Հունիսի 11-ին կայացավ ազգային աշխատաժողով նվիրված Հայաստանի երկարաժամկետ ցածր արտանետումներով զարգացման ռազմավարության մաս կազմող հողօգտագործման, հողօգտագործման փոփոխության և անտառտնտեսության ոլորտում (ՀՕՀՕՓԱՏ) կլանիչների ընդլայնման և մարդածին ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման ներուժի գնահատման ուսումնասիրությանը։
Աշխատաժողովը համախմբել էր պետական պաշտոնյաների ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից, ներկայացուցիչների ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրից, ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպությունից, Տարածաշրջանային բնապահպանական կենտրոնից, Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոնից, Ազգային փորձագիտական կենտրոնից, Էյ-Թի-Փի բարեգործական հիմնադրամից, «Խազեր» ՀԿ-ից` նպատակ ունենալով քննարկելու ԵՄ-ն Կլիմայի համար ԵՄ-ՄԱԶԾ տարածաշրջանային ծրագրի շրջանակներում՝ CITEPA ֆրանսիական մասնագիտացված ընկերության կողմից մշակված տեխնիկական զեկույցի շրջանակներում գնահատման արդյունքները:
Տեխնիկական զեկույցը ներառում է Հայաստանում կլիմայի փոփոխության մեղմման ներուժի գնահատման մոտեցումները և Հայաստանում ՀՕՀՕՓԱՏ ոլորտի հետ կապված հնարավոր մեղմման գործողությունները՝ հաշվի առնելով Հայաստանի 2021-2030 թթ․ Ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններում սահմանված հավակնությունները:
CITEPA-ի Գյուղատնտեսություն, անտառային տնտեսություն և այլ հողօգտագործման (ԳԱՏԱՀ) բաժնի ղեկավար Էթյեն Մաթիասը ներկայացրեց կատարված ուսումնասիրության մանրամասները, Հայաստանի համար առանձացված մեղմման գործողությունները՝ շեշտադրելով ՀՕՀՕՓԱՏ ոլորտի մեղմման գործողությունների տեսակները, ներառյալ՝ ածխածնի պաշարների և ջերմոցային գազերի արտանետումներին միտված գործողությունները, գործողությունների պատշաճ իրականացման մեխանիզմները, կուտակային ազդեցությունն ու երկարաժամկետ ազդեցություն ապահովելու հեռանկարները:
Տեխնիկական զեկույցում նշված 26 մեղմման գործողություններն ընդգրկում են հողերի օգտագործման փոփոխության, անտառների, գյուղատնտեսության ոլորտներում գործողությունները, որոնցից յուրաքանչյուրի համար հաշվի են առնվել առանձին սկզբունքները, ազգային իրավիճակը, մեղմման միավոր ազդեցությունը, կիրառման մասշտաբները և մեղմման ազդեցությունների գլոբալ հետևանքները:
Այնուհետև ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերի համակարգող Դիանա Հարությունյանի վարմամբ մասնակիցների միջև քննարկում ծավալվեց` վեր հանելով առաջարկվող գործողությունների և իրականացման մեխանիզմների հետ կապված մտահոգություններն ու կարիքները:
Տեխնիկական զեկույցը հաջորդիվ կվերնայվի հիմնվելով աշխատաժողովի ընթացքում հավաքագրված մեկնաբանությունների և հետադարձ կարծիքների վրա, որից հետո կձևակերպվի համապատասխան քաղաքականության ակնարկ՝ իրականացման ենթակա մեղմման հիմնական քաղաքականությունների և միջոցառումների մասով առաջարկությունների վերաբերյալ:

Assessment of Land Use, Land Use Change and Forestry Potential in Achieving Climate Change Mitigation Objectives in Armenia supported under EU4Climate Project
14 June 2021
A national workshop dedicated to presenting the study for assessing the potential for enhancing removals by sinks and reducing GHG anthropogenic emissions by sources in the land use, land-use change and forestry sector (LULUCF) as part of Armenia’s Long-Term Low Emission Development Strategy took place on 11 June 2021.
The workshop gathered together officials from the Ministry of Environment, representatives from UNDP Armenia, UN FAO, Regional Environmental Center (REC), Hydrometeorology and Monitoring Center, National Expertise Center, Armenia Tree Project, Khazer NGO, aiming to discuss the assessment results of the Technical Report developed by the specialized French company, CITEPA contracted under the Armenian component of the EU4Climate UNDP-EU regional project.
The Technical Report covers the estimates of Armenia's climate change mitigation potential, and possible mitigation actions related to the LULUCF sector in Armenia considering the ambitions set in Armenia’s NDC 2021-2030 .
Etienne Mathias, Head of AFOLU Department of CITEPA delivered a presentation on the study conducted, mitigation actions analyzed for Armenia, focusing on the types of mitigation actions in LULUCF sector, including carbon stocks and actions on GHG, the mechanisms of actions’ proper implementation, the cumulative impact and perspectives for ensuring long term effects.
Twenty six mitigation actions identified in the Technical Report included activities in land use change, forests, agriculture, for each of which separate principles, national situation, unitary mitigation impact, application scale and global mitigation impacts were considered.
Afterwards the discussion evolved between the participants by moderation of Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Programmes Coordinator, unveiling the concerns and needs related to the suggested actions and mechanisms of implementation.
The Technical Report will be updated based on the comments and feedback received during the workshop, after which a policy note will be formulated, focusing on recommendations on main mitigation policies and measures to be implemented.
AGENDA
PRESENTATION
Technical Report - Assessment of LULUCF Sector Potential in Achieving Climate Change Mitigation Objectives in Armenia