Հունիսի 16-ին տեղի ունեցավ «Հարմարվողականության ազգային ծրագրի հաղորդակցման ռազմավարություն» դասընթաց-աշխատաժողովը: Միջոցառումը կազմակերպվել էր «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծարգրի շրջանակում և նպատակ ուներ շահառուներին ներկայացնել և քննարկել ՀՀ կառավորության 2021թ. մայիսի 13-ի 749-Լ որոշմամբ հաստատված հարմարվողականության ազգային ծրագիրը (ՀԱԾ), դրա սկզբունքները, գործընթացները, շահառու կառույցների դերակատարությունները, ինչպես նաև ՀԱԾ գործընթացի և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության վերաբերյալ իրազեկության ապահովման համար «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծարգրի շրջանակում մշակվող «Հարմարվողականության ազգային ծրագրի գործընթացի և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության վերաբերյալ հաղորդակցության և իրազեկման ազգային ռազմավարական պլանի» նախագիծը:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանը և ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը, ովքեր ընդգծեցին կլիմայի փոփոխության և հարմարվողականության վերբերյալ ազգային, մարզային և տեղական մակարդակներով հանրային իրազեկման ապահովման կարևորությունը՝ մասնավորապես ՀԱԾ գործընթացի ու առաջնային սահմանված հարմարվողականության միջոցառումների իրականացման արդյունավետության համատեքստում:
«Մենք ունենք կարևոր առաքելություն՝ տեղեկատվությունը հասանելի և մատչելի դարձնել հանրության համար։ Շատ լավ է, որ մենք աշխատում ենք շահագրգիռ գերատեսչությունների հետ, լավ է, որ փորձեր ենք անում աշխատել տեղում մարզային կառույցների հետ, բայց մենք պետք է կարողանանք նաև գրագետ աշխատել հանրության հետ, որովհետև գործընթացների շղթայի մեջ գերակշիռ դերը պատկանում է հանրությանը, և մենք, որպես քաղաքականություն մշակող մարմիններ, պետք է կարողանանք տեղեկատվությունը մատչելի հասցնել թիրախային խմբերին»,-նշեց Գայանե Գաբրիելյանը՝ մեկ անգամ ևս կարևորելով ներկաների ակտիվ մասնակցությունը քննարկումներին:
«Կլիմայի փոփոխության խնդիրն իրականություն է, և դրա բացասական ազդեցությունները մենք այսօր արդեն տեսնում ենք ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստնում: Այս համատեքստում տեղեկատվության կայուն և մատչելի հոսքը էլ ավելի մեծ կարևորություն է ստանում, քանի որ շատ կարևոր է իրազեկ լինել կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված ռիսկերի և խոցելիությունների մասին՝ դրանք հաղթահարելու կամ կանխելու համար»,- իր ողջույնի խոսքում նշեց Դիանա Հարությունյանը:
Միջոցառմանը ներկա գտնվեց և առցանց մասնակցեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և տարածքային կառավարման կառույցների ավելի քան 45 մասնագետ:

“Strategic Communication Plan for National Adaptation Planning Processes” workshop-training held in the frame of UNDP-GCF NAP
17 June 2022
On June 16 a training-workshop on “Strategic Communication Plan for National Adaptation Planning Processes” was held in Yerevan.  The event was organized in the frame of UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project, aiming to present and discuss with the stakeholders National Adaptation Plan adopted by the RA Government decree N 749-L, dated May 13, 2021, its principles, processes, roles and responsibilities of stakeholders as well as the draft “Strategic communication plan for national com­mu­ni­cation and outreach on cli­ma­te change adap­tation aware­ness and the NAP pro­cess” developed in the frame of UNDP-GCF project.
RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan and UNDP Climate Change Program Coordinator Diana Harutyunyan delivered a welcoming speech at the event, stressing the importance of public awareness of climate change and adaptation at the national, regional and local levels, particularly in the context of ensuring efficiency of the NAP process in general and the implementation of prioritized adaptation measures in particular.
"We have an important mission to make information accessible to the wide public. It is very good that we are cooperating with various departments and governmental bodies, it is good that we are trying to work with the regional structures at local level, but we must also be able to work competently with the public, because the dominant role in the chain of processes belongs to them, we as policy-making bodies, we must be able to make the information easily accessible for the target groups," said Gayane Gabrielyan, once again emphasizing the importance of active participation of those present in the discussions.
"Climate change is a reality; we are already experiencing its negative effects both in the world and in Armenia. In this context, the steady, accessible flow of information becomes even more essential, as it is very important to be aware of the risks and vulnerabilities caused by climate change, to be able to overcome or prevent them, "said Diana Harutyunyan in her welcoming speech.
Over 45 specialists from the RA Ministry of Environment and Regional administrations attended or participated online.