Պլանավորումից մինչև իրականացում. հարմարվողականության քաղաքականությունները քննարկվեցին տարածաշրջանային աշխատաժողովում
06 ապրիլի 2023
Ապրիլի 4-ին Վարշավայում կայացավ ազգային հարմարվողականության ռազմավարություններին և պլաններին նվիրված տարածաշրջանային աշխատաժողով Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում:
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի հարմարվողականության բաղադրիչն աջակցում է հարմարվողականության պլանավորմանը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով հարմարվողականության ծրագրերի մշակմանը և ընդունմանը ինչպես ազգային, այնպես էլ՝ ոլորտային մակարդակներում: Հիմնական նպատակ ունենալով առաջխաղացնել երկրների ջանքերը ազգային հարմարվողականության ծրագրերի (ՀԱԾ) մշակման և աղետների ռիսկերի նվազեցման և բնական վտանգների կառավարման փոխկապվածության ուղղությամբ՝ աշխատաժողովի նպատակն էր քննարկում ծավալել ՀԱԾ-երի մշակումից մինչև հարմարվողականության գործողությունների անցման վերաբերյալ:
Համախմբելով շուրջ 50 մասնակցի՝ ներկայացուցիչներ ԱլԳ երկրների կառավարություններից, մասնագետներ և փորձագետներ ԵՄ անդամ երկրներից և բնապահպանական հաստատություններից՝ աշխատաժողովը միտված էր աջակցելու քաղաքականություն մշակողներին և տեխնիկական հարցերով պաշտոնյաներին կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության քաղաքականության մշակման հարցում՝ ԵՄ տարածքում և տարածքից դուրս հարմարվողականության փորձի և մոտեցումների փոխանակման միջոցով:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինությունից (DG NEAR) Նիկոլաս Սենդրովիցը նշեց.
«Հաշվի առնելով, որ ԱլԳ երկրները ավելի լրջորեն են բախվում կլիմայի փոփոխության ազդեցություններին՝ համեմատած այլ տարածաշրջանների հետ, գործելու ժամանակը հիմա է:  Քանի որ երկրները շարունակում են Փարիզյան համաձայնագրի ներքո ներկայացնել հարմարվողականության իրենց առաջնահերթությունների իրականացման մասին, ԵՄ-ն հավատարիմ է մնում իր խոստմանը աջակցելու այդ երկրներին կլիմայի փոփոխության անխուսափելի ազդեցություններին դիմակայելու հարցում՝ հարմարվողականության քաղաքականությունների մշակման և իրականացման միջոցով»:
ՄԱԶԾ տարածաշրջանային գրասենյակի Կլիմայի, բնության և էներգետիկայի բաժնի ղեկավար տիկին Լաուրա Ալթինգերը խրախուսեց ԱլԳ երկրների զգալի ջանքերը՝ ուղղված «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակում կլիմայի մեղմման և հարմարվողականության գործողությունների ամրապնդմանը:
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագիրը հպարտությամբ է փաստում, որ աջակցել է ԱլԳ երկրներին իրենց վերանայված ԱՍԳ-ների, ՑԱԶՌ-երի մշակման և ԵՄ քաղաքականությունների հետ նրանց կլիմայի փոփոխության քաղաքականությունների ավելի սերտ ներդաշնակեցման հարցում: Այս աշխատաժողովը արդյունավետ հարթակ կծառայի ԵՄ հաստատությունների և անդամ երկրների փորձի և հաջողված պրակտիկայի փոխանակման համար, քանի որ հարմարվողականությունը առաջնային պլան է մղվում ահագնացող  եղանակային  արտասովոր դրսևորումների և այդ պայմաններին հարմարվելու աճող կարիքների առկայության համատեքտում»,- նշեց տիկին Ալթինգերը։
Հաջորդիվ ԱլԳ երկրների ներկայացուցիչները զեկուցեցին իրենց հարմարվողականության ռազմավարությունների մշակման և իրականացման ընթացիկ վիճակի մասին՝ հայտնելով աշխատաժողովից իրենց ակնկալիքների մասին:
ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարության Կլիմայական քաղաքականության վարչության գլխավոր մասնագետ Աննա Մազլումյանը ներկայացրեց Հայաստանի կլիմայական քաղաքականության շրջանակը և օրակարգը՝ կարևորելով ազգային, ենթազգային և ոլորտային մակարդակներում հարմարվողականության գործողությունները, ինչպես նաև՝ ՀԱԾ-ի իրականացումից բխող առանցքային կլիմայական նախաձեռնությունները:
Որպես հարմարվողականության ծրագրերի և երկրների փորձառությունների միջտարածաշրջանային փոխանակման մաս, Հայաստանում ՄԱԶԾ գրասենյակի ՀԱԾ իրականացման և մոնիտորինգի ղեկավար տիկին Նաիրա Ասլանյանը խոսեց ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի ներքո իրականացված կլիմայական ռիսկերի և խոցելիության գնահատման Հայաստանի փորձի մասին: Մասնավորապես, նա ներկայացրեց հարմարվողականության համատեքստը, ազգային և ոլորտային հարմարվողականության գործողությունների ընթացքը և ՀԱԾ իրականացման իրավական դաշտը: Տիկին Ասլանյանը նաև խոսեց կլիմայական ռիսկերի և խոցելիության գնահատման անցկացման համար կիրառված մեթոդոլոգիաների, գնահատման սոցիալ-տնտեսական չափումների, ինչպես նաև՝ գնահատման ընթացքում գրանցված հիմնական մարտահրավերների ու խոչընդոտների և դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումների մասին:
Հետեվեցին հարմարվողականության հաղորդակցությունների մշակման մոտեցումների, Գլազգո-Շարմ էլ-Շեյխ աշխատանքային ծրագրի, հարմարվողականության պլանավորման հարցում ԵՄ-ի ռազմավարական մոտեցման և միջսահմանային ու անդրսահմանային համագործակցության մեխանիզմների, ԵՄ-ում ազգային հարմարվողականություններից բխող գործողությունների ընթացքի մասին քննարկումները, որոնք ներկայացվեցին ՄԱԿՓՇԿ-ի,  Եվրոպական հանձնաժողովի Կլիմայական գործողությունների գլխավոր տնօրինության (DG CLIMA) և Եվրոպայի շրջակա միջավայրի գործակալության ներկայացուցիչների կողմից:
Ի լրումն, զեկույցներ եղան կլիմայական և հարմարվողականության անդրսահմանային ռիսկերի, անդրսահմանային տիրույթում գիտելիքի պակասի և տվյալների բացերի, ինչպես նաև՝ այն լուծումների մասին, որով երկրներն ու տարածաշրջանները հաղթահարում են այդ ռիսկերը՝ հանուն առավել ամուր դիմակայունության ստեղծման:
Աշխատաժողովը նպաստավոր էր մասնակիցների միջև երկխոսության ծավալման տեսանկյունից, որի շնորհիվ վեր հանվեցին այն հիմնական խնդիրներն ու մարտահրավերները, որոնց երկրները բախվում են իրենց հարմարվողականության ծրագրերի մշակման ընթացքում: Այն նաև խթանեց ազգային և ենթազգային մակարդակներում գործողությունների վերաբերյալ գիտելիքի փոխանակմանը, ինչպես նաև՝ զգալիորեն ուղղորդեց հարմարվողականության իրականացման հարցում՝ հիմնվելով մասնակիցների կողմից ներկայացված հիմնական քաղած դասերի ու փորձի վրա:

From Planning to Implementation: Adaptation Policies Discussed Within a Regional Workshop
On 4 April, a regional workshop dedicated to national adaptation strategies and plans was held within the EU funded “EU4Climate” project in Warsaw.
The Adaptation Component of the EU4Climate project supports adaptation planning, with a special focus on development and adoption of adaptation plans both at national and sectoral levels. With the primary focus to strengthen countries’ efforts toward national adaptation plans (NAP) and seize linkages to disaster risk reduction and natural hazard management, the workshop intended to build a discussion on the transition from development of NAP plans into adaptation actions.
With participation of about 50 representatives from the governments of EaP countries, practitioners and experts from EU member states and environmental institutions, the workshop aimed at supporting policy makers and technical officials in climate adaptation policy making through sharing experiences and approaches to adaptation in the EU members states and outside.
Welcoming the participants, Nikolas Cendrowitz from the Directorate-General for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations (DG NEAR) mentioned, “As the EaP countries face climate change effects more seriously as compared to other regions, the time for action is now. Since countries continue to inform on their implementation of adaptation priorities under Paris Agreement, the EU stays true to support these countries to face the unavoidable impacts of climate change through development and implementation of adaptation policies.”
Mrs. Laura Altinger, the Team lead on Climate, Nature and Energy, UNDP Regional Office, welcomed the substantial efforts by EaP countries’ towards enhancing their climate mitigation and adaptation actions under “EU4Cliamte” project.
“EU4Climate is proud to assist the EaP countries to develop the updated NDCs, LEDs and to support them for closer climate policy alignment to the EU policies. This workshop will serve a productive platform for sharing the experience and good practices of the EU institutions and member states, as adaptation is brought to the forefront against the rising extreme weather events and the growing needs to adapt to these conditions,” mentioned Mrs. Altinger.
Afterwards, the representatives from EaP countries presented their states of play in developing and implementing adaptation strategies, outlining their expectations from the workshop.
Mrs. Anna Mazlumyan, the Chief Specialist of Climate Policy Department, Ministry of Environment of Armenia, delivered a presentation on the climate policy framework and agenda of Armenia, emphasizing the adaptation actions on national, subnational, and sectoral levels, as well as the key climate activities rising from the NAP implementation.
As part of inter-regional exchange on the national adaptation plans and the case studies in countries, Ms. Naira Aslanyan, the Team Leader for NAP Implementation and Monitoring, UNDP Armenia, ​spoke on Armenia’s experience in undertaking climate risk and vulnerability assessment (CRVA)​ within UNDP-GCF NAP Project. In particular, she provided the context for adaptation, the progress on national and sectoral adaptation processes and the legal framework for the implementation of NAP. Ms. Aslanyan also presented the methodologies for CRVA conduction, the socio-economic dimensions of CRVA​, as well as the key challenges and barriers encountered and the measures to address them throughout developing CRVAs​.
The subsequent discussions focused on approaches of developing adaptation communications, the Glasgow–Sharm el-Sheikh work program, the EU strategic approach to adaptation planning and cross-border and trans-border cooperation mechanisms, and status of the reported national adaptation actions in the EU, as presented by the representatives from UNFCCC, European Commission’s Directorate-General for Climate Action, (DG CLIMA) and European Environment Agency.
Furthermore, transboundary climate and adaptation risks, knowledge and data gaps in transboundary setting, and the ways the countries and regions are tackling these cross-border risks to build stronger resilience were presented.
The workshop facilitated a dialogue between the participants revealing the main issues and challenges the countries are facing in designing their adaptation plans and promoted an exchange of knowledge on national and sub-national activities, as well as provided a significant guidance on adaptation implementation based on the key learnings and experiences shared by the countries.