4ԱՀ և 2ԵԱԶ Ծրագրի մեկնարկային սեմինար
“ՄԱԿ ԿՓՇԿ ներքո Հայաստանի չորրորդ ազգային հաղորդագրության և երկամյա առաջընթացի  երկրորդ զեկույցի պատրաստում” ՄԱԶԾ/ԳԷՖ ծրագրի մեկնարկային սեմինարը տեղի է ունեցել 2016թ. հոկտեմբերի 28-ին:  Միջոցառմանը մասնակցում էին «ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի պահանջների ու դրույթների կատարման միջգերատեսչական համակարգման խորհրդի անդամները և տեղական ու միջազգային շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ բնապահպանության նախարար Ա.Մինասյանը և ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Ք.Մեդինան: Միջոցառման առաջին հատվածում ներկայացվեց Ծրագրի հիմնական բաղադրիչները և աշխատանքային պլանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումները և ազգային հաղորդագրությունների ու երկամյա առաջընթացի զեկույցների պատրաստման նոր պահանջները: Միջոցառման երկրորդ մասը նվիրված էր տարբեր նախարարությունների ներկայացուցիչների զեկուցումներին, որոնք վերաբերում էին կլիմայի փոփոխության ենթատեքստում համապատասխան սեկտորների առաջնահերթ խնդիրներին: Զեկուցումներից հետո միջոցառման մասնակիցները քննարկեցին ոլորտին բնորոշ բացթողումները, խոչընդոտները և հիմնախնդիրները:

4NC and 2BUR Project Inception Seminar
The Inception Seminar of the “Development of Armenia’s Fourth National Communication to the UNFCCC and Second Biennial Report” UNDP/GEF Project was conducted on October 28, 2016. The event was attended by the Inter-agency Climate Change Council members and corresponding stakeholder national and international organizations.
The opening remarks of the events were delivered by Mr. A.Minasyan, RA Minister of Nature Protection and Ms. Caire Medina, UNDP Deputy Representative. The Project main components and workplan, as well as recent developments under the UNFCCC negotiation process, new requirements for development of National Communications to the Convention were introduced during the first part of the event. The second part of the event was devoted to the presentations of different ministries on the sector specific priorities in the context of climate change. After the presentations the participants of the events had a discussion on the gaps, constrains and problems of the climate change consideration in the sector specific policies.