Հայաստանի և Լիբանանի միջև կայացավ փորձի փոխանակում
Հայաստանի և Լիբանանի միջև Չափումների, հաշվետվայնության և հավաստագրման (ՉՀՀ)  և թափանցիկության մասով կայացած փորձի փոխանակումը տեղի է ունեցել ս.թ. սեպտեմբերի 13-14 Բեյրութում, Լիբանան: Միջոցառումը կազմակերպվել էր ՄԱԶԾ Հայաստանի և Լիբանանի գրասենյակների կողմից և ֆինանսավորվում էր ԳԷՖ-ի կողմից ֆինանսավորվող ՄԱԶԾ/ՄԱԿ-ի բնապահպանական ծրագրի Ազգային հաղորդագրությունների և Երկամյա առաջընթացի զեկույցների գլոբալ աջակցության ծրագրի կողմից: Փորձի փոխանակումը կազմակերպվել էր Հարավ-Հարավ համագործակցության շրջանակներում՝ ուղղված գիտելիքի փոխանակմանն օժանդակելուն և ազգային կարողությունների հզորացմանը:
Փորձի առաջին փոխանակումը Լիբանանի և Հայաստանի կառավարությունների միջև սկիզբ է առել դեռևս 2017թ., որն ուղղված է փոխադարձ աջակցությանը   քաղած դասերի և լավագույն փորձի հիման վրա, ինչպիսիք են ջերմոցային գազերի կադաստրները, ՉՀՀ համակարգերը, Երկամյա առաջընթացի զեկույցների շարունակական մշակում և ֆինանսական նոր ռեսուրսների, օրինակ՝ Կարողությունների հզորացման նախաձեռնություն թափանցիկության համար (CBIT):
Հայաստանի կողմից միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ կառավարության (ՀՀ բնապահպանության նախարարություն, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն, ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն և Վիճակագրական կոմիտե) չորս ներկայացուցիչներ և ՄԱԶԾ երկու փորձագետներ:

Exchange between Lebanon and Armenia
The Exchange on Monitoring, Reporting and Verification (MRV)/Transparency between Lebanon and Armenia  took place on 13-14 September, 2018  in Beirut, Lebanon. The event is funded by the UNDP/ UNEP Global Support Programme for National Communications and Biennial Update Reports (BUR) with the collaboration of the UNDP Lebanon and UNDP Armenia. The Exchange was organized within the South-south collaboration, which is a fundamental tool to facilitate the exchange of knowledge and the enhancement of national capacities.
The initial exchanges started in 2017 between representatives of the Governments of Armenia and Lebanon aimed at supporting each other with valuable lessons learnt and best practices in relation, among other things, to greenhouse gas inventories, MRV systems, the continuous elaboration of BURs and the access to new financial resources like the Capacity Building Initiative for Transparency.
Four representatives from the Government of Armenia (Ministry of Nature Protection, Ministry of Economic Development and Investments, Ministry Transport, Communication and Information Technologies and Statistics Committee) and two UNDP experts participated in the event from the Armenia side.