Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերում անավարտ, նախագծված և նախատեսվող ջրամբարների հիդրոլգիական պայմանների վերլուծությունը կլիմայի փոփոխության համատեքստում
12 ապրիլի 2020
«Հարմարվողականության ազգային ծրագիր Հայաստանում» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի շրջանակում իրականացված սույն վերլուծության  նպատակն է ամփոփ գնահատել «Հայաստանի Հան­րա­պետության ջրամ­բա­րա­շի­նա­րա­րութ­յան հե­ռա­նկարային ծրագրի» հայե­ցա­կար­գով («Հայջրնախագիծ ինստիտուտ», 2014թ.) Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում նա­­­խա­գծված և նախատեսվող ջրամբարների կա­ռուց­­ման իրագործելիությունը` հաշվի առնելով ջրամբարների կառուցման համար ջրի քանակն ու բավարարությունը` կլիմայի փոփոխության, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության 25.01.2018թ. N 57-Ն որոշման պահանջներին հա­մա­պա­տաս­խան:

Analysis of hydrological conditions of unfinished, designed and planned reservoirs in Tavush and Gegharkunik provinces in the context of climate change
12 April 2020
Current analysis, implemented in the frame of Armenia's National Adaptation Plan UNDP-GCF project, aims at estimating the feasibility of the construction of designed and planned reservoirs in Gegharkunik and Tavush provinces, envisaged under the “Perspective program for reservoir construction of the Republic of Armenia“ ("ArmWater Project Institute", 2014), taking into account the quantity and sufficiency of water for the construction of these reservoirs - in the context of climate change and in accordance with the requirements of RA Government decision N 57-N of 25.01.2018