Հայաստանում գոմաղբի և հողերի կառավարման գործելակերպերից ջերմոցային գազերի արտանետումների գնահատման գյուղատնտեսական հարցում
27 մարտի 2023
«Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցումը» ՄԱԶԾ-ԳԷՀ (CBIT) ծրագրի շրջանակում մշակվել է «Հայաստանում գոմաղբի և հողերի կառավարման գործելակերպերից ջերմոցային գազերի արտանետումների գնահատման գյուղատնտեսական հարցում» ուսումնասիրությունը: Աշխատանքներն իրականացրել է ՍԻՎԻՏՏԱ ԷՅԷՄ ընկերությունը:
Ուսումնասիրության նպատակն է բարելավել ջերմոցային գազերի արտանետումների գնահատումը գյուղատնտեսության ոլորտում՝ ասյպիսով նպաստելով արտանետումների մասով երկրի հաշվետվողականության ճշգրտմանը և Փարիզի համաձայնագրի 13-րդ հոդվածում նշված թափանցիկության բարելավված չափորոշիչների ապահովմանը:

Farm Survey for the Assessment of Greenhouse Gas Emissions from Manure and Land Management Practices in Armenia
27 March 2023
Farm Survey for the Assessment of Greenhouse Gas Emissions from Manure and Land Management Practices in Armenia” report has been developed in the frame of Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement (CBIT) UNDP-GEF project. The works have been carried out by CIVITTA AM.
The study aims to improve greenhouse gas emissions assessment in the agriculture sector thus contributing to the precision of the country's reporting on emissions and to the fulfillment of enhanced transparency standards outlined in Article 13 of the Paris Agreement.