ՄԱԶԾ ծրագրի աջակցությամբ «Հայհիդրոմետ» ՊՈԱԿ-ը համալրվել է մթնոլորտային օդի որակի մոնիթորինգի ժամանակակից շարժական լաբորատորիայով
23 մարտի 2026
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
Մեծ Բրիտանիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվող ՄԱԶԾ ծրագրի աջակցությամբ ՊՈԱԿ-ը համալրվել է մթնոլորտային օդի որակի մոնիթորինգի ժամանակակից շարժական լաբորատորիայով։
Մարտի 23-ին տեղի ունեցած միջոցառման ընթացքում կայացավ շարժական լաբորատորիայի ամենագնաց մեքենայի հանձնման արարողությունը։ Միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկան Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Փոլ Մորիսը, և «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։ Միջոցառմանը ներկա էր նաև ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Վահե Դավթյանը։
Նաթիա Նացվլիշվիլին իր խոսքում կարևորեց օդի որակի մոնիթորինգի համակարգի արդիականացման և հզորացման գործընթացը, հատկապես, ավելի ամբողջական և վստահելի տվյալների հավաքագրման արդյունքում պետական կառույցների կողմից արդյունավետ քաղաքականության մշակման, բնապահպանական կառավարման և վաղ նախազգուշացման գործընթացի բարելավման տեսանկյուններից։
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունելիս Փոլ Մորիսն ընդգծեց օդի որակի վերաբերյալ հուսալի և շարունակական տվյալների կարևորությունը՝ տեղեկացված որոշումների կայացման և արդյունավետ քաղաքականության մշակման համար: Մատնանշելով մաքուր օդի, առողջ էկոհամակարգերի և մարդկանց բարեկեցության փոխկապակցվածությունը՝ պարոն Մորիսը նշեց, որ ծրագիրը նպաստում է Հայաստանում օդի որակի մոնիթորինգի համակարգի ամրապնդմանը և արտացոլում է շրջակա միջավայրի կառավարման և հանրային առողջության բարելավմանն ուղղված միասնական հանձնառությունը։
Դեռևս 2020թ․ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի աջակցությամբ մշակված օդի որակի մոնիթորինգի զարգացման հայեցակարգի հիման վրա ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ արդեն ձեռք է բերվել երկու ժամանակակից ավտոմատ դիտակայան, ևս մեկը նախատեսվում է ձեռք բերել 2026 թ ընթացքում։ Շարժական լաբորատորիան կհամալրի մոնիթորինգի ստացիոնար կայանների աշխատանքը՝ էականորեն ընդլայնելով ՊՈԱԿ-ի՝ օդի որակի վերաբերյալ տվյալների հավաքագրման և վերլուծության կարողությունները։ Այն հնարավորություն կտա իրականացնել տեղում օդի որակի չափումներ, բացահայտել աղտոտման թեժ կետերը, առավել խորությամբ հասկանալ արտանետումների աղբյուրները։
Ծրագիրը ներառել է նաև կարողությունների զարգացման բաղադրիչ։ Մարտի 19-ին «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի 18 մասնագետ մասնակցել է տեխնիկական վերապատրաստման՝ ապահովելու նոր շարժական լաբորատորիայի արդյունավետ շահագործումը։

As part of UNDP project “Armhydromet” SNCO equipped with a modern mobile laboratory for air quality monitoring
23 March 2026
Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt Alt
With the support of a UNDP project, funded by the UK Government, implemented in cooperation with the Ministry of Environment of Armenia and “Armhydromet” SNCO, the institution has been equipped with a modern mobile laboratory for atmospheric air quality monitoring.
On March 23, the official handover ceremony of the mobile laboratory’s vehicle took place.
Welcoming remarks were delivered by Natia Natsvlishvili, UNDP Resident Representative in Armenia, Paul Morris, Chargé d'Affaires at the British Embassy in Yerevan, and Levon Azizyan, Director of “Armhydromet” SNCO. RA Deputy Minister of Environment Vahe Davtyan was also in attendance.
In her remarks, Natia Natsvlishvili emphasized the importance of ongoing efforts to modernize and strengthen the air quality monitoring system. She highlighted that more comprehensive and reliable data will enhance evidence-based policymaking, improve environmental management, and support the development of effective early warning systems.
Addressing the participants, Paul Morris underlined the importance of reliable and continuous air quality data for informed decision-making and effective policy development. Emphasizing the link between clean air, healthy ecosystems, and overall wellbeing, he noted that the initiative contributes to strengthening Armenia’s air quality monitoring system and reflects a shared commitment to environmental governance and public health,
Since 2020, based on the air quality monitoring development concept prepared with UNDP support, two modern automatic monitoring stations have already been installed with funding from the RA Government, with an additional station planned for 2026. The new mobile laboratory will complement the existing stationary network, significantly expanding “Armhydromet”’s capacity for air quality data collection and analysis. It will enable on-site measurements, facilitate the identification of pollution hotspots, and support a deeper understanding of emission sources.
The project also included a capacity development component. On 19 March, 18 specialists from “Armhydromet” SNCO participated in technical training to ensure the effective operation of the new mobile laboratory.