Կանաչ վերականգնման ջանքերի և զարգացման երկարաժամկետ պլանավորման համար ՄԱԶԾ-ի տնտեսական խորհրդատուների լծակների գործարկման առցանց հարթակ
09 հոկտեմբերի 2020
2020թ. հոկտեմբերի 8-ին, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան և Արևելյան Եվրոպա/Կենտրոնական Ասիայի գրասենյակը անցկացրեց թեմատիկ խմբերի առցանց տարածաշրջանային քննարկում, որը վարում էր Նյու Յորքում Քաղաքականության և ծրագրային աջակցության բյուրոն: Քննարկումը նպատակ ուներ օգտագործելու երկրներում ՄԱԶԾ գրասենյակների տնտեսական խորհրդատուների փորձառությունը նպաստելու վերականգնվել ԿՈՎԻԴ-19-ից կանաչ լուծումներով և աջակցելու կլիմայական զարգացման պլանավորմանը:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «ԿՈՎԻԴ-19-ին ճգնաժամային արձագանք»-ի շրջանակներում աջակցելու որոշումներ կայացնողներին շարունակել վերականգնման քայլերը 2030թ. ընդառաջ՝ ընտրություն կատարելով և կառավարելով բարդությունն ու անորոշությունը չորս հիմնական ոլորտում՝ կառավարում, սոցիալական պաշտպանություն, կանաչ տնտեսություն և թվային հեղաշրջում։ Այս համատեքստում ձևակերպվեցին քննարկման երեք թեմա, որոնց ներքո երկրների ներկայացուցիչները ունեցան ելույթներ՝ ներկայացնելով ներկայիս վիճակը և տեսլականները համապատասխան հարցերի վերաբերյալ: Մասնավորապես, քննարկման բոլոր հարցերը խմբավորված էին հետևյալ թեմաների ներքո.
1. ԿՈՎԻԴ-19-ին ուղղված ազգային պլանավորման և վերականգնման պլանավորման գործընթացները և ՄԱԶԾ-ի դերը այդ գործընթացներում,
2. Երկրի պահանջարկը` կլիմայի փոփոխության իրենց նպատակները (օրինակ` Ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններ՝ ԱՍԳ) ինտեգրելու վերականգնման ծրագրերի և զարգացման ազգային ծրագրերի մեջ,
3. ՄԱԶԾ-ի տնտեսական խորհրդատուների կարողությունները՝ ուղղված երկրների կլիմայական նպատակների հետ վերականգնման պլանների և ազգային պլանավորումների համահարթեցմանը:
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Միհաելա Ստոյկոսկան համառոտ ներկայացրեց ՀՀ Կառավարության «ԿՈՎԻԴ-19-ի արձագանք»-ը, մասնավորապես՝ ՄԱԶԾ-ի սերտ համագործակցությունը ՀՀ Կառավարության, պատասխանատու մարմինների և նախարարությունների հետ, ինչպես նաև ՄԱԶԾ-ի կողմից ղեկավարած «Սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունների գնահատման ուսումնասիրություն»-ը և բժշկական սարքավորումների և պարագաների տեսքով Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրված աջակցությունը: Տիկին Ստոյկոսկան խոսեց նաև « ԿՈՎԻԴ-19-ի սոցիալ-տնտեսական արձագանքման և վերականգնման պլան»-ի մասին, որը մշակվել է ՄԱԿ-ի հայաստանյան թիմի կողմից` Կառավարության, քաղաքացիական հասարակության և միջազգային գործընկերների հետ քննարկումների միջոցով, որն ընդգծում է  ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի տեսլականը ներառական մոտեցման վերաբերյալ` ԿՈՎԻԴ-19-ի սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունն  արդյունավետ կերպով մեղմելու, կյանքեր փրկելու, մարդկանց և համայնքները պաշտպանելու համար` միաժամանակ կառուցելով ավելի լավ և ավելի կանաչ:
«ԵՄ-ն կլիմայի համար» ԵՄ-ՄԱԶԾ տարածաշրջանային ծրագրի Առաջադրանքի ղեկավար Արտակ Բաղդասարյանը ներկայացրեց երկրի Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների վերանայման ընթացքը` «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում: Պարոն Բաղդասարյանը մանրամասներ ներկայացրեց ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի օժանդակության վերաբերյալ, որը տրամադրվում է կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմման և հարմարվողականության քաղաքականությունների մշակման և դրանք ԵՄ Կանաչ գործարքի շրջանակներում ներդաշնակեցման ուղղությամբ: Անդրադառնալով այն գնահատականներին, որոնք ֆինանսների և ոլորտային նախարարությունները պետք է տրամադրեն կանաչ վերականգնման որոշումների կայացման գործընթացին, Արտակ Բաղդասարյանը խոսեց կլիմայի ֆինանսավորման բյուջետավորման և ծախսերի հսկման համակարգի մասին, որը մշակվում է «ԵՄ-ն կլիմայի համար» ծրագրի շրջանակներում: Համակարգը քաղաքականություն մշակողներին թույլ կտա գնահատել կլիմայի փոփոխության հետևանքների մեղմման և հարմարվողականության ընթացիկ քաղաքականության արդյունավետությունը, բացահայտել գնի և որակի հարաբերակցությունը և որոնել առկա ռեսուրսների դիմաց ավելի լավ քաղաքականություն:
Այնուհետև, ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրի համակարգող Դիանա Հարությունյանը և ՄԱԶԾ Կայուն զարգացում և դիմակայունություն պորտֆոլիոյի Քաղաքականությունների գծով խորհրդական Գեորգի Արզումանյանը ներկայացրին ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանն ուղղված միջոցառումները, տարբեր նախաձեռնությունների միջոցով կանաչ վերականգնողության և զարգացման պլանավորմանն ուղղված Կառավարությանը տրամադրվող խորհրդատվությունը և աջակցությունը: «ԿՈՎԻԴ-19-ի սոցիալ-տնտեսական արձագանքման և վերականգնման պլան»-ում նախանշված առաջնահերթություններից է «Ավելի կանաչ աճ»-ը` բնական միջավայրը և էկոհամակարգերը պաշտպանելու և կլիմայի փոփոխությանը դիմակայելու համար: Առաջնահերթությունը կնպաստի կանաչ և արդար վերականգնմանը՝ որպես հիմնական հայեցակարգ, որը ենթադրում է ներդրումներ դեպի կանաչ և շրջանաձև տնտեսական զարգացում, ներառյալ կանաչ էներգիայի լուծումները, կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրումները և տեխնիկական աջակցությունը սննդի համակարգերում և ենթակառուցվածքներում:
Տարածաշրջանային թեմատիկ խմբի քննարկումը արդյունավետ հարթակ ծառայեց երկրներում ՄԱԶԾ գրասենյակների տնտեսական խորհրդատուների փորձառության լծակները համախմբելու համար` հիմնվելով ԿՈՎԻԴ-19-ից կանաչ վերականգնման և կլիմայական զարգացման պլանավորման վրա: Միջոցառումը ՄԱԶԾ-ի համար  նախանշեց գրասենյակի տնտեսական խորհրդատուների կարողությունների զարգացման պլան` ծառայեցնելու ԱՍԳ գործընթացները որպես կանաչ վերականգնման ռազմավարության և ապագա զարգացման ազգային ծրագրերի վրա ազդելու կարևոր գործիք:

On 8th October 2020, the United Nations Development Programme’s Asia Pacific and Eastern Europe/Central Asia held an online regional focus group discussion, moderated by Bureau for Policy & Programme Support, NY. The discussion aimed to leverage the expertise of economic advisors in UNDP’s Country Offices to influence a green recovery from COVID-19 and to support climate-sensitive development planning.
The event was organized within the UNDP’s COVID-19 crisis response to help decision-makers look beyond recovery towards 2030, making choices and managing complexity and uncertainty in four main areas: governance, social protection, green economy, and digital disruption. In this context, three discussion topics were formulated under which countries’ representatives had interventions to present the current status and visions on respective issues. Particularly, all the questions for discussion were grouped under the following topics:
Mihaela Stojkoska, the Deputy Resident Representative of UNDP in Armenia, briefed on the response to COVID-19 of the Armenian Government, particularly on close cooperation of UNDP in Armenia with the Government, responsible state bodies and ministries, as well as on UNDP led “Socio-Economic Impact Assessment Study” and support delivered to the Republic of Armenia in the form of medical equipment and supplies. Mrs. Stojkoska also spoke about “COVID-19 Socio-Economic Response and Recovery Plan”, developed collectively by the United Nations Country Team (UNCT) in Armenia in consultation with the Government, civil society and international partners, that outlines the UN Armenia’s vision of an inclusive approach to effectively mitigate the socio-economic impacts of COVID-19, to save lives, protect people and communities, while building back better and greener.
Artak Baghdasaryan, “EU4Climate” EU-UNDP regional project Task Lead, presented country’s Nationally Determined Contribution revision status under the “EU4Climate” EU-UNDP project. Mr. Baghdasaryan provided details on UNDP’s support delivered through assisting climate change mitigation and adaptation policy development and harmonization them with the EU’s Green Deal framework. Reflecting on the assessments that finance and sectoral ministries need to inform the green recovery decision-making process, Artak Baghdasaryan spoke about climate finance budgeting and expenditure tracking system, being developed within “EU4Climate” project. The system will allow policy makers to assess the effectiveness of current climate change mitigation and adaptation policies, to reveal the value for money and seek better policies against available resources.
Afterwards, Diana Harutyunyan, UNDP Climate Change Programme Coordinator, and Georgi Arzumanyan, UNDP SGR Portfolio Programme Policy Adviser, briefed on UNDP Armenia’s staff capacity building measures, advocacy and support extended to the Government for the ‘greening’ recovery and development planning through various initiatives. One of the priorities as outlined in “COVID-19 Socio-Economic Response and Recovery Plan” is “More Green Growth” to protect the natural environment and ecosystems and address climate change. The priority will promote green and equitable recovery as a key concept that entails investments towards green and circular economic development, including green energy solutions, investments and technical assistance in green food systems and infrastructure.
The regional focus group discussion served an effective platform to build basis of leveraging the expertise of economic advisors in UNDP’s Country Offices towards green recovery from COVID-19 and climate-sensitive development planning. The event outlined a plan for UNDP to empower its in-house economic advisors to leverage NDC processes as a critical tool for influencing green recovery strategies and future national development plans.