Հայաստանում Շվեդիայի դեսպանությունը ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի և ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ համատեղ ս.թ. հունիսի 8-ին ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակում ներկայացրեցին շվեդ և հայ երգիծանկարիչների աշխատանքները, ովքեր հումորի և երգիծանքի միջոցով արտահայտել են իրենց վերաբերմունքը կլիմայի փոփոխության խնդրին: Ցուցահանդեսը կազմակերպվել է Հայաստանի երգիծանկարիչների միության հետ մեկտեղ և նպատակ ունի խթանել թեմայի շուրջ քննարկումները և առաջարկել նոր հեռանկարներ:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են շվեդ երգիծանկարիչների՝ Մագնուս Բարդի, Ռիբեր Հանսսոնի, Հելենա Լինդհոլմի, Կարին Սունվիսսոն և Լավ Անթելի և Հայաստանի երգիծանկարիչների ասոցիացիայի մի շարք անդամներ և անկախ երգիծանկարիչներ՝ Սամվել Աբգարյանը /ԱԲԳ/, Արսեն Գևորգյանը /Dizo./, Ժաննա Դադաշյանը /D.J./, Արսեն Թորոսյանը, Զավեն Օհանյանը և ասոցիացիայի նախագահ՝ Սուքիաս Թորոսյանը /ToTo/:
Շվեդ-հայկական ցուցահանդեսը կներկայացվի Հայաստանի մի քանի քաղաքներում: Երգիծանկարների ցուցադրությանը զուգահեռ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի գրասենյակը հանրապետության տարբեր մարզերում կկազմակերպեն քննարկումներ և դասախոսություններ ներգրավելով երիտասարդներին և աշակերտներին: Այն զարկ կտա երևակայությանը և նոր մոտեցումներ կառաջարկի կլիմայի փոփոխության և բնապահպանական հարցերի շուրջ հանրային քննարկումների համար:
Կլիմայի փոփոխությունը սպառնում է մեր կենսապայմաններին, առաջացնում է բնական աղետներ և ստիպում մարդկանց լքել իրենց բնակավայրը: Կայուն ապագան պահանջում է հավակնոտ կլիմայական, էներգետիկ և բնապահպանական քաղաքականություն: Շվեդիայի կառավարությունը հավակնում է առաջնորդող դեր ունենալ ավելի կայուն հասարակություն ապահովելու գործընթացներում և հավատարիմ մնալ զարգացման գլոբալ նպատակներին ու 2030թ. Օրակարգին։

On June 8, 2018 the Embassy of Sweden in Armenia in collaboration with the UNDP Armenia and RA Ministry of Nature Protection presented an exhibition of Swedish and Armenian cartoonists who use humor and satire to illustrate their commitment to these issues, in order to encourage debate and offer fresh perspectives.
The Facing the Climate exhibition, produced by the Swedish Institute and organized by the with the Armenian Association of Cartoonists, features Swedish cartoonists Magnus Bard, Riber Hansson, Helena Lindholm, Karin Sunvisson and Love Antel. Cartoonists from the Armenian Association of Cartoonists as well independent Armenian cartoonist are Samvel Abgaryan, (ABG), Arsen Gevorgyan (Dizo), Janna Dadashyan (D.J.), Arsen Torosyan, Zaven Ohanyan and president of the Association Sukias Torosyan (ToTo).
This Swedish-Armenian exhibition will be traveling to several cities of Armenia and be used as a basis for discussions and lectures organized by the Ministry of Nature Protection of the Republic of Armenia in cooperation with UNDP Armenia. Through the involvement of youth, it will fire the imagination, provide a different perspective and contribute to the public debate on climate and environmental issues.
Climate change is threatening our living environments, causing natural disasters and forcing people to flee their homes. A sustainable future necessitates ambitious climate, energy and environment policies. Sweden wants to take a leading role in efforts to secure a more sustainable society through a strong commitment to the global development goals and Agenda 2030.