Միավորված ազգերի կազմակերպության «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի և Փարիզյան համաձայնագրի պահանջների ու դրույթների կատարման միջգերատեսչական համակարգման խորհուրդը (այսուհետ Խորհուրդ) ստեղծվել է 2012թ.-ին՝ այնուհետև վերակազմավորվել 2021-ին:
Խորհրդի նպատակն է ապահովել «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայից և Փարիզյան համաձայնագրից բխող՝ Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները, այդ թվում՝ 2021-2030 թվականների համար Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների համակարգումը, «ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման օրակարգ 2030» 13- րդ նպատակի (գործողություն հանուն կլիմայի) իրականացումը նաև Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային գործողությունների ծրագրի իրականացման համակարգումն ու հսկողությունը:
Խորհուրդը կազմված է նախագահից, նախագահի տեղակալից, խորհրդի անդամներից, մշտական աշխատանքային խմբերից և քարտուղարությունից: Խորհրդի նախագահը Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետի պաշտոնակատարն է:
Խորհրդին կից մշտական միջգերատեսչական աշխատանքային խմբերն են՝
1) կոնվենցիայի ներքո երկրի հաշվետվայնության հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ.
2) կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ.
3) ֆինանսավորման հարցերով միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ:
Խորհրդի նախագահի որոշմամբ կարող են ստեղծվել ժամանակավոր աշխատանքային խմբեր` խորհրդի իրավասությունից բխող առանձին խնդիրների լուծման նպատակով

“Inter-Agency Coordination Council for the Implementation of the Requirements and Provisions of the UNFCCC and Paris Agreement” in Armenia was established in 2012 and upgraded in 2021.
The purpose of the Council is to ensure the fulfilment of obligations undertaken by the Republic of Armenia under the United Nations Framework Convention On Climate Change and the Paris Agreement, including coordination of the Nationally Determined Contributions for 2021-2030, implementation of the 13th Goal of the United Nations 2030 Agenda for Sustainable Development (Climate Action), as well as coordination and monitoring of implementation of the National Adaptation Plan.
The Council is comprised of the Chairperson, the Deputy Chairperson, the members of the Council, Standing working groups and the Secretariat. The Acting Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia is the Chairperson of the Council.
The following constitute the standing inter-agency working groups:
1) the inter-agency working group on national reporting commitments under the UNFCC Convention;
2) the inter-agency working group on climate change mitigation and adaptation;
3) the inter-agency working group on financing issues.
By the decision of the Chairperson of the Council ad-hoc working groups may be established by the decision of the Chairperson of the Council, to address specific issues deriving from the competence of the Council.
RA Prime Minister Decree N 719A On establishing the Council, approving its composition and rules of procedure