ՀԱԾ ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում ամփոփվել են կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության թեմաները լուսաբանող լրագրողական աշխատանքների մրցույթի արդյունքները
26 մայիսի 2021
Մայիսի 26-ին ամփոփվեցին «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում կազմակերպված լրագրողական աշխատանքների մրցույթի արդյունքները: «Կլիմայի փոփոխության լուսաբանումը զանգվածային լրատվության միջոցներում» երկօրյա դասընթացի շրջանակում կազմակերպված մրցույթի նպատակն էր բարձրացնել մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչների հետաքրքրությունը կլիմայի փոփոխությանը և, մասնավորապես, կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանն առնչվող հարցրերի նկատմամբ և խրախուսել դրանց ակտիվ ու հանրամատչելի լուսաբանումը:
Մրցույթի հաղթողներին ողջունելիս Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Միհաելա Ստոյկոսկան ընդգծեց զանգվածային լրատվական միջոցների կարևոր դերակատարությունը կլիմայի փոփոխության հարցերի վերաբերյալ իրազեկության բարձրացման և երկրների հարմարվողականության ու մեղմման կարողությունների զարգացման գործում, հատկապես կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դեռևս առկա թերահավատության համատեքստում:
«Թեպետ, ծովային երկրների համեմատ՝ Հայաստանում կլիմայական փոփոխություններն ու ռիսկերը երբեմն պակաս ակներև են, սակայն, Հայաստանը կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելի երկրների շարքում է: Երկրում առկա կլիմայական ռիսկերի և դրանց մեղմման համար անհրաժեշտ միջոցառումների վերաբերյալ կրթությունն ու իրազեկության բարձրացումն էական նշանակություն ունեն կլիմայի փոփոխության մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված գործողությունների որոշման և իրականացման հարցում: Այս համատեքստում չափազանց կարևոր է հատկապես ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների դերը՝ կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ գիտահեն տեղեկատվությունը հասարակության լայն շրջանակին հասանելի և հանրամատչելի դարձնելու առումով»,- նշեց Միհաելա Ստոյկոսկան:
Մրցույթի հաղթողները ստացան պատվոգրեր և դրամական մրցանակներ:
Մրցույթի առաջին մրցանակին արժանացավ Մարիամ Տաշչյանը՝ «Կարմիր գիծ․ ֆիլմ կլիմայի փոփոխության մասին» հեղինակային ֆիլմի համար:  Երկրորդ մրցանակը շնորհվեց Անի եղիազարյանին` «Կբուժե՞ք Սևանը, թե՞ կթողնեք՝ ինքաբուժվի» հոդվածի համար: Երրորդ մրցանակակիրը մրցույթի ամենաերիտասարդ մասնակից Օքսաննա Առաքելյանն էր՝ «Եթե այս տեմպով ապօրինի ծառահատումները շարունակվեն՝ անտառի վիճակը աղետալի կլինի» հոդվածով:
«Կլիմայի փոփոխության լուսաբանումը զանգվածային լրատվության միջոցներում» դասընթացը անցկացվել էր 2020թ.-ի դեկտեմբերի 22-23-ին և նախատեսված էր հանրային նշանակության տարբեր ոլորտներ լուսաբանող լրագրողների և մեդիաբովանդակություն ստեղծող այլ մասնագետների համար։ Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում, ADWISE Consulting կազմակերպության կողմից:

Results of the media contest for the best coverage of climate change adaptation related issues have been summarized in the frame of UNDP-GCF NAP project
26 May 2021
On May 26, results of a media contest held within UNDP-GCF Armenia's National Adaptation Plan project were summarized. The contest, organized in the frame of “Reporting on Climate Change by Mass Media” two-day media training, aimed at increasing the interest of media representatives in the field of climate change and particularly climate change adaptation related issues, as well as encourage active and exoteric reporting of these topics.
Welcoming the winners of the competition, Acting Resident Representative of UNDP in Armenia Mihaela Stojkoska emphasized the important role of the media in raising awareness on climate change issues, as well as strengthening countries' adaptation and mitigation capabilities, particularly in the context of existing skepticism about climate change.
“Although climate change impacts and risks in Armenia might sometimes seem less obvious than in coastal countries, Armenia is among countries vulnerable to climate change. Education and awareness-raising on existing climate as well as measures needed to mitigate those are essential in determining and implementing actions addressing climate change challenges. In this context, the role of the media in making science-based information on climate change more understandable and accessible for the general public is particularly important", said Mihaela Stojkoska.
Winners of the contest received certificates and monetary prizes.
The first prize of the competition was awarded to Mariam Tashchyan for her “"Red Line ․ A film about climate change" short film.The second prize was awarded to Ani Yeghiazaryan for her “Will you cure Sevan or  leave it for self-treatment?” article. The winner of the third prize was the youngest contestant Oksanna Arakelyan, with her “If illegal logging continues at this rate, the condition of the forest will be catastrophic” article.
“Reporting on Climate Change by Mass Media”, a media training was organized on December 22-23, 2020 for journalists and media content specialists covering environmental, public, economic and other subjects. The event was organized by ADWISE Consulting in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project.