadays. Surveys and meetings we conduct in regional communities show that farmers themselves are aware of the changes in the sector, the increase of risks, and are convinced that their practices must be changed. Today, these operations and practices need significant changes in terms of efficiency as well, as both to import goods and to be competitive in the local market, to provide sufficient income for families, operations must be more economically viable, while climate change creates additional barriers for efficient and profitable activity. The development strategy of agriculture field includes climate change risks and emphasizes the importance of adaptation measures in greater depth than other sectors, however, it is extremely important that we be able to understand the clear range of actions needed to overcome the challenges in the field, the processes of their implementation and the sources of funding,” said Diana Harutyunyan.
Head of Department of Agricultural Programs Elaboration, Resource Use and Cooperative Development of the Ministry of Economy of RA Ira Panosyan noted that the Ministry attaches great importance to the discussions of the existing problems in the sector in the context of climate change and the proposals for concrete solutions and actions. She added that in the frame of discussions with the RA Ministry of Environment and UNDP the issue of developing a comprehensive concept of climate change adaptation and a comprehensive program of measures is being discussed.
“The Ministry of Economy is already implementing a number of programs aimed at climate change adaptation and risk mitigating, including the introduction of hail protection systems, agricultural insurance, the promotion of advanced irrigation technologies, greenhouses, and the use of smart livestock farming. The issue of introducing drought risk insurance in the field of agricultural insurance in 2022 is also being discussed, which in my opinion is a very important step in this direction, which will contribute to the development of the sector," said Ira Panosyan.
The participants were introduced to the methods and approaches to the climate vulnerability and risk assessment and adaptation strategy in Armenia’s agriculture sector, main results of studies based on key sector/subsector characteristics, , climate-related problems and adaptation methods. The Adaptation Strategy and Action Plan design process, structure, main objectives and directions of action were also discussed and presented.
Over 30 stakeholders including representatives of Ministries of Environment, Economy, governmental entities, UNDP, CARD Foundation, universities and international organizations attended the workshop and participated online.