Ս.թ. նոյեմբերի 6-17-ին Բոննում, Գերմանիայում տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ԿՓՇԿ) 23-րդ համաժողովը/Կողմերի կոնֆերանսը, որը նախագահում էր Ֆիջիի կառավարությունը՝ սերտորեն համագործակցելով Գերմանիայի կառավարության հետ:
23-րդ Կողմերի կոնֆերանսին ներկա են գտնվել ավելի քան 16.000 մասնակիցներ, այդ թվում` 9.200 պետական պաշտոնյաներ, 5.500 ներկայացուցիչներ ՄԱԿ-ի մարմիններից/գործակալություններից և միջկառավարական ու քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններից, ինչպես նաև 1200 ներկայացուցիչներ միջազգային առաջատար լրատվամիջոցներից: Հայաստանի պատվիրակությունը ղեկավարում էր ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Էրիկ Գրիգորյանը: Համաժողովին հիմնականում քննարկվել է Փարիզի համաձայնագրի դրույթների կատարման առաջընթացը և ընդունվել են որոշումներ համաձայնագրի ներքո սահմանված մինչև 2°C գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացման պահպանման նպատակի իրականացման համար: Այս համատեքստում զարգացող Կողմ երկրները կարևորել են հարմարվողականությանն ուղղված ֆինանսական ռեսուրսների ապահովման գործընթացները՝ սահմանելով անհրաժեշտ միջոցառումներ Հարմարվողականության հիմնադրամի շարունակական հիմունքներով գործելու հնարավորության համար:
Կոնվենցիայի իրականացման օժանդակ մարմնի օրակարգի համաձայն Հայաստանը 4 այլ երկրների հետ մասնակցեց Միջազգային խորհրդատվության և վերլուծության կարծիքների փոխանակման աշխատաժողովին, որի ժամանակ ՄԱԶԾ կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանը ներկայացրեց Հայաստանի Երկամյա առաջընթացի առաջին զեկույցը և պատասխանեց այլ երկրների պատվիրակությունների հարցերին:
Նոյեմբերի 14-17-ին բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար նախատեսված հատվածում ելույթ է ունեցել ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Էրիկ Գրիգորյանը՝ հանդես գալով ազգային հայտարարությամբ, և ներառելով նաև Ադրբեջանի հայտարարության մեջ հնչած անհիմն մեղադրանքներին:
Համաժողովի արդյունքները կիսվել են ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում նոյեմբերի 25 հրավիրված ասուլիսում:

23rd Session of the Conference of the Parties Took Place
The UN Climate Change Conference/ the 23rd session of the Conference of the Parties (COP 23)/ was convened from 6-17 November 2017 in Bonn, Germany under the Presidency of Fiji collaborating with the Government of Germany.
The UN Climate Change Conference brought together over 16,000 participants, including over 9,200 government officials, 5,500 representatives of UN bodies and agencies, intergovernmental organizations and civil society organizations, and 1,200 members of the media. The main purposes of the Conference were to evaluate the progress made on implementation of the provisions under the Paris Agreement and to adopt decisions to keep a global temperature rise below 2 degrees Celsius per the Agreement. In this context, Parties emphasized the importance of the processes ensuring financial resources for adaptation actions, by identifying the formal tools needed to enable the continuing existence of the Adaptation Fund.
Per the agenda of Subsidiary Body for Implementation, Armenia along with 4 other Parties participated in the workshop of the facilitative sharing of views under the international consultation and analysis. In the workshop UNDP Climate Change Program Coordinator Diana Harutyunyan made a presentation on Armenia’s First Biennial Update Report.
At the Conference the high-level segment was held, during which Mr. Erik Grigoryan, the RA First Deputy Minister of Nature Protection, delivered a national statement.