Հայաստանի կողմից կլիմայական ֆինանսների բյուջետավորման և ծախսերի հսկման մասին պիլոտային ուսումնասիրությունը կնպաստի ԵՄ հաջողված փորձի կիրառմանը տեղական մակարդակում
03 մարտի 2021
Դեռևս 2020 թվականի մայիսին ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԶԾ կողմից իրականացվող «ԵՄ-ն կլիմայի համար»  տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում ԱլԳ երկրների շարքում Հայաստանում առաջինը մեկնարկել է «Կլիմայական ֆինանսների բյուջետավորման և ծախսերի հսկման մասին» պիլոտային ուսումնասիրությունը: Ուսումնասիրության նպատակն է բարձրացնել կլիմայական քաղաքականության մշակման և իրականացման արդյունավետությունը և նպաստել միջազգային ֆինանսական աջակցության շահավետ մոբիլիզացմանը:
Սույն թվականի մարտի 2-ին անցկացված ազգային աշխատաժողովում ուսումնասիրության վերջնական զեկույցը՝ «Կլիմայի հանրային ծախսերի և ինստիտուցիոնալ ուսումնասիրությունը» (ԿՀԾԻՈՒ), ներկայացվեց շահագրգիռ կողմերին։ Աշխատաժողովի շուրջ 40  մասնակիցների թվում էին քաղաքականություն մշակողներ, ՀՀ Կառավարության, ենթազգային մակարդակի վարչական և տեխնիկական գծով պաշտոնյաներ, տեղական և միջազգային փորձագետներ:
«ԵՄ-ն պայքարում է կլիմայի փոփոխության դեմ՝ մշակելով հավակնոտ քաղաքականություններ ինչպես տեղական մակարդակում, այնպես էլ՝ միջազգային գործընկերների, օրինակ՝ Հայաստանի հետ սերտ համագործակցությամբ։ Կլիմայական գործողությունները՝ սկսած ջերմոցային գազերի արտանետումների հավակնոտ կրճատումից մինչև առաջատար հետազոտությունների և նորարարությունների իրականացումն ու մեր բնական միջավայրի պահպանումը, ընկած են «Եվրոպական կանաչ գործարք»-ով նախատեսված միջոցառումների հիմքում։ Մենք ուրախ ենք համագործակցել ՀՀ շրջակա միջավայրի և ֆինանսների նախարարությունների հետ կլիմայական համընդհանուր քաղաքականության մշակման և ֆինանսների ներգրավման հարցում` հիմնվելով ԵՄ անդամ երկրների լավագույն փորձի և Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) վրա», - նշեց Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Իր ողջույնի խոսքում ՀՀ շրջակա միջավայրի փոխնախարար Աննա Մազմանյանը կարևորեց այն կարևոր աջակցությունը, որը հատկացվում է Հայաստանին «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում՝ երկրի կայուն և ցածր արտանետումներով կլիմայական քաղաքականությունների մշակման ճանապարհին: «Կլիմայական բյուջետավորման նշագրման համակարգը նշանակալի քայլ է դեպի առավել հասցեական կլիմայական քաղաքականությունների մշակման և կլիմայական ֆինանսավորման թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացման ուղղությամբ», - ասաց տիկին Մազմանյանը:
«Կլիմայի հանրային ծախսերի և ինստիտուցիոնալ ուսումնասիրությունը, որը կծառայի ազգային և ենթազգային բյուջեի տեղաբաշխման և ծախսային գործընթացներում կլիմայի փոփոխության խնդիրների ինտեգրման հնարավորությունների և խոչընդոտների գնահատմանը, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության և ՀՀ ֆինանսների նախարարության հետ մեր համագործակցության ևս մեկ կարևոր արդյունք է», - ասաց Միհայելա Ստոյկոսկան՝ Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ​​ներկայացուցչի պաշտոնակատարը։
ՀՀ ֆինանսների նախարարության բյուջետային գործընթացների կազմակերպման վարչության պետ Ռուզաննա Գաբրիելյանն իր խոսքում կարևոր համարեց կլիմայական ծախսերի ցուցանիշների ինտեգրման համատեղությունը Հայաստանում Կայուն զարգացման նպատակների տեղայնացման և ֆինանսավորման գործընթացին:
Ներկայացնելով ԿՀԾԻՈՒ-ը՝ «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի Կլիմայական բյուջետավորման նշագրման և պլանավորման ազգային փորձագետ Վահան Սիրունյանը նշեց, որ ուսումնասիրությունը միջազգային մակարդակում լայնորեն կիրառվող ախտորոշիչ գործիք է, որը թույլ է տալիս որակական և քանակական վերլուծություն կատարել պետական ​​ծախսերի, կլիմայի փոփոխությանն առնչվող ինստիտուցիոնալ, քաղաքականության և պետական ​​ֆինանսների կառավարման վերաբերյալ: Պարոն Սիրունյանը ուսումնասիրության հիմնական դրույթներից կենտրոնացավ մեթոդաբանության վրա՝ որպես կոնկրետ կլիմայական ծախսերի նույնականացման, դասակարգման և հաշվարկման միջոց, որը գործնականում տեղայնացված է Հայաստանում: Ուսումնասիրության մեթոդաբանությունը հիմնականում հիմնված է հիբրիդային մոտեցման վրա, որով հաշվի են առնվել գործողությունների նպատակը, կլիմայական ազդեցությունն ու օգուտները, կլիմայական ծախսերի դասակարգման և վերանայման ցուցանիշները: Ուսումնասիրությունը նաև ապահովում է կլիմայական ծախսերի մասին բազային գնահատականներ` հնարավորություն ստեղծելով գնահատել երկրի առաջընթացն այդ ոլորտում, կլիմայական օրակարգի իրավիճակի, բացերի և խնդիրների նկարագրություն՝ նախանշելով անհրաժեշտ բարեփոխումներն ու ուղղությունները, և կլիմայական փոփոխության ֆինանսների ոլորտում միջազգային համադրությունների իրականացում: Կենտրոնանալով կլիմայի փոփոխության ծախսերի վերլուծության վրա` Վահան Սիրունյանը համառոտ ներկայացրեց կլիմայի փոփոխության ծախսերի նույնականացման, դասակարգման և կշռման գործընթացներում կիրառված մոտեցումներն ու ուղղությունները:
Այնուհետև, պարոն Սիրունյանը ներկայացրեց կլիմայական ծախսերի հիմնական արդյունքները, քաղաքականության և ինստիտուցիոնալ վերլուծությունները և եզրափակեց իր ելույթը քաղաքականության, ինստիտուցիոնալ և հանրային ​​ֆինանսների կառավարման ոլորտներում հիմնական առաջարկություններով:
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի ներքո Հայաստանում Կլիմայական հանրային ծախսերի շրջանակի մշակման միջազգային խորհրդատու Ջոն Ուորդը ներկայացրեց ԵՄ-ում կլիմայական ֆինանսների  բյուջետավորման և ծախսերի հսկման հաջողված փորձն ու մանրամասները, որը մեծամասսամբ ԵՄ-ի կողմից ոլորտային ինտեգրման միջոցով կլիմայական գործողությունների բյուջետավորման հստակ թիրախների սահմանման արդյունքն է, ինչը թույլ է տալիս ավելի արդյունավետ է հսկել կլիմայական ֆինանսավորումը: Օրինակներ բերելով այլ երկրներում ուսումնասիրություններից՝ նա ընդգծեց կլիմայի ծախսերի հսկման օգուտները, այդ թվում՝ երկրի կլիմայական առաջնահերթությունների բյուջետային ավելի հստակ արտացոլումը, կլիմայական ռազմավարությունների պլանավորման բարելավումը, ֆինանսական նոր ռեսուրսների մոբիլիզացումը, միջազգային պարտավորությունների ներքո ավելի լիարժեք զեկուցումը և հանրային ֆինանսների կառավարման ամրապնդումը։
Կլիմայական բյուջետավորումը ծրագրային բյուջետավորման համակարգում ինտեգրելու համար անհրաժեշտ կանոնակարգեր և կարողություններ զարգացնելու հարցում Հայաստանին աջակցում է նաև ՄԱԶԾ «Ֆինանսավորում հանուն Հայաստանի վերափոխման. բացահայտելով ֆինանսավորման աղբյուրները հանուն Հայաստան 2030-ի» ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Կայուն զարգացման նպատակների ընդհանուր հիմնադրամի կողմից: Այս մասով, ծրագրի համակարգող Լիգիա Ղազարյանը համառոտ ներկայացրեց կլիմայական ֆինանսների բյուջետավորման և «Ֆինանսների գնահատման մշակման» միջև առկա սիներգիան, ինչպես նաև՝ ծրագրի նպատակները և ռազմավարությունները՝ ուղղված կլիմայի առավել ինտեգրված ֆինանսավորմանը՝ ստեղծելով համահունչություն Հայաստանում ԿԶՆ-ների նշավորման և ֆինանսավորման ընդհանուր գործընթացի հետ։
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի ղեկավար Եվգեն Գրոզան համառոտ ներկայացրեց ծրագրի ներկայիս ընթացքը՝ կապված կլիմայական ֆինանսավորման հետ և Հայաստանի ԿՀԾԻՈՒ-ի հիմնական արդյունքները: Ի լրումն, պարոն Գրոզան խոսեց «Կլիմայական ֆինանսների բյուջետավորման և ծախսերի հսկման մասին»  ուսումնասիրությունն Արևելյան գործընկերության մյուս երկրներում իրականացնելու համար առաջարկվող գործողությունների պլանավորման և առաջարկությունների մասին, որոնք կհիմնվեն Հայաստանի օրինակով քաղված դասերի վրա։
Աշխատաժողովի եզրափակիչ նիստում, քննարկելով ուսումնասիրության հիմնական  արդյունքներն ու եզրահանգումները, մասնակիցները կիսվեցին իրենց մտքերով, հարցերով և առաջարկություններով:
Ազգային աշխատաժողովն արդյունավետ էր Հայաստանի հանրային ֆինանս­ների շրջանակում ուսումնասիրության կիրառելիության հատկորոշման, ինչպես նաև՝ երկրի բյուջետային համակարգում կլիմայական ծախսերի հսկման համակար­գի ինտեգրման գործընթացում «ԵՄ-ն կլիմայի համար» տարածաշրջանային ծրագրի ներքո հնարավոր աջակցության շրջանակի բացահայտման տեսանկյունից:

Armenia’s Pilot Study on Climate Finance Budgeting and Expenditure Tracking to Serve Exercising the EU’s Successful Practice Locally
03 March 2021
Back to May 2020, within the EU4Climate regional project, funded by the European Union and implemented by the United Nations Development Programme, the first pilot “Study on climate finance budgeting and expenditure tracking” among the EaP countries was launched in Armenia. The study aims to increase the effectiveness of climate policy development and implementation, and to contribute to effective mobilization of international financial support.
The final report of the study - Climate Public Expenditure and Institutional Review (CPEIR), was presented to the stakeholders at the national workshop held on 2 March 2021. Among forty participants attending the workshop were policymakers, governmental, administrative and technical government officials of sub-national level, local and international experts.
“The EU is fighting climate change through ambitious policies at home and close cooperation with international partners like Armenia. Climate action is at the heart of the European Green Deal with a package of measures ranging from ambitiously cutting greenhouse gas emissions, to investing in cutting-edge research and innovation, to preserving our natural environment. We are glad to partner with the Ministries of Environment and Finance, in adopting sound climate policies & finances based on EU Member States best practice and CEPA”,- mentioned EU Ambassador to Armenia, Andrea Wiktorin.
In her welcome speech, the Deputy Minister of Environment, Anna Mazmanyan, highlighted the important support Armenia receives in the frames of EU4Climate project in its pathway of developing resilient and low-emissions climate policies. “The development of climate budget tagging system is a major step towards designing well-targeted climate policies and enhancing transparency and accountability for climate financing”, - said Ms. Mazmanyan.
“The Climate Public Expenditure and Institutional Review, that will serve to assessing opportunities and constraints for integrating climate change concerns within the national and sub-national budget allocation and expenditure processes, is another significant result of our joint cooperation with the Ministry of Environment and the Ministry of Finance”, - stated Mihaela Stojkoska, the Resident Representative a.i. of UNDP in Armenia.
In her speech, Ruzanna Gabrielyan, the Head of Budget Process Organization Department, Ministry of Finance, focused on the coherency of integrating climate expenditure indicators into the process of localization and financing of SDGs in Armenia.
In his presentation of the CPEIR, Vahan Sirunyan, the National Expert on Climate Change Budget Tagging and Programming, EU4Climate project, stated that it is an internationally widely used diagnostic tool allowing qualitative and quantitative analysis on public expenditures, institutional, policy and public finance management frameworks related to climate change. Among the key provisions of the study, he focused on its methodology as a concrete means of identification, classification and calculation of climate expenditure, being practically localized in Armenia. The methodology of the study is mostly based on a hybrid approach, where the purpose of the activities, climate impacts and benefits, indicators for classification and review of climate expenditures were considered. The study also allows a baseline progress assessment of climate expenditures tracking the dynamics of country’s progress, the assessment of situation, gaps and problems in climate agenda, outlining necessary reforms and directions, as well as international comparisons in climate change financing. Focusing on climate change expenditure analysis, Mr. Sirunyan briefed on the approaches and directions used in the process of identification, classification and weightings of climate change expenditures.
Afterwards, Vahan Sirunyan presented the key findings of climate expenditure, policy and institutional analyses and concluded his presentation by sharing the main recommendations in policy, institutional and public finance management frameworks.
John Ward, the International Consultant on Climate Change Public Expenditure Framework Development in Armenia, EU4Climate project, shared successful experiences and insights in climate finance budgeting and expenditure tracking in the EU, mainly based on the EU’s setting of explicit targets for budgeting in climate related actions through sectoral mainstreaming, ensuring more effective climate finance tracking. On the examples of case studies in other countries, he focused on the benefits from climate expenditure tracking, including clearer budget reflection of country’s climate priorities, improvement of climate-related strategic planning, mobilizing new financial resources, better reporting of international obligations and enhanced public finance management framework.
To build necessary regulations and capacities for making climate budgeting an integrated part of programmatic budgeting system, Armenia is also supported by the UNDP project “Making Finance Work for Transformative Change in Armenia: UN-locking Finance for Armenia 2030” financed by Joint SDG Fund. In this regard, the Project Coordinator, Ligia Ghazaryan, briefed on the synergies between climate finance budgeting and Development of Finance Assessment, as well as Project’s objectives and strategies of more integrated climate financing in coherency with the overall SDG tagging and financing architecture in Armenia.
Yevgen Groza, the Regional Project Manager of “EU4Climate” briefed on the current status of the Project’s activities in terms of climate related financing and the key findings of Armenia’s CPEIR. Further Mr. Groza presented the plans and recommendations of the proposed measures for the “Study on climate finance budgeting and expenditure tracking” to be carried by other EaP countries under the Project, building on the lessons learnt on the example of Armenia.
At the closing session of the workshop discussion evolved on the main findings and conclusions of the study, during which the participants shared their thoughts, questions and suggestions.
The workshop was productive to identify the implication of this study in public finance framework of Armenia and to define the EU4Climate regional project’s possible support in integration climate expenditure tracking system in program budgeting system of the country.