ՄԱԿ-ի ԿՓՇԿ-Փորձագետների խորհրդատվական խմբի տարածաշրջանային աշխատաժողով՝ թափանցիկության ընդլայնված շրջանակի ներքո ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների առաջընթացին հետևելու վերաբերյալ
26 հոկտեմբերի 2022
Հոկտեմբերի 19-21-ին Երևանում տեղի ունեցավ տարածաշրջանային գործնական աշխատաժողով թափանցիկության ընդլայնված շրջանակի (ԹԸՇ) ներքո ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների (ԱՍԳ) առաջընթացին հետևելու վերաբերյալ, որն ընդգրկում էր Ասիայի, Արևելյան Եվրոպայի, Արևմտյան Եվրոպայի և Այլ տարածաշրջանների երկրները: Քննարկված թեմաներն էին մեղմման գնահատումը, չափորոշիչների միջոցով ԱՍԳ-ների իրականացման առաջընթացի մշտադիտարկումը, ԱՍԳ-ների իրականացման համար անհրաժեշտ և ստացված աջակցությունը:
Աշխատաժողովը կազմակերպվել էր Փորձագետների խորհրդատվական խմբի  կողմից՝ ԿՓՇԿ  քարտուղարության աջակցությամբ և ՀՀ կառավարության ու ՄԱԶԾ Հայաստանյան գրասենյակի համագործակցությամբ և միտված էր հզորացնել զարգացող երկրների Կողմերի փորձագետների տեխնիկական հմտությունները՝  ամրապնդելով ԱՍԳ-ների իրականացման առաջընթացին հետևելու համար համապատասխան հաշվետվողականության դրույթների ընկալումն ու գործարկումը, ներառյալ՝ չափորոշիչների բացահայտումը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը: Նախարարը խոսեց Հայաստանի կլիմայական օրակարգի և երկրի՝ այդ օրակարգին ծառայելու ջանքերի մասին: ՄԱԶԾ Հայաստանյան գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին ողջունեց հյուրերին և աշխատաժողովի մասնակիցներին՝ ընդգծելով կլիմայի փոփոխության մարտահրավերներին դիմակայելու համար համատեղ ջանքերի կարևորությունը: Ողջույնի խոսքով հանդես եկան նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը, փորձագետների խորհրդատվական խմբի անդամ Միքայել Վարդանյանը և Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի թափանցիկության բաժնի թիմի ղեկավար Թուգբա Իցմելին:
Եռօրյա աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին ԹԸՇ կարգավորումները, ինչպես նաև Երկամյա թափանցիկության զեկույցի  կառուցվածքը և միասնական աղյուսակային ձևաչափեըը՝ ԱՍԳ-ների առաջընթացին հետևելու վերաբերյալ տեղեկատվության զեկուցման համար: Բացի այդ, մասնակիցները կիսվեցին չափումների, հաշվետվողականության և հավաստագրման իրականացմանն աջակցող ինստիտուցիոնալ կարգավորումների ներդրման իրենց փորձով: Տեղի ունեցան նաև թեմատիկ քննարկումներ և խմբային աշխատանքներ:
Աշխատաժողովին մասնակցեցին միջազգային փորձագետներ, ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներ (Շրջակա միջավայրի նախարարություն, Վիճակագրական կոմիտե, Էկոնոմիկայի նախարարություն, Անտառային կոմիտե, Երևանի քաղաքապետարան), ինչպես նաև առցանց մասնակիցներ:

UNFCC-CGE Regional Workshop on Tracking Progress of Nationally Determined Contributions under the Enhanced Transparency Framework
26 October 2022
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
On October 19-21 Regional hands-on training workshop on the tracking progress of Nationally Determined Contributions (NDCs) under the Enhanced Transparency Framework (ETF) for Asia, Eastern Europe and Western Europe and Others Region was held in Yerevan.  The topics discussed included mitigation assessment, tracking progress of implementation and achievement of NDCs through use of indicators, and support needed and received in relation to tracking progress of NDCs. The workshop aimed at enhancing the technical capacity of experts from developing country Parties in establishing or building upon the understanding and application of the reporting provisions relevant for the tracking of progress of NDCs, including identifying indicators.
Welcoming remarks were delivered by Hakob Simidyan, Minister of Environment. The Minister referred to Armenia’s climate agenda, as well as the efforts of the country to serve that agenda. Natia Natsvlishvili, UNDP Resident Representative to Armenia, welcomed the guests and workshop participants, highlighting the importance of collaborative efforts in addressing climate change challenges. Opening remarks were delivered by Gayane Gabrielyan, Deputy Minister of Environment, as well as Michael Vartanyan, member of Consultative Group of Experts (CGE) under UNFCCC, and Tugba Icmeli, Team Lead of the UNFCCC Transparency Division.
During the three-day event ETF arrangements, as well as Biennial Transparency Report structure and the common tabular formats for reporting information on tracking progress of NDCs were presented. Moreover, participants have shared experiences on establishing institutional arrangements to support the implementation of Monitoring, Reporting and Verification and the ETF. Discussions and group works on the related topics were held.
The workshop was attended by international experts, and representatives of the Government of Armenia (Ministry of Environment, Statistical Committee, Ministry of Economy, Forest Committee, Yerevan Municipality) as well as online participants.
The workshop was organized by CGE with the assistance of the UNFCCC secretariat and hosted by the Government of Armenia and the UNDP country office.