«Կլիմայի փոփոխության ոլորտում գենդերային վերլուծության և պլանավորման մեթոդաբանական հիմքերը» թեմայով ուսումնական սեմինար
22 հուլիսի 2019
2019թ. հուլիսի 18-19-ին Աղվերանում կայացավ երկօրյա աշխատաժողով-դասընթաց նվիրված կլիմայի փոփոխության ոլորտում գենդերային հարցերին: Աշխատաժողովը կազմակերպվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր՝ Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման  առաջխաղացման համար» և  «Շենքերի էներգա­արդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրա­գրերի շրջանակում:
Դասընթացի նպատակն էր իրազեկել կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելի սեկտորներում գենդերային վերլուծության և պլանավորման մեթոդաբանության և գործիքների վերաբերյալ, որոնք կիրականացվեն ծրագրի փորձագետների, գործընկեր նախարարությունների, տեղական կառավարման մարմինների և ՀԿ-ների կողմից: Սեմինարին մասնակցում էին տարբեր նախարարությունների և հասարակական կազմակերպությունների շուրջ 40 ներկայացուցիչներ: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ  ՄԱԶԾ կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող տիկին Դիանա Հարությունյանը: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար տիկին Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրեց Հայաստանում գենդերային հավասարության հրատապ հիմնախնդիրները և կառավարության կողմից 2019-2023թթ. համար մշակված գենդերային ռազմավարության հիմնական առաջնահերթությունները:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի գենդերային հարցերով մասնագետ տիկին Բարբորա Գալվանկովան ներկայացրեց գենդերային հավասարության միջազգային շրջանակը, մասնավորապես կենտրոնանալով կլիմայի փոփոխության ոլորտում գենդերային հավասարության վրա:
ՄԱԶԾ գենդերային հարցերով միջազգային խորհրդատու և առաջատար դասընթացավար տիկին Վալենտինա Բոդրուգը անցկացրեց երկօրյա դասընթաց `գենդերային հավասարության, գենդերային մտահղացման, գենդերային փոխակերպման մոտեցման, գենդերային հավասարության, մեթոդաբանությունների վերաբերյալ:  Ներկայացումների շարքին հաջորդեցին գործնական պարապմունքներ աշխատանքային խմբերում, որտեղ մասնակիցներին հանձնարարվեց ներկայացված տեսական գիտելիքները և միջազգային պրակտիկան տեղայնացնել քննարկվող հարցերի հայկական համատեքստում:

Workshop Training on Introduction to methodology and tools for gender analysis and planning in climate change area at the national, sectoral and project levels
22 July 2019
On July 18-19, 2019, the training workshop took place in Aghveran to enhance gender dimension of the climate change area in the frames of UNDP-GCF “National Adaptation Plan to Advance Medium and Long-Term Adaptation Planning in Armenia” and “De-Risking and Scaling up Investment in Energy Efficient Building Retrofits” Projects.
The training objective was to increase awareness on methodologies and tools for gender analysis and planning in climate change sensitive sectors to be applied by project experts, partner ministries, local administrations and NGOs. Around 40 representatives of various ministries and non-governmental organizations attended the workshop. Ms. Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Programme Coordinator, opened the workshop by welcoming the participants. Ms. Zhanna Andreasyan, Deputy Minister of Labour and Social Affairs, presented the urgent issues of gender equality in Armenia and the key priorities of gender strategy developed by the government for 2019-2023. Two Green Climate Fund financed projects on national adaptation planning and energy efficiency highlighted the projects activities aimed at ensuring of UNDP requirements on gender mainstreaming. Ms. Barbora Galvankova, the UNDP Gender Equality Programme Specialist, introduced the international framework of gender equality, particularly focusing on gender equality in climate change area.
Ms. Valentina Bodrug, the UNDP International Gender Advisor and the Leading Trainer of the workshop-training conducted the two-day training course on notions of gender equality, gender mainstreaming, gender transformative approach, international standards and normative frameworks on gender equality, methodologies and tools for gender analysis and planning in climate change sensitive sectors, such as energy, agriculture, water resources and health. The series of presentations were followed by practical exercises in the working groups where participants were tasked to localize the submitted theoretical knowledge and international practices into the Armenian contexts of discussed issues.