ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից մշակված «Կլիմայի փոփոխության մասին չորրորդ ազգային հաղորդագրություն»-ը (ԱՀ-4) մայիսի 17-ին ներկայացվել է ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (ՄԱԿ ԿՓՇԿ) քարտուղարություն։
Չորրորդ ազգային հաղորդագրությունը պատրաստվել է Գլոբալ էկոլոգիական հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի օժանդակությամբ «ՄԱԿ ԿՓՇԿ ներքո Հայաստանի չորրորդ ազգային հաղորդագրության և երկամյա առաջընթացի երկրորդ զեկույցի պատրաստում» ծրագրի շրջանակներում։
Փաստաթուղթն արտացոլում է կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմմանն ուղղված երկրի ջանքերն ու արձանագրած ձեռքբերումները, մասնավորապես՝ վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության ոլորտում ներդրումային քաղաքականությունների ընդլայնման, ջերմոցային գազերի գույքագրման ամբողջականության և թափանցիկության բարելավման ուղղությամբ։
ԱՀ-4-ը ընդգրկում է 1990-2016թթ. ջերմոցային գազերի (ՋԳ) գույքագրման և կլիմայի փոփոխության մեղմման միջոցառումների գնահատումները՝ ըստ պաշտոնական վիճակագրական տվյալների, ինչպես նաև ներառում է թարմացված տեղեկատվություն երկրում կլիմայի փոփոխության խնդիրներին առնչվող ոլորտներում տեղի ունեցած քաղաքական, իրավական, ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների և զարգացումների վերաբերյալ։
Քանի որ վերջին տասնամյակներում կլիմայի փոփոխության հետևանքով բնական աղետների հաճախականությունը և ինտենսիվությունը զգալիորեն աճել է, ԱՀ-4-ի շրջանակներում գնահատվել են կլիմայի փոփոխությունից կախում ունեցող տնտեսության տարբեր ոլորտների խոցելիությունը կանխատեսվող փոփոխություններից և ներկայացվել են համապատասխան հարմարվողականության միջոցառումները։ Այդ ոլորտներն են ջրային ռեսուրսները, գյուղատնտեսությունը, բնական էկոհամակարգերը և կեսաբազմազանությունը, բնակավայրերն ու ենթակառուցվածքները, բնակչության առողջությունը և զբոսաշրջությունը։ Դիտարկվել և ներկայացվել են յուրաքանչյուր ոլորտի վարչարարական, տնտեսական և տեխնիկական մակրդակներում, ինչպես նաև հետազոտությունների և տեղեկատվության ուղղությամբ իրականացվող գործողություներն ու դրանց ընթացքը։
Ազգային հաղորդագրությունն արտացոլում է սիստեմատիկ դիտարկումների և կլիմայական մոնիթորինգի ազգային համակարգի կատարելագործման կարիքները։ Կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելիության գնահատման և հարմարվողականության միջոցառումների ձեռնարկման համար կարևոր նախադրյալներն են յուրաքանչյուր ոլորտում խոցելիության գնահատման համապատասխան ազգային/ միջազգային մոդելներով պահանջվող մուտքային տվյալների սահմանումը, հարմարվողականության կարիքների մասին զեկուցումը և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդումը ուսումնասիրությունների, սիստեմատիկ դիտարկումների, խոցելիության գնահատման և հարմարվողականության տարածաշրջանային ծրագրերի միջոցով։
Կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելի տնտեսական ոլորտներում և էկոհամակարգերում առկա մարտահրավերներին զուգընթաց Հայաստանի կողմից Ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումների (ԱՄՍՆ) թարմացումը 2020 թ․ էապես կարևոր քայլ է ՋԳ արտանետումների սահմանափակման ռազմավարության ձևավորման և իրագործման, ինչպես նաև հարմարվողականության միջոցառումների առաջնահերթությունների սահմանման առումով։ Հայաստանի կլիմայական փոփոխությունների արձագանքման հավակնոտ օրակարգի առաջնահերթություններն են ցածր ածխածնային զարգացումը, վերականգնվող էներգիայի արտադրման աճը, էներգաարդյունավետության խթանումը, անտառածածկ տարածքների պահպանումն և ընդլայնումը։
ԱՀ-4-ի շրջանակներում ընդլայնվել են կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրների հետ կապված ուսումնասիրությունները և գնահատումները` հաշվի առնելով ԱՀ-3-ի ներկայացումից հետո Կոնվենցիայի ներքո տեղի ունեցած զարգացումները, ինչպես նաև Երկամյա առաջընթացի առաջին և երկրորդ զեկույցների, միջազգային խորհրդատվության և վերլուծության շրջանակներում իրականացված առաջարկները։
Ի լրումն, ԱՀ-4-ում վեր են հանվել կլիմայի փոփոխության առաջացրած խնդիրների լուծման ուղղությամբ առկա բացթողումները, արգելքները և խոչընդոտները, ներառյալ ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների բացակայությունը, տվյալների աղբյուրներում հանդիպող անհամապատասխանությունները, տարբեր ոլորտներում խոցելիության գնահատման ուղղությամբ համապարփակ մոտեցման և մեթոդոլոգիայի բացակայությունը, կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ուսումնասիրությունների և սիստեմատիկ դիտարկումների պակասը և այլ հարցեր, ինչպես նաև առաջադրվել են դրանց համապատասխան առաջարկներ և լուծումներ։
Չորրորդ ազգային հաղորդագրության պատրաստումը հնարավոր է դարձել Շրջակա միջավայրի նախարարության և մյուս շահագրգրիռ նախարարությունների, պետական կառույցների, գիտական համայնքի մասնագետների և ազգային փորձագետների համագործակցության ու ներդրումների շնորհիվ։
ԱՀ-4-ի ներկայացմամբ Հայաստանը վերահաստատում է երկրի պատրաստակամությունը Փարիզյան համաձայնագրի իրականացման հարցում՝ կիսելով կլիմայի փոփոխության ազդեցությունների դիմակայմանն ուղղված իր ջանքերն ու ձեռքբերումները և հարմարվողականության միջոցառումների ձևավորումը։

Armenia’s Submission of the Fourth National Communication towards a Global Climate Promise
On 17 May 2020 the Fourth National Communication of Armenia (NC4) developed by the Ministry of Environment of the Republic of Armenia was submitted to the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) Secretariat.
The NC4 was developed with the funding of the Global Environmental Facility and support of the United Nations Development Programme in Armenia within the framework of the “Development of Armenia’s Fourth National Communication to the UNFCCC and Second Biennial Update Report” project.
The document identifies the country’s efforts and achievements in mitigating climate change through policies improving investment in renewable energy and energy efficiency, improving completeness and transparency of Greenhouse Gas Inventory.
The Fourth National Communication covers the period of 1990-2016 for green­house gas (GHG) inventory and climate change mitigation measures assessment based on official statistical data, as well as includes the updated information on recent policy, legis­lative and institutional changes and developments in sectors related to climate change.
Since the frequency and intensity of natural disasters and weather extremes has also increased dramatically due to climate change over the last decades, as part of development of the NC4 vulnerability assessment has been performed and adaptation measures have been developed for various sectors of the economy sensitive to climate change. These sectors include water resources, agriculture, natural ecosystems and biodiversity, settlements and infrastructure, human health and tourism. For each sector the review and progress of activities realized at administration, economic and technical levels as well as in research and information areas is presented.
The NC4 further reflects the needs for improvement in the national system of systematic obser­vations and climate monitor­ing. The key prerequisites for vulnerability assessment and adaptation measures remain the identification of input data required from each national/international model of vul­nerability assessment, reporting on adaptation needs and strengthening regional cooperation with the help of programs for research, systematic obser­va­tion, vulnerability assessment and adap­tation to climate change.
In parallel to the challenges that the country faces with vulnerability of economy and ecosystems to climate change, Armenia’s commitment to update country’s Nationally Determined Contribution (NDC) in 2020, is an essential step towards identification and implementation of a strategy for limitation of GHG emissions and prioritization of adaptation measures against climate change. Armenia’s ambitious climate change agenda focuses on low carbon development, increasing the share of renewable energy and promoting energy efficiency, preserving and enhancing forest covered areas.
Within the framework of the NC4, climate change-related studies and assess­ments have been expanded taking into consideration the developments under the Convention after submission of the NC3, as well as the recommendations made within the framework of international consultations and analyses of the first and second Biennial Update Reports.
Additionally, the gaps, barriers, limitations for addressing climate change related issues, including the lack of institutional me­chanisms, inconsistencies among the data resources, reliability and incompleteness, the lack of coherent approach and methodology for vulnerability assessment across various the sectors, the shortage of studies and systematic observations in climate change as well as other issues were identified and respective needs and solutions were recommended in NC4.
The preparation of the Fourth National Communication became a reality due cooperation and contributions of the specialists from the Ministry of Environment and other stakeholder ministries, state bodies, scientific community and national experts.
With the submission of NC4 Armenia restates its strong commitment towards the implementation of Paris Agreement, sharing the efforts and achievements in response and mitigation of the climate change impacts and development of adaptation measures.