Հաջողության պատմություն․ այլընտրանքային էներգետիկան դիմակայունության և կայուն զարգացման գրավական
Ռուզաննան, ընտանիքի հետ, 2020 թվականին Արցախից տեղահանվել և բնակություն էր հաստատել Լոռու մարզի Օձուն գյուղում: Նոր բնակավայրում նոր կյանք սկսելը դժվար էր, սոցիալտնտեսական խնդիրները՝ շատ: Ռուզաննան, սակայն, համբերատար աշխատում էր դրանք հաղթահարելու ուղղությամբ։  Արդյունքում` ձգտումն ու նախաձեռնողականությունը հնարավորություն տվեցին ապահովել ընտանիքի բարեկեցությունը:
2024 թվականին Ռուզաննան դարձավ ՄԱԶԾ «Համայնքի կայունության ամրապնդում էներգաարդյունավետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով» ծրագրի շահառուներից մեկը՝ ստանալով 2 կՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային համակարգ: Արդյունքում՝  ոչ միայն կրճատվեցին տնային տնտեսության էլեկտրաէներգիայի ծախսերը, այլև խնայված միջոցները թույլ տվեցին զարգացնել Ռուզաննայի փոքրիկ մեղվաբուծական բիզնեսը՝ ընդամենը երկու փեթակից այն հասցնելով քսանհինգի։ Այժմ ընտանիքն ունի կայուն եկամտի աղբյուր և, միևնույն ժամանակ, նպաստում է տեղական կենսաբազմազանության պահպանմանը։
Ռուզաննայի պատմությունը վկայում է, որ էներգաարդյունավետության նպատակային   աջակցությունն ու գործին նվիրվածությունը կարող են իրական փոփոխություն բերել տեղահանված ընտանիքների կյանքում՝ հնարավորություն տալով ստեղծել երկարատև կայուն եկամտի աղբյուրներ: Նրա փորձառությունը ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի «Կլիմայական խոստում» հանձնառության ազդեցության վառ օրինակ է, որը պարզ ցույց է տալիս, որ նույնիսկ մարտահրավերների առկայության դեպքում կայուն լուծումները կարող են տևական ազդեցություն ունենալ:
«Համայնքի կայունության ամրապնդում էներգաարդյունավետության և ցածր արտանետումներով զարգացման միջոցով» ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի կողմից՝ Շվեդիայի կառավարության (Sida) ֆինանսավորմամբ և ՀՀ կառավարության և Ալավերդու համայնքապետարանի հետ համագործակցությամբ և համաֆինանսավորմամբ:

Ruzanna and her family were displaced from Artsakh in 2020 and settled in the village of Odzun, in Armenia’s Lori region. Rebuilding life in a new community was daunting — they faced social, economic, and logistical challenges that tested their patience and determination. Yet, Ruzanna’s perseverance and initiative became the cornerstone of her family’s recovery.
In 2024, Ruzanna became one of the beneficiaries of UNDP "Strengthening Community Resilience through Energy Efficiency and Low Emission Development" project. As part of the initiative, she received a 2 kW solar power station for her home. The installation not only reduced her household electricity expenses but also freed up resources that she could reinvest in her small business.
Already passionate about beekeeping, Ruzanna used the savings to expand her apiary. What began as a modest venture with just two hives has now grown into a thriving operation of twenty-five hives, generating a reliable source of income for her family and contributing to local biodiversity.
Ruzanna’s story exemplifies how targeted support in energy efficiency, coupled with personal dedication, can empower displaced families to regain stability and build sustainable livelihoods. Her journey highlights UNDP’s commitment through the Climate Promise to support communities in adapting to climate change, reducing emissions, and fostering resilient, low-carbon development — proving that even in the face of adversity, sustainable solutions can create lasting impact.
“Strengthening Community Resilience through Energy Efficiency and Low-Emission Development” project is implemented by UNDP and funded by the Government of Sweden (Sida) in cooperation and co-financing with the Government of the Republic of Armenia and the Alaverdi Municipality.