Նոյեմբերի 8-ին Դիլիջանում տեղի ունեցավ «Էկոթոն Տավուշ» միջոցառումը: Վերջինիս նպատակն էր համախմբել ոլորտի փորձագետներին, շահագրգիռ կողմերին և համայնքի անդամներին Տավուշում առկա կլիմայի մարտահրավերները քննարկելու և հնարավոր լուծումներ մշակելու համար: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Կանայք կլիմայում և էներգետիկայում» ՀԿ-ի և «Այրես զարգացման հիմնադրամի» կողմից` ԷկոՔվեստ ծրագրի շրջանակներում, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության, ՄԱԶԾ կլիմայի փոփոխության ծրագրի և Դիլիջանի միջազգային դպրոցի գործընկերությամբ ու աջակցությամբ:
«Երեխաներն ու պատանիներն ամենաքիչն են պատասխանատու կլիմայի փոփոխության համար, սակայն նրանք կրելու են դրա ազդեցության ամենամեծ բեռը: Մենք
երիտասարդներին ներգրավեցինք իրենց համայնքի խնդիրները լուծելու գործում: Փոքր լուծումները կարող են մեծ ազդեցություն ունենալ, եթե մենք
ներգրավենք մեր հասարակության բոլոր խմբերին, ներառյալ երիտասարդներին և կանանց: Այսօր մենք միավորվել են ավելի պայծառ ապագայի համար»,- նշեց «Կանայք կլիմայում և էներգետիկայում» ՀԿ հիմնադիր նախագահ Նունե Սաքանյանը:
«ԷկոԹոն Տավուշի» ընթացքում փորձագետները ներկայացրեցին կլիմայի փոփոխության, անտառապատման, վերականգնվող էներգառեսուրսների, թափոնների կառավարման և այլ հիմնահարցեր, քննարկվեցին նաև Տավուշի մի շարք բնակավայրերում առկա բնապահպանական խնդիրները: Տավուշի 9 բնակավայրերից ավելի քան 50 երիտասարդ հնարավորություն ունեցան մենթորների հետ պրակտիկ աշխատանքի ընթացքում մշակել և այնուհետև ներկայացնել ծրագրեր ուղղված իրենց համայնքներում առկա խնդիրների լուծմանը: Լավագույն 4 խմբերը ստացան ներկայացրած ծրագրերն իրականացնելու աջակցություն:
«Հայաստանը կլիմայի փոփոխության առումով խոցելի երկրների շարքում է: Կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմանը, ինչպես նաև դրանով պայմանավորված պայմաններին հարմարվողականությանն ուղղված քայլերն անհրաժեշտ նախապայման են դարձել երկրի կայուն զարգացման համար: Գործողությունների ընթացքը պետք է համակարգվի ազգային մակարդակով՝ Հարմարվողականության ազգային ծրագրի միջոցով, որը ներառում է բոլոր խոցելի ոլորտները, սակայն համայնքների ակտիվ մասնակցությունն անհրաժեշտ է սահմանված գործողությունների պատշաճ իրականացումն ապահովելու համար»,-
ասում է «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի համակարգող Գոհար Հովհաննիսյանը:
«ԷկոԹոն Տավուշն» անցկացվեց Դիլիջանի միջազգային դպրոցում՝ նաև դպրոցի սաների և դասախոսական կազմի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: ԷկոԹոնի ընթացքում սաների կողմից ներկայացվեցին նաև Դիլիջանի միջազգային դպրոցի կողմից արդեն կիրառվող և նախատեսվող կայուն զարգացման լուծումները:
«Մենք Դիլիջանի միջազգային դպրոցում կարծում ենք, որ կրթությունը մարդկանց, ժողովուրդներին և մշակույթներին համախմբելու ուժ է՝ հանուն խաղաղության և կայուն ապագայի: Ունենալով 82 երկրներից ուսանողներ մեր տանիքի տակ՝ մենք աշխարհը բերեցինք Տավուշի մեծ համայնքի դռան շեմին: Այժմ ժամանակն է բացել մեր դռները կայուն ապագան կերտելու համար: Ներգրավվածությունը մեր հաջողության բանալին է: Մեր կրթությունը թերի կլիներ առանց դրա»,- ասում է Դիլիջանի միջազգային դպրոցի Կայունության համակարգող Գաուտամ Բաներջին:

Young participants of “EcoThon Tavush” discussed the province’s climate change challenges and possible solutions
12 November 2019
On November 8 in Dilijan “EcoThon Tavush” was organized. The event aimed at uniting experts of the field, stakeholders and community members to discuss challenges that Tavush region faces and develop possible solutions to mitigate those. EcoThon was organized byWomen in Climate and Energy (WICE) NGO and Aires development foundation in the frame of EcoQuest project, with the support of GIZ, UNDP Climate Change Programme andUnited World College Dilijan.
“Children and youth are the least responsible for climate change, but they will bear the greatest burden of its impact. Today we have engaged the youth to participate in solving issues that their communities have. Small solutions can have a great impact if we involve all the groups of our society, including young people and women. Today we are united for a brighter future,” said Nune Sakanyan, founder and president of Women in Climate and Energy NGO.”
During EcoThon experts of the field presented topics on climate change, reforestation, renewable energy sources, waste management, etc., environmental challenges of a number of Tavush province settlements were as well discussed. During working sessions held in the frame of the EcoThon, with the help of mentors more than 50 young participants from 9 Tavush settlements had the opportunity to develop and present programs aimed at addressing issues of their communities.
"Armenia is among countries vulnerable to climate change. Steps towards mitigation as well as adaptation to conditions resulting from climate change have become a prerequisite for the country's sustainable development. The course of actions needs to be systematized on the national level through a National Adaptation Plan covering all vulnerable sectors, however active participation at the community level is necessary to ensure proper implementation of the defined actions," said Gohar  Hovhannisyan, National Adaptation Plan in Armenia UNDP-GCF Project Coordinator.
“EcoThon Tavush” was held at United World College Dilijan with the participation of schoolchildren who presented solutions already in use at UWC Dilijan as well as future plans in the field of sustainable development.
"We at UWC Dilijan believe that education is a force to unite people, nations and cultures for peace and a sustainable future. With students from 82 countries under our roof, we have brought the world to the doorstep of the larger community of Tavush. Now is the time to open our doors to work together for a sustainable future. Engagement is the keyword to our success. Our education would remain incomplete without it," said Gautam Banerji, Sustainability Coordinator at UWC Dilijan.