ՀՀ ջերմոցային գազերի ցածր արտանետումներով զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարություն (մինչեվ 2050 թվական)
01 փետրվարի 2024
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ջերմոցային գազերի ցածր արտանետումներով զարգացման երկարաժամկետ (մինչև 2050 թվական) ռազմավարության ընդունումը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է մինչև 2050 թվականը ջերմոցային գազերի արտանետումները մեկ շնչի հաշվով մինչև 2.07 տ CO2 համարժեք նվազեցնելու հավակնությունը:
Այս ռազմավարությամբ կառավարությունը նպատակ ունի երկարաժամկետ օրակարգ ապահովել կլիմայական հանձնառությունների համար, հաղորդել վաղ և կանխատեսելի ազդակներ տեղական և օտարերկրյա ներդրողների համար, համադրել զարգացման նպատակները կլիմայական գործողությունների հետ, ինչպես նաև համակարգված դիտարկել մեղմման հնարավորությունները ողջ տնտեսության կտրվածքով՝ ձգտելով առկա մարտահրավերները փոխակերպել իրական հնարավորությունների:
Ռազմավարությունը մշակվել է Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից՝ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ԵՄ-ՄԱԶԾ տարածաշրջանային ծրագրի աջակցությամբ:

With the adoption of the Long-term Low Greenhouse Gas Emission Development Strategy (until 2050), the Government of the Republic of Armenia reaffirms its ambition to reduce greenhouse gas emissions to 2.07 t CO2 equivalent per capita by 2050.
With this Strategy the Government aims to ensure a long-term agenda for climate commitments, provide early and predictable signals for local and international investors, harmonize development goals with climate actions, as well as systematically consider the climate mitigation possibilities across the entire economy, pursuing to transform the existing challenges into real possibilities.
The strategy was developed by the Ministry of Environment with the support of "EU4Climate" EU-UNDP regional project.