Բաց դաս դպրոցականների համար «Դիլիջան» ազգային պարկում
ՄԱԶԾ Կլիմայի փոփոխության ծրագրերը ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ համատեղ 65 աշակերտի համար կազմակերպել է էկոկրթական դասընթաց և ճանաչողական այց «Դիլիջան»  ազգային պարկ 2018թ. հոկտեմբերի 3-ին:  Դասընթացին մասնակցել են 5 դպրոցի՝ Դանիել Վարուժանի անվան N 89 հիմնական, Ջոն Կիրակոսյանի անվան N 20, Հայ կրթություն կրթական հիմնադրամի, «Ուսում» հանրակրթական դպրոցների և Գեղարքունիքի մարզի Գեղարքունիք գյուղի միջնակարգ դպրոցի աշակերտները:
Դպրոցականներին ներկայացվել են կենսաբազմազանության պահպանության և կայուն զարգացման գործընթացներում ԲՀՊՏ-ների դերի ու նշանակության,  կլիմայի փոփոխության և անապատացման հիմնահարցերի, Դիլիջան աղգային պարկի բուսական, կենդանական աշխարհի, տեղի էնդեմիկ, հազվագյուտ բուսատեսակների ու կենդանատեսակների, նրանց պահպանության և էկոզբոսաշրջության մասին:
Բաց դասի ավարտից հետո «Դիլիջան» ազգային պարկի աշխատակիցների ուղեկցությամբ դպրոցականներն այցելել են եղջերուների բազմացման կենտրոն, Պարզ լճի տարածքում գործող էկոարահետ, որտեղ նրանց ծանոթացրել են Դիլիջանի անտառներից վերացած ազնվացեղ եղջերուի վերականգնման ծրագրին, ինչպես նաև էկոզբոսաշրջության` շրջակա միջավայրի մասին իրազեկվածության բարձրացմանը նպաստելու գործընթացին։

UNDP Climate Change Program in collaboration with the RA Ministry of Nature Protection organized an eco-training and a cognitive visit to “Dilijan” national park for 65 pupils of 5 schools: N 89 primary school named after Daniel Varujan, N 20 school after John Kirakosyan, "Hay Krtutyun" educational foundation, "Usum" comprehensive school and Gegharkunik secondary school in Gegharkunik region.
The role and importance of SPAs in biodiversity conservation and sustainable development processes, major bottlenecks of climate change and desertification, fauna and flora, rare plant and animal species, their preservation and ecotourism were presented to the schoolchildren.
After the open lesson, the schoolchildren visited the red deer breeding center accompanied by “Dilijan” national park workers, the eco path in the vicinity of Lake Parz, where they got acquainted with the reintroduction project of red deer disappeared from the forests of Dilijan, as well as the process of promoting environmental awareness.