«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար» (ՀԱԾ) ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում մեկնարկել է «Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ինտեգրումը մարզային և համայնքային զարգացման ռազմավարություններում» դասընթացների շարքը: Դասընթացներն իրականացվում են Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման ակադեմիայի կողմից և նպատակ ունեն բարձրացնել տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման մարմիններում և մասնավոր հատվածում որոշումներ կայացնող անձանց իրազեկվածությունը կլիմայի փոփոխության նկատմամբ Հայաստանում առկա խոցելիությունների, ռիսկերի և հարմարվողականության հնարավորությունների վերաբերյալ, ինչպես նաև զարգացնել նրանց՝ կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության պլանավորման կարողությունները:
Նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կայանալիք դասընթացներում նախատեսվում է ընդգրկել ՀՀ մարզերից առնվազն 150 մասնակից, այդ թվում՝ ՀՀ մարզպետարանների տեղական ինքնակառավարման և հանրապետական գործադիր մարմինների հարցերով վարչությունների, գյուղատնտեսության և բնապահպանության վարչությունների, զարգացման ծրագրերի, զբոսաշրջության և վերլուծության բաժինների քաղաքացիական ծառայողներ, ՀՀ համայնքների ղեկավարներ, ավագանիների անդամներ, համայնքային ծառայողներ, մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ:
Դասընթացներն արդեն մեկնարկել են. 2022 թվականի նոյեմբերի 3-ին և 4-ին Շիրակի և Լոռու մարզերում անցկացվեց 6 ակադեմիական ժամ տևողությամբ երկու դասընթաց: Դասընթացները կազմակերպվել են ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի կողմից’ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ: Դասընթացների ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան Հայաստանում կլիմայի փոփոխությանը և կլիմայի փոփոխության ռիսկերին ու խոցելիությանը, գյուղատնտեսության, ջրային ռեսուրսների, զբոսաշրջության ոլորտներում կլիմայական ռիսկերի նկատմամբ խոցելիության գնահատումների արդյունքներին, կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության պլանավորմանը համայնքային մակարդակում, տարածքային (մարզային) զարգացման ռազմավարություններում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության և կլիմայական ռիսկերի կառավարման նկատառումների ինտեգրմանը և այլն: Մասնակիցներից 19-ը Շիրակի մարզից են, 16-ը` Լոռու մարզից:

"Integrating Climate Change Adaptation into Regional and Community Development Strategies" training series have been launched in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan (NAP) project.
Trainings, implemented by the Public Administration Academy of the Republic of Armenia, aim at increasing the awareness of decision-makers in territorial administration, local self-government bodies and the private sector on vulnerabilities, risks and adaptation opportunities in Armenia in the context of climate change, as well as build their capacity for climate change adaptation planning.
Over the course of November –December, it is planned to organize trainings for at least 150 participants from all marzes, including civil servants from Regional Administrations, heads of communities, members of councils of elders, community servants, representatives of the private sector, etc.
Trainings have already started. On November 3 and 4, two 6-academic-hour sessions were held in Shirak and Lori marzes, organized by Public Administration Academy of the Republic of Armenia in close cooperation with the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure. Participants got acquainted with climate change impacts, existing and predicted climate risks and vulnerabilities in Armenia; results of climate risks vulnerability assessments in agriculture, water resources and tourism sectors; climate change adaptation planning at the community level; practices of integrating climate change adaptation in regional (provincial) development strategies; etc. Respectively 19 participants in Shirak and 16 in Lori attended the sessions.