Միջազգային գիտաժողով` նվիրված աշխարհագրության և երկրաբանության արդի հիմնախնդիրներին
Սեպտեմբերի 27-29 ԵՊՀ-ում  տեղի ունեցած  «Աշխարհագրության և երկրաբանության արդի հիմնախնդիրները» խորագիրը կրող միջազգային գիտաժողովի կազմակերպմանն աջակցել է ՄԱԶԾ կլիմայի փոփոխության ծրագիրը: Գիտոաժողովը նվիրված էր ԵՊՀ հիմնադրման 100-ամյակին և կազմակերպել էր Աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետը: Մասնակիցների թվում էին աշխարհի տարբեր համալսարաններից ներկայացուցիչներ:
Միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին ողջունեց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ինչպես նաև  Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային հարաբերությունների համալսարանների պրոռեկտորների ասոցիացիայի նախագահ Անատոլի Բոգուշը, Բեռլինի Հումբոլդտի անվան համալսարանի ներկայացուցիչ Կոլյա Տեստովը և Բուրգասի ազատ համալսարանից Անտոն Լազարովը:

International Conference on Modern Problems of Geography and Geology
On September 27-29,  a three-day international conference “Modern problems of Geography and Geology” dedicated to YSU 100th anniversary took place at YSU.  The organization of the Conference was supported by the UNDP Climate Change Program.
The international conference is organized by YSU Faculty of Geography and Geology. The representatives from different universities were present to it.
YSU Rector Aram Simonyan welcomed participants of the international conference.  The director of the Association of the Vice Rectors for International Relations of Saint-Petersburg Anatoly Bogush, the representative of Humboldt University of Berlin Kolya Testov and the lecturer from Burgas Free University Anton Lazarov greeted the participants.