ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ՀԱԾ ծրագիրը շարունակում է իրազեկել կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության գործընթացի վերաբերյալ
19 նոյեմբերի 2019
«Կանաչ» հմտություններ երիտասարդների համար» միջոցառման ընթացքում Լոռու մարզի երիտասարդները քննարկել են Հայաստանում և աշխարհում կլիմայի փոփոխության մարտահրավերները
Նոյեմբերի 19-ին Լոռու մարզում տեղի ունեցավ «Կանաչ» հմտություններ երիտասարդների համար» միջոցառումը: Վերջինս նպատակ ուներ բարձրացնել կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ իրազեկվածությունը երիտասարդների և մանկավարժների շրջանում, քննարկել կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ու մեղմման հնարավոր միջոցառումները, ներկայացնել կայուն զարգացման ոլորտում պահանջված անձնային և մասնագիտական հմտություններն ու խրախուսել երիտասարդների մասնակցությունն այս ոլորտում իրականացվող ծրագրերում: Միջոցառումը կազմակերպել էր ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» (ՀԱԾ) ծրագրի շրջանակում՝ Լոռու մարզպետարանի և ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ Կենտրոնի աջակցությամբ:
Իր ողջույնի խոսքում Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի և սպորտի վարչության պետ Ռաֆայել Հարությունյանն ընդգծեց կլիմայի փոփոխության ռիսկերի վերաբերյալ հատկապես երիտասարդության շրջանում իրազեկվածության բարձրացման, «կանաչ» հմտությունները զարգացման, ինչպես նաև համայնքային կյանքում երիտասարդների ակտիվ մասնակցություն խրախուսման կարևորությունը:
Միջոցառման ընթացքում Վանաձորից, Ստեփանավանից, Տաշիրից, Թումանյանից, Դսեղից, Փամբակից և Դեբեդից երեսունհինգ երիտասարդներ ու մանկավարժներ հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ կլիմիայի փոփոխության ռիսկերի և խոցելիության, ինչպես նաև էներգաարդյունավետության և կանաչ տեխնոլոգիաների կիրառման հիմնահարցերին, քննարկել հարմարվողականության հնարավոր լուծումներն ու կայուն զարգացման համատեքստում աշխատաշուկայում ձևավորվող նոր «կանաչ» մասնագիտությունները:
«Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ իրազեկումը, վերջինիս ռիսկերի և մարտահրավերների վերաբերյալ հանրության հստակ պատկերացումն ապահովելու համար,  կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության խթանման կարևոր մասն է: Երիտասարդների ներգրավվածությունն իրենց բնակավայրերի կյանքում օրեցօր աճում է: Անհրաժեշտ աջակցություն ու գիտելիք ստանալու դեպքում նրանք կարող են էական դերակատարություն ունենալ իրենց բնակավայրերի խնդիրները հասկանալու և բարձրաձայնելու, ինչպես նաև դրանց համար լուծումներ գտնելու հարցում», ասաց ՄԱԶԾ-ԿԿՀ «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Գոհար Հովհաննիսյանը՝ նշելով որ Հայաստանը կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելի երկրների շարքում է և ընդգծելով ազգային հարմարվողականության պլանի մշակման անհրաժեշտությունը երկրի դիմադրողականության և կայուն աճի ապահովման համար:
Միջոցառման սկզբում երիտասարդների համար կազմակերպվել էր բլից հարցում, որին հաջորդեցին թիմային պրակտիկ աշխատանքներ, որոնց ընթացքում միջոցառման մասնակիցները մշակեցին ծրագրեր ուղղված ջրային ռեսուրսների կառավարման, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի, տուրիզմի և բնակավայրերի զարգացման ոլորտներում առկա խնդիրների լուծմանը: «Նորարարկան լավագույն լուծում», «Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության լավագույն լուծում» և «Կլիմայի փոփոխության մեղմման լավագույն լուծում» անվանակարգերում ժյուրիի անդամները առանձնացրեցին լավագույն 3 ծրագիր: Միջոցառման բոլոր մասնակիցները ստացան վկայականներ և նվերներ:
«Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամն իր գործունեության ավելի քան 15 տարիների ընթացքում կարևորել է համակողմանի զարգացման հնարավորությունների ստեղծումը գյուղական միջավայրում ապրող երեխաների և նրանց ընտանիքների համար։ ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնի «ՍՄԱՐԹ քաղաքացիության» կրթակարգի ներդրմամբ՝ առավել ևս փորձում ենք ձևավորել այնպիսի քաղաքացի, ով կարժևորի այդ թվում նաև «կանաչ» հմտությունների զարգացումը և կունենա իրազեկվածության բարձր մակարդակ տեղականից մինչև գլոբալ խնդիրներ», ասաց ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնի Գործառնությունների տնօրեն Քրիստ Մարուքյանը:

“Green skills for youth” workshop gathers young inhabitants of Lori region to discuss climate change challenges in Armenia and around the globe
On November 19, “Green Skills for Youth” workshop took place in Lori region. The event aimed to raise awareness of climate change among the young inhabitants of the region and their schoolteachers, introduce possible measures for climate change adaptation and mitigation, discuss the set of personal and professional skills necessary to work in the sustainable development domain and encourage engagement of young people in sustainable projects. The event was held in the frame of the UNDP-GCF Armenia՛ս National Adaptation Plan (NAP) project with the support of Lori Regional Administration and COAF SMART Center.
In his speech Rafayel Harutyunyan, Head of Department of Education, Culture and Sport of Lori Regional Administration, welcomed the event, emphasizing the importance of raising awareness on climate change risks particularly among the youth, developing their “green” skills as well as encouraging their active participation in the life of the community.
During the event, thirty-five school children and faculty members from Vanadzor, Stepanavan, Tashir, Tumanyan, Dsegh, Pambak and Debed had the opportunity to get acquainted with climate change risks and vulnerabilities, as well as energy efficiency and green technologies, discuss possible solution for adaptation, and explore new professions emerging on the labor market in the field of sustainable development.
“Raising awareness on climate change to ensure a clear understanding of the risks and challenges it presents is an essential part of climate change adaptation process. Nowadays young people are getting more engaged in the life of their communities. With the proper support and education, they can play a major role in helping understand and voice issues our communities struggle with, as well as develop solutions to solve them”, said Gohar Hovhannisyan UNDP-GCF Armenia National Adaptation Plan project manager, adding that Armenia is among the countries vulnerable to climate change and a development of a national adaptation plan is essential to ensure resilience and sustainable growth of the country.
The event was kicked off with a blitz survey, followed by practical team works, during which young participants developed solutions aimed at addressing issues in the fields of water resources management, agriculture, energy, tourism and settlements. Winners in "Best Innovative Solution", "Best Solution for Climate Change Adaptation" and "Best Solution for Climate Change Mitigation" categories were selected by the jury based on their presentations. All participants of the event received certificates and gifts.
“During 15 years of operation COAF charitable foundation has prioritized the provision of comprehensive development opportunities to children and their families living in rural areas. Through the “SMART Citizenship” curriculum now available at COAF SMART Center we try to develop citizens with a high level of awareness of global as well as local issues, who among others will value the development of green skills”, noted Krist Marukyan Operations Manager of COAF SMART Center.